Verslas

2012.11.13 10:48

SGD terminalo dujų kainos paaiškės po mėnesio

Maždaug po mėnesio turėtų paaiškėti, už kokią kainą Lietuva pirks suskystintas gamtines dujas Klaipėdoje statomam terminalui. Kadenciją baigiantis energetikos ministras tikisi, kad ši informacija išlaidys ir į valdžią ateinančių politikų abejones dėl terminalo reikalingumo. 

Maždaug po mėnesio turėtų paaiškėti, už kokią kainą Lietuva pirks suskystintas gamtines dujas Klaipėdoje statomam terminalui. Kadenciją baigiantis energetikos ministras tikisi, kad ši informacija išlaidys ir į valdžią ateinančių  politikų abejones dėl terminalo reikalingumo.

Suskystintųjų gamtinių dujų terminalas, gavęs 16 tiekėjų paraiškas dalyvauti dujų pirkimo konkurse, su jų pasiūlymais žada susipažinti dar šiemet. Tuomet ir bus sprendžiama, ar derėtis su kuriuo nors vienu iš jų, ar pasirinkti kelis.

„Pagal mūsų konkursą gruodžio mėnesį mes gausime pirmąsias indikacijas ir tikimės, kad tolesnės derybos ilgai neužtruks ir sekančių metų pradžioje galėtume pasirašyt tą sutartį. Pagrindinis kriterijus, kurį mes žiūrėsime, bus kaina. Nuo to priklausys ir kitos sutarties dedamosios“, – teigė „Klaipėdos naftos“ generalinis direktorius Rokas Masiulis.

„Naujoji Vyriausybė, turėdama aiškias suskystintų gamtinių dujų tiekimo kainas, turės pakankamą ir politinį, ir ekonominį pagrindą toliau įgyvendinti projektą, kad jis būtų baigtas ir nuo 2015 metų būtų tiekiamos dujos pigesnėmis kainomis“, – kalbėjo energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Pasak R. Masiulio, gavus visus siūlymus bus sprendžiama ir kokiam laikui pasirašyti dujų tiekimo sutartis – metams , o gal net 10 metų. Premjeras yra užsiminęs, kad per terminalą tiekiamos dujos turėtų būti bent dešimtadaliu pigesnės, nei gauname iš „Gazprom“.

Daugiausiai mandatų Seime gavusios partijos lyderis iškart po rinkimų tvirtinęs, kad terminalas turi būti pastatytas kaip galima greičiau, vėliau pradėjo reikšti nepasitenkinimą projekto finansavimo modeliu ir  visiems dujų vartotojams numatoma prievole ketvirtadalį dujų pirkti iš terminalo. Terminalo statytojai sako, kad tolesniems darbams jiems būtina naujosios Vyriausybės parama.

„Šio projekto neįmanoma vykdyti be valstybės, be Vyriausybės paramos. Todėl ir tas sąrašas darbų, kurį mes pateikėme, tai pirmiausia yra specialiojo plano patvirtinimas, kuris suteiks teritorijas, kuriose turės būti pasatyti statiniai, nutiesti vamzdynai. Jis turės būti patvirtintas iki 2013 metų gegužės. Labai svarbu yra valstybės, Vyriausybės parama šiam projektui tam, kad jis vyktų tokiu pat greičiu, kaip jis vyko iki šiol“, – sako „Klaipėdos naftos“ vadovas.

„Būsimai Vyriausybei paliksime labai aiškų kalendorinį planą, kada kas turi būti padaryta, kad 2014 metų vidury  viskas būtų paruošta terminalo veikimui“, – tvirtina premjeras Andrius Kubilius.

Terminalo statytojai sako, kad dabar svarbiausia laiku išgilinti uostą, nutiesti dujų vamzdį nuo terminalo iki magistralinio dujotiekio ir pastatyti terminalo krantinę. Magistralinis dujotiekis Klaipėdos link tiesiamas be sutrikimų. Netrukus žadama baigti jo atkarpą nuo Jurbarko iki Tauragės.