Verslas

2014.10.23 19:47

R. Masiulis: Europa yra labai priklausoma nuo energijos importo

ELTA2014.10.23 19:47

Britų dienraščio „Financial Times“ organizuotame Europos dujų sektoriaus viršūnių susitikime energetikos ministras Rokas Masiulis pabrėžė, kad Europa yra labai priklausoma nuo energijos importo.

Britų dienraščio „Financial Times“ organizuotame Europos dujų sektoriaus viršūnių susitikime energetikos ministras Rokas Masiulis pabrėžė, kad Europa yra labai priklausoma nuo energijos importo.

Europos Sąjunga (ES) importuoja 53 proc. savo suvartojamos energijos, ir dominuojantis importuotojas, ypač Vidurio ir Rytų Europoje, yra Rusija.

„Dominavimas energijos importe sukelia rizikas energetiniam saugumui ir dažniausiai lemia tai, kad rinka yra iškraipoma“, – sakė Lietuvos energetikos ministras.

Ministras įvardino Europos Komisijos neseniai patvirtintą Europos energetinio saugumo strategiją, kurioje numatomos priemonės ES energetinei priklausomybei mažinti, energijos šaltiniams diversifikuoti ir vietinės energijos gamybai didinti, kaip svarbų žingsnį siekiant užtikrinti didesnį energetinį saugumą ES šalyse.

„Lietuva taip pat prisideda prie šios ES strategijos įgyvendinimo – Lietuvos SGD terminalas, kurio oficialus atidarymas vyks jau kitą savaitę, yra įtrauktas į Europos energetinio saugumo strategiją kaip vienas iš svarbiausių objektų, didinančių Europos energetinį saugumą“, – pabrėžė R. Masiulis.

Energetikos ministras informavo, kad Lietuvos SGD terminalas teiks 4 BCM dujinimo pajėgumus per metus, kai visos trys Baltijos šalys – Lietuva, Latvija ir Estija – iš viso suvartoja 4,8 BCM gamtinių dujų per metus. Taigi tai bus pagrindinė priemonė visiškai monopolinėse Baltijos šalių dujų rinkose užsitikrinti dujų tiekimą. Kadangi SGD terminalas veiks pagal trečiosios šalies prieigos režimą, tai reiškia, kad ir kiti Lietuvos kaimynai taip pat turės galimybę naudotis terminalo pajėgumais savo reikmėms.

„Turėti alternatyvą yra naudinga visiems: tiek Europai, tiek Lietuvai, tiek Rusijai. Tai depolitizuos mūsų santykius energetikos srityje, perkeliant tai į verslo lygmenį, kur sprendimai yra priimami remiantis rinkos taisyklėmis,“ – savo pasisakymą konferencijoje apibendrino R. Masiulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.