Verslas

2014.10.28 17:18

JAV senatorius ragina B. Obamą užtikrinti SGD tiekimą į Lietuvą

BNS 2014.10.28 17:18

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) turi rasti galimybių užtikrinti gamtinių dujų tiekimą Lietuvai ir kitoms mažoms valstybėms, teigia JAV senatorius James Inhofe (Džeimsas Inhofas). Anot jo, Lietuvoje tai leistų padaryti ir Klaipėdoje baigiamas statyti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas.

Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) turi rasti galimybių užtikrinti gamtinių dujų tiekimą Lietuvai ir kitoms mažoms valstybėms, teigia JAV senatorius James Inhofe. Anot jo, Lietuvoje tai leistų padaryti ir Klaipėdoje baigiamas statyti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas.

„Iškilmingas pirmojo Lietuvos suskystintų gamtinių dujų terminalo atidarymas žymi svarbų žingsnį mūsų sąjungininkų pastangose išsilaisvinti nuo Rusijos, kuri manipuliuoja gamtinių išteklių rinkomis, įgyvendindama užsienio politikos darbotvarkę, gniaužtų ir įtakos“, – rašoma J. Inhofe laiške JAV prezidentui Barackui Obamai.

Jo teigimu, iki SGD terminalo Rusijos energetinė įtaka Lietuvoje buvo akivaizdžiai juntama – Lietuva už dujas turėjo mokėti 30 proc. daugiau nei Vokietija, ir Lietuva yra nuolatiniame pavojuje dėl to, kad Rusija gali visiškai nutraukti dujų tiekimą.

„Turint tai omenyje, mūsų atsakomybė yra užtikrinti jų (Rytų Europos regiono – BNS) poreikį JAV gamtinėmis dujomis. (...) Palyginti nedidelę paklausą turinčios mažesnės valstybės, tokios kaip Lietuva, gali likti be galimybės gauti dujų iš JAV ir negalės užsitikrinti dujų tiekimo, nes joms trūksta derybinės galios konkuruoti su didesnėmis valstybėmis“, – rašo J. Inhofe.

JAV senatorius paragino šalies vadovą, vertinant SGD tiekimo naudą, įvertinti ir realias rinkos sąlygas, kuriomis gyvena Lietua ir kitos panašios valstybės.

„Kažkas turi užtikrinti Lietuvos poreikius, tik klausimas, ar tai bus JAV“, – laiške B. Obamai klausė JAV senatorius ir iškart atsako teigiamai į savo klausimą.

Pirmadienį ryte į Klaipėdos uostą įplaukė SGD terminalo laivas-saugykla „Independence“, o antradienį – ir pirmasis dujovežis, atgabenęs pirmąjį SGD terminalui skirtą dujų krovinį. SGD terminalas pradės veikti kitų metų pradžioje ir pirmaisiais metais aprūpins maždaug trečdalį Lietuvos dujų poreikio, o ateityje – ir kaimyninių Baltijos šalių poreikius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.