Verslas

2014.10.28 16:22

Dėl Syderių saugyklos premjeras dar laukia ekspertų išvados

BNS 2014.10.28 16:22

Premjeras teigia dar laukiantis ekspertų išvados dėl Syderių požeminės gamtinių dujų saugyklos projekto naudos ir investicijų grąžos.

Premjeras teigia dar laukiantis ekspertų išvados dėl Syderių požeminės gamtinių dujų saugyklos projekto naudos ir investicijų grąžos.

„Kiekviena investicija kainuoja per kapitalo grąžą. Vis dėlto, manau, kad mes turime visame regione labai stipriai padirbėti su Latvija ir Estija ir pagalvoti, kaip mums išnaudoti (SGD – BNS) terminalo infrastruktūrą, vamzdynus, Inčukalnio saugyklą. Šiandien dar būtų labai sunku atsakyti, bet ekspertai turi pateikti išvadas su išsamia analize, kokia investicinė grąža bus perkeliama ant žmonių pečių“, – antradienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė Algirdas Butkevičius, paklaustas, ar Lietuvai reikia turėti savo požeminę dujų saugyklą.

Vyriausybė antradienį turėjo svarstyti Energetikos ministerijos parengtą Syderių projekto kaštų ir naudos analizę, tačiau šis klausimas buvo atidėtas, nes, kaip BNS teigė energetikos ministras Rokas Masiulis, norima į jį labiau įsigilinti.

Energetikos viceministras Aleksandras Spruogis BNS antradienį teigė, kad prie šio klausimo ketinama sugrįžti kitą savaitę.

Energetikos ministerijos teigimu, Syderių požeminės gamtinių dujų saugyklos projektas preliminariai kainuotų 1,081 mlrd. litų, todėl jis būtų finansiškai perspektyvus, tik jei būtų regioninis – įgyvendinamas kartu su Lenkija – bei gautų dalinę Europos Sąjungos paramą.

„Lietuvos energijos gamybos“ tyrimų duomenimis, Telšių rajone esančių Syderių struktūra geologiškai tinka požeminiam dujų saugojimui. Rezervuare galėtų būti sutalpinta 500 mln. kubų dujų (18,5 proc. šalies metinio suvartojimo 2013 metais), esant poreikiui, saugykla galėtų būti plečiama.

Valstybės energetikos holdingo „Lietuvos energija“ vadovas Dalius Misiūnas yra teigęs, kad būtų racionaliau bendradarbiauti su Latvija ir dujas saugoti Inčukalnio dujų saugykloje, kurioje saugoma apie 2,3 mlrd. kubų dujų ir kurią būtų galima išplėsti. Šiuo metu Inčukalnyje saugoma apie 33 mln. kubų Lietuvos dujų atsargų, kurių pakaktų maždaug mėnesiui.

„Lietuvos energija“ kartu su elektros ir dujų perdavimo bendrove „Epso-G“ domisi galimybe įsigyti 47,23 proc. Vokietijos E.ON parduodamų „Latvijas gaze“, kuriai priklauso Inčukalnio saugykla. Tačiau, pasak neoficialių šaltinių, tikėtina, kad Lietuvos bendrovės nepateiks įpareigojančio pasiūlymo ir nedalyvaus akcijų pardavimo konkurse.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.