Verslas

2012.11.15 09:43

Seimas paskutinę akimirką pritarė pensijų reformai

Ugnė Karaliūnaitė, DELFI.lt2012.11.15 09:43

Trečiadienį Seimui pavyko priimti Pensijų sistemos reformos įstatymo pataisas, kurios leis keisti pensijų kaupimo sistemą. Balsuoti už pakeitimams reikalingą įstatymą užsiregistravo 75 Seimo nariai: už pasisakė 55, prieš – 1, 14 – susilaikė.

Trečiadienį Seimui pavyko priimti Pensijų sistemos reformos įstatymo pataisas, kurios leis keisti pensijų kaupimo sistemą.

Balsuoti už pakeitimams reikalingą įstatymą užsiregistravo 75 Seimo nariai: už pasisakė 55, prieš – 1, 14 – susilaikė.

Antradienio neeilinėje sesijoje patvirtinti šio įstatymo pataisų nepavyko dėl per mažo parlamentaro skaičiaus, tačiau pakankamai Seimo narių balsavo ir priėmė Pensijų kaupimo įstatymo pataisas.

Nors trečiadienį Seimui pavyko priimti vieną iš pagrindinių Pensijos reformos įstatymo pakeitimus, dėl per mažo užsiregistravusiųjų parlamentarų skaičiaus balsavime nespėta priimti lydimųjų įstatymų pataisų (Valstybinių socialinio draudimo senatvės pensijų išankstinio mokėjimo, Profesinių pensijų kaupimo, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymų).

Įstatymų pakeitimais pritarta, kad visi esami dalyviai galės ir toliau dalyvauti dabartinėmis sąlygomis. Nauja finansavimo schema bus taikoma tik naujiems dalyviams. Dabartiniai dalyviai, kurie pageidaus mokėti papildomas įmokas ir gauti skatinamąsias įmokas, nuo 2013 m. balandžio iki rugsėjo turės kreiptis į kaupimo bendrovę ir pateikti prašymus.

Per tą patį laiką bus galima pateikti prašymą atsisakyti įmokų pervedimo ir toliau dalyvauti tik „Sodros“ sistemoje. Pinigai liks fonde iki senatvės pensijos amžiaus.

Įstatymų pakeitimais taip pat atsisakyta apribojimo keisti pensijų kaupimo bendrovę trejus metus nuo sutarties sudarymo su pirmąja. Keisti pensijų kaupimo bendrovę bus galimą, jei jų vardu į fondą bus pervesta bent viena kaupiamoji įmoka.

Gyventojas galės per vienerius metus keisti bendrovę vieną kartą, padengdamas pensijų kaupimo bendrovės, iš kurios pereinama, išlaidas, susijusias su perėjimu. Taip pat vieną kartą per metus bus galima pereiti į kitą pensijų fondą toje pačioje bendrovėje, nedarant atsiskaitymų.

Naujomis nuostatomis nuspręsta palaipsniui mažinti atskaitymus nuo įmokų ir turto. Atskaitymai iš pensijų turto per metus iki 2013 m. sausio 1 d. galės sudaryti ne daugiau kaip 1 proc., nuo 2013 m. sausio 1 d. – ne daugiau kaip 0,65 proc. konservatyvaus investavimo pensijų fonde ir ne daugiau kaip 1 proc. kitokiame pensijų fonde dalyvio pensijų sąskaitoje apskaičiuotų lėšų vidutinės metinės vertės. Atskaitymai nuo dalyvio vardu įmokėtų įmokų iki 2013 metų galės sudaryti ne daugiau kaip 10 proc., o 2013 metais nuspręsta sumažinti iki ne daugiau 2 proc. ir kasmet mažinti po 0,5 proc. punkto iki pasieks 0 proc.

Dalyvio perėjimo į kitos ar tos pačios pensijų kaupimo bendrovės valdomą pensijų fondą išlaidas sudarys tik pensijų kaupimo bendrovės patiriamos pensijų sąskaitos uždarymo ir lėšų pervedimo išlaidos. Šios išlaidos negalės viršyti 0,05 proc. dalyvio vardu pervedamų piniginių lėšų.

Seimo išplatintame pranešime spaudai taip pat pranešama, kad nuspręsta keisti pensijų įmokos dydžius į pensijų fondus: nuo šių metų pradžios yra nustatytas 1,5 proc., o 2013 m. bus didinama iki 2,5 proc. dalyvių pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos. Nuo 2014 m. pensijų įmokos dydis bus 2 proc. dalyvio pajamų, taip pat į pensijų fondą bus pervedama papildoma 1 proc. dalyvių pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, dydžio pensijų įmoka, mokama dalyvio lėšomis, ir papildoma 1 proc. Lietuvos statistikos departamento paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio dydžio pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų. Nuo 2016 m. papildomos asmens lėšomis mokamos įmokos dydis bus 2 proc., papildomos iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos įmokos dydis – 2 proc. Nuo 2020 m. pensijų įmokos dydis sieks 3,5 proc. dalyvio pajamų, papildomos asmens lėšomis mokamos įmokos dydis – 2 proc., papildomos iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos įmokos dydis – 2 proc.

Taip pat nuo 2014 m. bus skiriamos papildomos įmokos – 2 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio dydžio – vienam iš tėvų, kurie augins vaiką iki trijų metų ir gaus motinystės (tėvystės) pašalpą arba bus draudžiami pensijai gauti valstybės lėšomis. Vienam iš tėvų, auginančiam daugiau negu vieną vaiką iki 3 metų, pensijų įmoka bus pervedama už kiekvieną vaiką.

Pagal priimtas nuostatas už asmenis, tapusius pensijų kaupimo dalyviais iki 2013 m. sausio 1 d., į jų pasirinktą pensijų fondą pervedama tik atitinkamiems kalendoriniams metams patvirtinta valstybinio socialinio draudimo įmokos dalis. Norėdami mokėti papildomą pensijų įmoką savo lėšomis šie asmenys galės nuo 2013 m. balandžio 1 d. iki 2013 m. rugsėjo 1 d. raštu kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę ir pateikti sutikimą į pensijų fondą mokėti.

Pensijų kaupimo dalyviai taip pat nuo 2013 m. balandžio 1 d. iki 2013 m. rugsėjo 1 d. galės vienašališkai sustabdyti pensijų įmokų pervedimą į pensijų fondą, apie tai raštu informavę pensijų kaupimo bendrovę. Įmokų pervedimą sustabdęs asmuo liks pensijų kaupimo dalyviu, kol dalyvavimas pensijų kaupime pasibaigs Pensijų kaupimo įstatyme nustatytais pagrindais. Įmokų pervedimą asmuo galės atnaujinti ne anksčiau kaip kitų metų, einančių po dalyvavimo sustabdymo metų, sausio 1 dieną, apie tai raštu informuodamas pensijų kaupimo bendrovę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.