Verslas

2012.11.14 09:34

Baltijos šalių žemdirbiai siekia tokių subsidijų kaip ir Vakarų Europoje

Estijoje prasidėjo bendras Baltijos šalių žemdirbių protestas, kuriuos siekiama, kad Europos Sąjungos (ES) subsidijos Baltijos šalių žemės ūkiui būtų pakeltos iki Vakarų Europos šalių lygio.

Estijoje prasidėjo bendras Baltijos šalių žemdirbių protestas, kuriuos siekiama, kad Europos Sąjungos (ES) subsidijos Baltijos šalių žemės ūkiui būtų pakeltos iki Vakarų Europos šalių lygio.

Pagal dabartines ES bendrosios žemės ūkio strategijos taisykles, Estijos žemdirbiai gauna vienas iš mažiausių tiesioginių išmokų Europos Sąjungoje, apie 117 eurų už hektarą. Olandijoje, Belgijoje arba Italijoje tokios išmokos siekia beveik 460 eurų, t. y. tris kartus daugiau nei Baltijos šalyse, nors čionykščių žemdirbių atstovų teigimu, produkcijos įkainiai Baltijos šalyse nėmaž ne mažesni nei Vakarų Europoje.

„Mes manome, kad paramos žemės ūkiui apskaičiavimo metodai yra pasenę ir žemės ūkio politika šiandien turi kitus tikslus, tad ir parama turėtų būti skirstoma pagal šiandieninę situaciją. Mūsų skaičiavimai rodo, kad ūkininkavimo sąnaudos Estijoje, Latvijoje ar Lietuvoje nėra mažesnės nei Olandijoje, Danijoje ar kitose Europos šalyse“, – tvirtina Estijos žemės ūkio ir prekybos rūmų vadovas Roometas Sormusas.

Europos Komisijos siūlymu tiesioginės išmokos Baltijos šalims iki 2020-ųjų turėtų išaugti daugiau nei 30 procentų, tačiau tai būtų vis tiek beveik perpus mažiau, nei ES vidurkis. Tad žemdirbius labiausiai piktina tai, kad konkuruoti reikia bendroje Europos Sąjungos rinkoje, tačiau gaunama parama smarkiai skiriasi.

„Mes prašome tik 80 procentų to, kas vidutiniškai mokama Europos Sąjungoje. Ir tam tereiktų dviejų procentų ES žemės ūkio biudžeto", – teigia Latvijos ūkininkas Kaspars Gulbis.

Baltijos šalių žemdirbiai senais „Belarus“ traktoriais išrieda į Briuselį. Tikimasi, kad parūdijusi technika turėtų įtikinti ES šalių vadovus, kad Baltijos šalių žemdirbiai nusipelno tokios pačios paramos, kaip ir jų kolegos iš Vakarų.