Naujienų srautas

Verslas2014.11.06 19:03

„Gazprom“ artėja sunkūs laikai

DELFI.lt 2014.11.06 19:03

Rusijos dujų monopolininkei „Gazprom“ artėja sunkūs laikai – plaukia vienas po kito pranešimai apie valstybes, kurios kėsinasi į jos dujų kainą.

Rusijos dujų monopolininkei „Gazprom“ artėja sunkūs laikai – plaukia vienas po kito pranešimai apie valstybes, kurios kėsinasi į jos dujų kainą.

Lenkijos valstybinė naftos ir dujų bendrovė „Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA“ („PGNiG“) pradėjo derybas su „Gazprom“, siekdama, kad jai būtų sumažintos kainos degalų, tiekiamų ilgalaikio tiekimo sutarčių pagrindu.

Varšuvoje įsikūrusi „PGNiG“ iš Rusijos per metus importuoja iki 10,2 mlrd. kubinių metrų dujų – tai du trečdaliai viso šalyje suvartojamo dujų kiekio. Prieš 2 metus kainos bendrovei buvo sumažintos 15 proc., bet ji nori, kad jos dar sumažėtų, rugsėjo mėn. sakė bendrovės vadovas Mariuszas Zawisza.

Jei nebus pasiekta susitarimo, bendrovė ketina kreiptis į teismą, pranešama bendrovės tinklalapyje.

„PGNiG“ teigia, kad kaina, kurią ji moka „Gazprom“ ilgalaikių sutarčių, susietų su nafta, pagrindu, yra didesnė nei Europos kainos, bet Rusijos bendrovė teigia, kad indeksavimas reikalingas siekiant užtikrinti investicijas į infrastruktūrą.

Lenkija, norėdama diversifikuoti išteklius, ėmėsi jų daugiau importuotis iš Europos Sąjungos ir pasistatė suskystintų gamtinių dujų terminalą.

„Sprendimas pradėti derybas buvo priimtas reaguojant į dideles pastarųjų metų permainas Europos energijos rinkoje“, – pranešė Varšuvoje įsikūrusi bendrovė.

„Mūsų sutartyje, kaip bet kurioje kitoje sutartyje su mūsų užsienio klientais, numatyta galimybė peržiūrėti kainas, – parašė „Gazprom“ elektroniniu paštu atsiųstame pareiškime. – Toks punktas pridedamas visuomet, jis skirtas suderinti sutarties sąlygas su realia padėtimi rinkoje, atsižvelgiant į objektyvius ilgalaikius pokyčius konkrečių šalių dujų rinkoje.“

Lenkija gali importuoti 2 mlrd. kubinių metrų dujų dujotiekiu iš Čekijos Respublikos ir per Lasovo liniją su Vokietija. Be to, ji vykdo reversinį dujų tiekimą „Jamal“ dujotiekiu ir importuoja 5,5 mlrd. kubinių metrų dujų iš Vakarų Europos, skelbia „Bloomberg“.

Lietuva buvo visiškai priklausoma nuo „Gazprom“ tiekiamų dujų. Gegužės mėn., likus keliems mėnesiams iki jūrinio suskystintų gamtinių dujų terminalo atidarymo, Rusija sumažino dujų kainą 23 proc. Leidinio „Verslo žinios“ teigimu, iki sumažinimo Lietuva Rusijai mokėjo apie 1200 Lt už 1000 kubinių metrų dujų.

Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, rugsėjo mėn. vidutinė iki Vokietijos sienos atvestų rusiškų dujų kaina siekė 371 dolerį (1023 Lt.) už 1 tūkst. kubinių metrų. 2012 m. „Gazprom“ sumažino kainą „PGNiG“, kuri ilgalaikės sutarties iki 2022 m. pagrindu siekė apytikriai 570 dolerių (apytikriai 1572 Lt.) už 1 tūkst. kubinių metrų.

„Mes tikimės, kad „Gazprom“ ir toliau palaipsniui mažins kainas pirkėjams, nes kainų nustatymas pagal momentinės dujų kainodaros principą tampa norma ne tik Šiaurės vakarų Europoje, bet ir visame žemyne“, – pareiškė „Fitch Ratings“ analitikai, įskaitant Dmitrijų Marinčenką elektroniniu paštu atsiųstoje ataskaitoje.

Austrijos OMV per savo dukterinę bendrovę „EconGas“ atnaujins derybas su „Gazprom“ dėl dujų kainos sumažinimo, teigiama Austrijos kompanijos finansinėje ataskaitoje už devynis 2014 m. mėnesius.

„Derybos dėl ilgalaikės dujų tiekimo sutarties su „Gazprom“ bus tęsiamos siekiant susitarti dėl rinkos kainos“, – teigiama ataskaitoje.

2013 m. gruodžio mėn. „EconGas“ susitarė su „Gazprom eksport“ dėl dujų kainų Austrijai sumažinimo. Prieš tai rusiškų dujų kaina „EconGas“ buvo pakeista 2011 m. pabaigoje, praneša 1prime.ru.

„Sutartis apima dujų tiekimą, vykdomą nuo 2013 m. balandžio 1 d., – patikslino tuo metu OMV. – Mes džiaugiamės, kad derybų metu pavyko susitarti dėl rinką atitinkančios kainos, – pabrėžė generalinis koncerno direktorius Gerhardas Roissas. – Šis žingsnis mus priartina prie konkurencingos rinkos kainos.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi