Verslas

2015.09.08 13:45

N. Mačiulis: Baltarusijos rinka ne ką geresnė negu Rusijos

Premjeras Algirdas Butkevičius pirmadienį išvyko į Baltarusiją dalyvauti Lietuvos ir Baltarusijos verslo forume. Nors Lietuvos pramoninkai tikisi forume sudaryti verslo sandorių, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigė, kad Baltarusijos rinka prilygsta Rusijos rinkai, todėl verslininkams gali kilti keblumų.

Premjeras Algirdas Butkevičius pirmadienį išvyko į Baltarusiją dalyvauti Lietuvos ir Baltarusijos verslo forume. Nors Lietuvos pramoninkai tikisi forume sudaryti verslo sandorių, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigė, kad Baltarusijos rinka prilygsta Rusijos rinkai, todėl verslininkams gali kilti keblumų.

„Ši rinka politinio stabilumo ir prognozuojamumo prasme yra ne ką geresnė negu Rusijos. Turime suprasti, kad tai yra totalitarinė valstybė. Ten demokratijos užuomazgų yra dar labai mažai“, – LRT Radijo laidai „Ryto garsai“ sakė N. Mačiulis.

G. Rainys: A. Butkevičiaus vizitas yra atsakas

Anot Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidento Gedimino Rainio, Lietuvos ir Baltarusijos ekonominiai santykiai šiuo metu yra geri. Esą kai kurie šių šalių ekonominiai sektoriai, pavyzdžiui, transporto, yra itin glaudžiai susiję.

G. Rainio teigimu, Rusijos pritaikytas embargas Lietuvos ir Baltarusijos santykių stipriai nepaveikė. Jis akcentavo, kad embargas Baltarusijai tiesiogiai netaikomas.

„Labiau [embargas – LRT.lt] paveikė mūsų pervežėjus, kurie per Baltarusijos teritoriją veža produktus į Rusiją, tačiau ekonominių santykių būklė su Baltarusija šiuo metu yra normali“, – sakė G. Rainys.

Jis priminė, kad devintajame forume, vykusiame praėjusių metų balandžio mėnesį Lietuvoje, dalyvavo ne tik gausi Baltarusijos pramonininkų delegacija, bet ir Baltarusijos premjeras Michailas Miasnikovičius. Todėl Lietuvos premjero vizitas antradienį prasidedančiame dešimtajame forume yra tarsi atsakas.

Pramoninkų konfederacijos viceprezidentas neslėpė, kad forumo metu tikimasi sudaryti verslo sutarčių, o ne tik sudalyvauti renginyje.

N. Mačiulis: Lietuva Baltarusijai svarbi, bet ji turi alternatyvų

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas N. Mačiulis įsitikinęs, kad Lietuva Baltarusijos rinką išnaudoja nepakankamai, nes potencialo šioje šalyje vystyti verslą yra. Tačiau jis taip pat akcentavo, kad šiuo metu nėra tam tinkamų galimybių.

„Ši rinka politinio stabilumo ir prognozuojamumo prasme yra ne ką geresnė negu Rusijos. Turime suprasti, kad tai yra totalitarinė valstybė. Ten demokratijos užuomazgų yra dar labai mažai“, – sakė N. Mačiulis.

Pasak jo, Ukrainos pavyzdys parodo, kad ir Baltarusijoje vieną dieną žmonės gali nebeapsikęsti su valdžios korupcija, neefektyvumu, visuomenės skurdu ir tuo, kad valstybiniais ir viešaisiais ištekliais naudojasi tik labai maža grupelė išrinktųjų. Esą tuomet kyla revoliucijos, kurios galėtų pakenkti ir Lietuvos verslininkams.

Ekonomistas taip pat mano, kad Lietuvai sunkiai sektųsi daryti ekonominį spaudimą Baltarusijai, siekiant paskatinti šalies politinio režimo pokyčius, nors Lietuva Baltarusijai yra svarbi dėl prekių srautų, keliaujančių į ir iš Baltarusijos per mūsų šalies teritoriją.

„Jeigu ekonominiai santykiai atšaltų ir nutrūktų prekių srautai, žinoma, tai Baltarusijai būtų labai neparanku, bet ji turi alternatyvą – sienas su Lenkija ir Latvija“, – aiškino N. Mačiulis.

Jo teigimu, jeigu būtų nuspręsta pagreitinti politinio režimo pokyčius Baltarusijoje, tai turėtų būti bendras Europos Sąjungos sprendimas, nes viena Lietuva negalėtų nieko pakeisti.