Verslas

2014.10.31 09:57

Žemės ūkio ministrė pieno gamintojus ragina kooperuotis

ELTA 2014.10.31 09:57

Nors Lietuvos pieno sektorius yra labiausiai kooperuotas lyginant su kitomis šakomis, žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės teigimu, šie kooperatyvai neturi pakankamai galių derėtis su perdirbėjais. Anot ministrės, pieno gamintojų organizacijos sukūrimas yra vienas iš būdų telkiant jėgas ir stiprinant kooperaciją.

Nors Lietuvos pieno sektorius yra labiausiai kooperuotas lyginant su kitomis šakomis, žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės teigimu, šie kooperatyvai neturi pakankamai galių derėtis su perdirbėjais. Anot ministrės, pieno gamintojų organizacijos sukūrimas yra vienas iš būdų telkiant jėgas ir stiprinant kooperaciją.

„Didžiausia nauda pieno gamintojams būtų tuomet, kai pripažinta pieno gamintojų organizacija sujungtų iki trečdalio Lietuvoje pagaminamo pieno kiekio ir derėtųsi su perdirbėjais dėl jo pardavimo sąlygų“, – sako V. Baltraitienė, pridurianti, kad Naujosios Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos projekte numatytos paramos galimybės skatinti kooperaciją, gamintojų organizacijų kūrimąsi ir gamintojų derybinių galių stiprinimą.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) duomenimis, šių metų spalio 1 d. Lietuvoje buvo daugiau kaip 61 tūkst. ūkių, kuriuose auginamos karvės. Iš jų pieną perdirbti parduoda 33 tūkst. ūkininkų, bet didžioji jų dalis (71 proc.) laiko tik 1-5 karves į perdirbimui pateikia tik 16 proc. viso superkamo pieno.

Lietuvoje šiuo metu veikia 40 pieną superkančių kooperatyvų, kurios užima trečdalį žaliavinio pieno rinkos. Nepaisant to, kooperatyvai, anot ŽŪM, skundžiasi patiriamu pieno gamintojų spaudimu ir mažiausiomis pieno supirkimo kainomis Europos Sąjungoje (ES). 103 narius iš Jurbarko ir Raseinių vienijančio kooperatyvo „Panemunys“ vadovė teigia, kad už pieną perdirbėjai kooperatyvui moka 69 centus, tuo tarpu pavieniams ūkininkams – 74 centus. Kooperatyvas „Panemunys“, vienijantis 103 narius iš Jurbarko ir Raseinių, kasdien parduoda po 15 tonų pieno, Eugenija Petrylienė teigia, kad kooperatyvui už pieną perdirbėjai moka 69 centus už kilogramą, tuo tarpu pavieniams ūkininkams -74 centus. 250 narių vienijantis „Pamario pienas“ už litrą iš perdirbėjų gauna 70 centų, nors pieno litro savikaina siekia 85 centus. Tuo tarpu pienininkų asociacijos „Karvutė“ vadovo Audriaus Šimo teigimu, jie kasdien perdirbėjams pateikia apie 300 tonų pieno ir sugeba išsireikalauti savikainą viršijančią supirkimo kainą.

„Kainą mes laimime, siūlydami didesnį kiekį nei gali pavieniai kooperatyvai. Deramės su visais perdirbėjais ir pieną parduodame už geriausią pasiūlytą kainą“, – sako A. Šimas.

Ministrei V. Baltraitienei pritaria ir Kooperatyvo „Pieno puta“ direktorė bei Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ pirmininkė Jūratė Dovydėnienė neįsivaizduojanti pieno rinkos be kooperacijos.

„Kur nėra kooperatyvų, ten kainos visiškai žemos, tik kooperatyvai priverčia perdirbėjus pakelti kainas. Be kooperacijos dabartinių pieno supirkimo kainų nė iš tolo nepasiektume. Taip, jos smarkiai krito Rusijai paskelbus embargą, bet kooperatyvai ne tik superka pieną, jie teikia buhalterinės apskaitos paslaugas, bendrai perka pašarus, trąšas, kurias parduoda žemdirbiams už tokią kainą, kokios jie patys pavieniui niekaip negalėtų pasiekti, palaiko žemdirbių pajamas, padeda jiems išgyventi sunkmetį. Kooperacijos galias reikia tik stiprinti, jos dar per menkos, kad galėtume būti lygiaverčiai partneriai su perdirbėjais“, – neabejoja J. Dovydėnienė.