Naujienų srautas

Verslas2014.10.20 12:24

Šilumininkų asociacijos prezidentas: daugelis permokų grąžinimo nesulauks

Vyriausybė pirmadienį turėtų apsispręsti, kaip kompensuos permoką už per brangiai pirktas gamtines dujas iš „Gazprom“. Šilumininkai siūlo permoką grąžinti jau per šį šildymo sezoną, nes tuomet šildymas gyventojams turėtų atpigti 25 proc.

Vyriausybė pirmadienį turėtų apsispręsti, kaip kompensuos permoką už per brangiai pirktas gamtines dujas iš „Gazprom“. Šilumininkai siūlo permoką grąžinti jau per šį šildymo sezoną, nes tuomet šildymas gyventojams turėtų atpigti 25 proc.

Premjeras Algirdas Butkevičius anksčiau yra pareiškęs, kad permoka bus išskirstyta per ateinančius dvejus metus. Anot Šilumininkų asociacijos prezidento Vytauto Stasiūno, įvykdžius šį planą, kai kurie šilumos vartotojai išmokų gali ir negauti.

„Viešai informuojame, kad, jeigu bus numatytas grąžinimas per dvejus metus, daugelis vartotojų permokų nebesulauks, nes, kaip mes sakome, turime visą sąrašą įmonių, kurios pereina prie biokuro“, – sakė V. Stasiūnas.

V. Stasiūnas: permokos grąžinimas leis atsikvėpti

Šilumininkų asociacijos prezidento teigimu, Seimas, Vyriausybė ir Energetikos ministerija yra patvirtinusi, kad šildymas atpigtų 25 proc., jei permoka būtų grąžinta dar šį šildymo sezoną. Nuo liepos 1 d. šilumos tiekimo įmonėms dujų tiekėjai sumažino gamtinių dujų kainą 11 proc. ir šilumos kilovatvalandės kaina atpigo. Taigi jeigu būtų grąžinta nuo 2013 m. sausio 1 d. iki šių metų balandžio 30 d. susidariusi permoka, šiluma dar atpigtų 14 proc.

V. Stasiūnas teigė, kad šilumos vartotojai per paskutinius kelerius metus nešė didelę naštą, brangiai mokėdami už gamtines dujas. Jos buvo brangiausios visoje Europos Sąjungoje, todėl dabar gyventojai galės atsipūsti.

Tačiau, jei bus panaikinta pridėtinės vertės mokesčio lengvata, pagal asociacijos turimus duomenis, vidutinio 60 kvadratinių metrų buto šildymas savininkui per mėnesį pabrangs 40–80 litų.

Be to, jeigu bus numatyta, kad permokama grąžinama per dvejus metus, kai kurie vartotojai permokų nesulauks.

„Viešai informuojame, kad, jeigu bus numatytas grąžinimas per dvejus metus, daugelis vartotojų permokų grąžinimo nebesulauks, nes, kaip mes sakome, turime visą sąrašą įmonių, kurios pereina prie biokuro“, – sakė V. Stasiūnas.

Jis pridėjo, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. šilumos įmonės pagal privalomąją tvarką turės suteikti gamtinių dujų kiekius iš suskystintųjų gamtinių dujų terminalo, todėl iš „Lietuvos dujų“ gaunama dalis bus labai maža. Pasak V. Stasiūno, šios dvi priežastys lems, kad vartotojai pinigų negaus ir šie bus panaudoti kitaip.

Nepriklausoma ekspertas: svarbu kaip, o ne per kiek laiko

Nepriklausomas energetikos ekspertas Vygintas Sidzikauskas akcentavo, kad svarbiausia šiuo atveju ne tai, per kiek laiko permoka bus grąžinta, o kaip tai bus padaryta. Esą skirtingi vartotojai susiduria su skirtinga padėtimi.

„Šilumos tiekėjai paminėtu laikotarpiu (2013 m. sausio 1 d. – 2014 m. balandžio 30 d. – red. past.) buvo bene didžiausi Lietuvoje gamtinių dujų vartotojai, tačiau pagal nustatytas įvairias taisykles jie žalos kaip ir nepatyrė, nes kas mėnesį dujų kainų padidėjimas buvo perskaičiuojamas ir jį apmokėjo galutiniai šilumos vartotojai“, – aiškino ekspertas.

Jo teigimu, kompensacijų administravimas per šilumos tiekimo įmones neturi aiškaus pagrindimo. Be to, pačių vartotojų ratas yra įvairus. V. Sidzikauskas pateikė pavyzdį, kad daliai šilumos vartotojų, kuriems šildymo sąnaudas kompensuoja valstybė, patirtos sąnaudos yra kompensuotos Vyriausybės. Kita dalis vartotojų, tarp kurių ir priklausantys savivaldybėms objektai – mokyklos, ligoninės, yra įsiskolinę. Todėl padidėjusių kainų, anot V. Sidzikausko, šie vartotojai dar nepatyrė.

„Išmokėjimo mechanizmas yra gana painus ir jo išdėliojimas per metus ar dvejus yra ne tiek esminis, kaip pats klausimas, kas ir kada tiesiogiai turėtų gauti šią kompensaciją“, – įsitikinęs pašnekovas.

V. Sidzikauskas akcentavo, kad reikėtų žiūrėti į ateitį ir atsižvelgti į komplikuotą situaciją dujų sektoriuje – vykstančius tarptautinius ir vietinius teisminius ginčus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi