Verslas

2014.10.27 09:35

Lietuvai leista areštuoti „airBaltic“ ir Rygos oro uosto turtą

15min.lt 2014.10.27 09:35

Spalio 23 dieną Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) pripažino Lietuvos teismo teisę areštuoti Latvijoje esantį „airBaltic“ ir Rygos oro uosto turtą, siekiant užtikrinti būsimo teismo sprendimą bankrutavusio Lietuvos nacionalinio oro vežėjo „flyLAL – Lithuanian Airlines“ byloje prieš latvių aviacines bendroves.

Spalio 23 dieną Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) pripažino Lietuvos teismo teisę areštuoti Latvijoje esantį „airBaltic“ ir Rygos oro uosto turtą, siekiant užtikrinti būsimo teismo sprendimą bankrutavusio Lietuvos nacionalinio oro vežėjo „flyLAL – Lithuanian Airlines“ byloje prieš latvių aviacines bendroves.

Po penkerius metus trukusio proceso ir prieš tai precendento neturintis ESTT sprendimas atveria duris „flyLAL“ kreditoriams atgauti beveik 200 milijonų litų žalos atlyginimą už galimai nesąžiningą kaimyninės šalies oro vežėjo veiklą, skelbiama pranešime spaudai.

„Mes visi labai ilgai laukėme šio Teisingumo Teismo sprendimo, kuris ne tik duoda pagrindą „airBaltic“ ir Rygos oro uosto turto areštui Latvijoje, bet ir formuoja naują ES teisinės sistemos precedentą, kuriuo remdamiesi vienos ES narės teismo sprendimas turto areštui bus privalomas vykdymui visoje Europos Sąjungos teritorijoje“, – komentavo „flyLAL“ bankroto administratorius Aurimas Valaitis.

„Nepaisant „airBaltic“ ir Rygos oro uosto sistemingų pastangų vilkinti teismo nutarties pripažinimo ir vykdymo procesą, „flyLAL“ kreditoriai pagaliau gali bent šiek tiek lengviau atsikvėpti, nes jų interesai buvo apsaugoti ES teisingumo Teismo. Dabar belieka sulaukti Latvijos Aukščiausiojo teismo sprendimo ir atlikti vykdymo veiksmus Latvijoje“, - teigė jis..

ESTT sprendimas – tik po penkerius metus trukusio proceso

Sprendimą areštuoti Latvijos oro vežėjui „airBaltic“ ir Rygos oro uostui priklausantį turtą Lietuvos apeliacinis teismas priėmė dar 2008 metų pabaigoje. Nors šią nutartį pripažino Latvijos pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai, 2013 m. gegužę Latvijos Aukščiausiasis teismas kreipėsi į ES Teisingumo Teismą dėl preliminaraus sprendimo priėmimo, siekdamas įvertinti, ar yra pagrindas nepripažinti Lietuvos apeliacinio teismo nutarties Latvijoje.

„Beveik penkerius metus trukęs procesas buvo varginantis ir sudėtingas. Tikiuosi, kad po ES Teisingumo Teismo sprendimo galutinai įgyvendinus turto areštą Latvijoje, „flyLAL“ kreditoriai galės būti ramesni dėl būsimo teismo sprendimo užtikrinimo“, – nurodė Aurimas Valaitis.

Pagrindinis sprendimas dėl žalos turėtų būti priimtas Lietuvos teismų

Priimtas ES Teisingumo Teismo sprendimas yra susijęs su dar 2008 m. rugpjūtį „flyLAL“ pareikštu ieškiniu „airBaltic“ ir Rygos oro uostui dėl 2004 – 2008 m. konkurencijos teisės pažeidimais padarytos žalos atlyginimo.

Ieškinyje išvardinti argumentai leidžia daryti prielaidas, kad agresyviai siekdama užimti didelę dalį skrydžių rinkos Vilniaus oro uoste ir iš jos išstumti Lietuvos nacionalinį vežėją, 2004 metais “airBaltic” ir Rygos oro uostas galimai sudarė konkurencijos teisės draudžiamą susitarimą dėl milžiniškų nuolaidų taikymo „airBaltic“ Rygos oro uoste. Galimai nesąžiningos konkurencijos vedama bendrovė „airBaltic“ pradėjo taikyti kainų dempingą iš Vilniaus oro uosto vykdomiems skrydžiams, kompensuodama patiriamus nuostolius neproporcingai didelių nuolaidų Rygos oro uoste dėka.

Skaičiuojama, kad aukščiau paminėtų veiksmų pasėkoje Lietuvos nacionalinis vežėjas patyrė nepakeliamą žalą, kurios vertė siekia 199 mln. Lt, ir dėl kurios „flyLAL“ buvo galiausiai priverstas pasitraukti iš rinkos. Po „flyLAL“ bankroto airBaltic beveik visus skrydžius iš karto nukreipė per Rygos oro uostą.  Lietuvos Apeliacinis teismas yra patvirtinęs, kad būtina areštuoti atsakovams Latvijos įmonei „Air Baltic Corporation“ A/S ir oro uostui „Ryga“ priklausantį, tiek pas atsakovus, tiek pas kitus asmenis esantį nekilnojamąjį ir/ar kilnojamąjį turtą bei turtines teises taip, kad bendra atsakovų areštuoto turto vertė neviršytų ieškinio sumos – 199.830.000,00 Lt.