Verslas

2014.10.23 15:16

Laikinojo atokvėpio prižiūrintiems neįgaliuosius idėja skinasi kelią Lietuvoje

ELTA 2014.10.23 15:16

Penktadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) bus pristatomas perėjimo nuo institucinės prie globos šeimynose planas, į kurį taip pat bus įtraukta ir trumpalaikių neįgaliųjų priežiūros komandų – Laikinojo atokvėpio tarnybų (LAT) – steigimo iniciatyva.

Penktadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) bus pristatomas perėjimo nuo institucinės prie globos šeimynose planas, į kurį taip pat bus įtraukta ir trumpalaikių neįgaliųjų priežiūros komandų – Laikinojo atokvėpio tarnybų (LAT) – steigimo iniciatyva.

Utenos, Tauragės ir Šilutės savivaldybės savo biudžetuose jau numatė galimą LAT steigimą, iki šių metų pabaigos turėtų paaiškėti, kada ir kur jos galėtų įsikurti kitose šalies dalyse.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, šalyje šiuo metu yra 260 tūkst. žmonių su fizine negalia, iš jų bent 30 tūkst. reikalauja nuolatinės 24 valandų per parą priežiūros.

Neįgaliuosius prižiūrintys artimieji dažnai neturi galimybės dirbti ir pasirūpinti savo asmeniniais poreikiais, o nenumatytais atvejais rasti apmokytą specialistą, kuris mokėtų elgtis ir galėtų laikinai prižiūrėti specialių poreikių turintį žmogų, beveik neįmanoma.

Dėl šių priežasčių Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“ ėmėsi iniciatyvos kurti LAT – šalyje išplėtoti įstaigų tinklą, kuriose dirbantys kvalifikuoti specialistai galėtų laikinai prižiūrėti neįgaliuosius, jų nuolatiniams globėjams suteikdami galimybę atsiplėšti nuo įtemptos rutinos, pailsėti ar susitvarkyti neatidėliotinus reikalus.

Anot „Vilties“ vadovės Danos Migaliovos, vienintelis tokias paslaugas šiuo metu teikiantis centras įsikūręs Vilniuje, tačiau čia dirbančių žmonių užtenka patenkinti tik 15-kos žmonių poreikius. Anot D. Migaliovos, tokios tarnybos būtų steigiamos regioniniu pagrindu, o 30 tūkst. gyventojų tektų bent po vieną tokią komandą.

„Tai galėtų būti specialistai, kurie atvyksta pas žmogų į namus, arba tam tikri jaukūs viešbutukai, kur galima būtų palikti neįgaliuosius“, – aiškino pašnekovė.

D. Migaliovos teigimu, „Viltis“ šiuo metu derasi dėl Laikinojo atokvėpio tarnybos įsteigimo Šilutės, Tauragės ir Utenos rajonuose, o šių rajonų savivaldybės LAT įsteigimą jau yra įtraukusios į savo kitų metų biudžetus. Nors savivaldybės aktyviai domisi šia idėja, kliūčių daugiausiai sukelia finansinės problemos. Pasak A. Šešelgio, tokių institucijų kūrimas galėtų būti finansuojamas iš Europos Sąjungos (ES) fondų.

Lietuva LAT steigimo gerosios praktikos sėmėsi iš Islandijos. Šios šalies Gerovės ministerijos atstovas Jonas Thorstennas Sigurdssonas teigia, jog tokios paslaugos Islandijoje teikiamos jau daugiau kaip 40 metų, o šiuo metu kiekvienas neįgalus islandas turi jam priskirtą socialinį darbuotoją, kuris, reikalui esant, gali pavaduoti nuolatinį globėją.

„To nebūtume padarę be nevyriausybinių organizacijų pagalbos. Jos geriausiai žino ne tik problemas, bet ir kaip prieiti prie valdžios institucijų“, – pabrėžė J. Torstennas Sigurdssonas.

Jungtinių Tautų (JT) neįgaliųjų teisių komiteto nario ir Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Jono Ruškaus teigimu, Šiaurės šalyse išplėtotos socialinės paslaugos modelis šiuo metu aktyviai įgyvendinamas ir Pietryčių Europos bei Kaukazo šalyse, todėl Lietuvai derėtų gerokai pasitempti rūpinantis neįgaliųjų poreikiais.