Verslas

2014.10.30 10:09

A. Butkevičius: degalų kainų reguliuoti negalima

BNS2014.10.30 10:09

Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad parlamentaro Stasio Brundzos siūlymo reguliuoti degalų kainas negalima įgyvendinti. Anot Ministro Pirmininko, degalinių tinklus prižiūri Konkurencijos taryba ir ekonomikos dėsniai.

Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad parlamentaro Stasio Brundzos siūlymo reguliuoti degalų kainas negalima įgyvendinti. Anot Ministro Pirmininko, degalinių tinklus prižiūri Konkurencijos taryba ir ekonomikos dėsniai.

„Įstatymais tikrai negalima reguliuoti – yra Konkurencijos taryba ir kitos institucijos, kurios stebi kainų pokyčius ir aš manau, kad ir analitikai daro tam tikrus skaičiavimus ir praėjus tam tikram laikotarpiui, mes galėsime pasakyti dėl kokių priežasčių, pavyzdžiui, naftos produktų kainos nesumažėjo tiek kiek pati nafta“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė A. Butkevičius.

Anot jo, degalų kainas reguliuoja rinka.

„Įstatymais tikrai neįmanoma sureguliuoti tokių dalykų, kada yra laisva rinka, yra didžiulė konkurencija. (...) Žinot, ekonomikoje egzistuoja pasiūlos ir paklausos dėsnis. O kitas dalykas – tai yra Konkurencijos taryba, kuria aš pasitikiu ir manau, kad ji visus tuos procesus stebi, analizuoja ir jeigu tik bus kažkokie nukrypimai nuo rinkos ekonomikos dėsnių, jie tai įvertins“, – tvirtino premjeras.

Seimo narys S. Brundza trečiadienį pasiūlė įvesti valstybinį degalų kainų reguliavimą, taip pat pradėti kontroliuoti Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdomos bendrovės „Orlen Lietuva“ kainodarą. Parlamentaras taip pat siūlo svarstyti galimybę nustatyti pelno „lubas“ degalinėms.

SGD laivo išpirkimo kainos atskleidimas trukdytų „Hoegh LNG“

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) laivo-saugyklos išpirkimo kainos atskleidimas apsunkintų Norvegijos kompanijos „Hoegh LNG“ derybas dėl kitų laivų pardavimo, aiškina premjeras. Anot jo, visuomenei galutinė suma neatskleidžiama, nes tai yra komercinė paslaptis.

„Kiek aš turiu informacijos, kiek mes turėjome uždarų posėdžių apie laivo nuomą, išpirkimo kainą, tai buvo pasakyta, kad ta informacija, kuri bus paskleista iš Lietuvos, tai savaime suprantama, apsunkina jiems kitas derybas. Nei vienoje šalyje, aš kiek žinau, tokia informacija viešai skleidžiama, bet ji yra prieinama žmonėms, kurie jeigu turi įtarimų, kad kažkas negerai padaryta valstybės tarnautojų, ekspertų, tai mes visada ją pateiksime“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė A. Butkevičius.

Anot jo, yra susitarta, kad kaina nebus atskleista, tačiau ministras pirmininkas teigia, jog pasitiki tokį sprendimą priėmusiais žmonėmis.

„Niekas nėra po užraktais, tai yra komerciniai susitarimai ir aš manau, kad čia aišku jūs turėtumėt kitiems užduoti šitą klausimą, nes tai yra buvusios Vyriausybės susitarimas, bet aš galiu pasakyti, kiek aš turiu informacijos, pasitikiu tais žmonėmis, kad jie atliko viską atsakingai“, – tikino premjeras.

Energetikos ministras Rokas Masiulis trečiadienį pareiškė, kad SGD laivo-saugyklos „Independence“ išpirkimo kaina yra komercinė paslaptis, tačiau nusprendus po 10 metų nuomos jį išpirkti, terminalo išlaikymo sąnaudos sumažėtų apie 50 procentų.

Pirmadienį į Klaipėdą atplaukė suskystintų gamtinių dujų terminalo laivas-saugykla „Independence“. Antradienį į Klaipėdą atplaukė kitas laivas  „Golar Seal“ su terminalo bandymams skirtu kroviniu – 50 mln. kubų dujų, kurias tiekia Norvegijos „Statoil“.

Už SGD laivo nuomą per dieną „Klaipėdos nafta“ moka 189 tūkst. JAV dolerių (apie 516,2 tūkst. litų), per metus – 68,9 mln. dolerių (188,172 mln. litų), o per 10 metų – 689 mln. dolerių (apie 1,881 mlrd. litų). Norvegijos bendrovė „Hoegh LNG“ ne tik nuomoja laivą su įgula, bet ir teikia jo priežiūros ir operavimo paslaugas. Po dešimtmečio „Klaipėdos nafta“ laivą galės išpirkti, tačiau neatskleidžiama, už kokią sumą.

SGD terminalas veiklą pradės kitų metų sausį – pirmaisiais metais jo pajėgumai sieks 1 mlrd. kubų, vėliau – 4 mlrd. kubų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt