Verslas

2015.09.08 13:45

JAV federalinis atsargų bankas pasirengęs nutraukti skatinimo programą

ELTA2015.09.08 13:45

JAV federalinis atsargų bankas trečiadienį turėtų paskelbti apie nutraukiamą kiekybinio švelninimo programą, informuoja BBC.

JAV federalinis atsargų bankas trečiadienį turėtų paskelbti apie nutraukiamą kiekybinio švelninimo programą, informuoja BBC.

JAV federalinio atsargų banko pagrindinis politikos komitetas trečiadienį Vašingtone rengia pasėdį, kuriame nutars, ar nutraukti finansinių aktyvų pirkimo programą. JAV federalinis bankas kas mėnesį supirkinėjo didžiulius vertybinių popierių kiekius, taip skatindamas vartojimą vidaus rinkoje ir išlaikydamas žemas ilgalaikes bazines palūkanas.

JAV federalinis atsargų bankas kiekybinio švelninimo programos, pradėtos 2008 metais, palaipsniui atsisako nuo 2013 m. gruodžio.

Rinkos prognozuoja, kad aktyvų pirkimas galiausiai bus nutrauktas. Jeigu jos bus teisios, neįprastas eksperimentas ekonominėje politikoje bus užbaigtas.

Programa pradėta 2008 m. lapkritį, kilus finansinei krizei ir išaugus susirūpinimui, kad JAV ir likusio pasaulio laukia didžioji depresija.

Federalinio atsargų banko tradicinės priemonės, tai yra palūkanų normos mažinimas, seko, – bazinė palūkanų norma buvo sumažinta beveik iki nulio. Todėl bankas pradėjo supirkinėti finansinius aktyvus. Iš viso Federalinis bankas padidino savo fondus 3,7 trln. dolerių vertės aktyvais, beveik aštuoneriopai.

Žinoma, tai neužkirto kelio recesijai ir neužtikrino ypač stipraus atsigavimo. Bet Federalinio atsargų banko vadovai tvirtina, kad tokios priemonės užkirto kelią dar didesniam smukimui; jų nuomone, nedarbas šalyje dabar yra žemesnis, o ekonominis aktyvumas didesnis, nei jie būtų buvę, jeigu tos programos būtų atsisakyta.

Nedarbas JAV dabar nesiekia 6 proc. ribos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt