Verslas

2019.03.11 11:00

Lietuvis, patekęs į Davosą: prie bendro stalo sėdėjo ir su Angela Merkel, ir su „Apple“ vadovu

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.03.11 11:00

Interneto vartotojams vis dažniau susiduriant su kibernetinio saugumo grėsmėmis, lietuvių įmonė, kurianti dirbtinio intelekto kompiuterių apsaugos sistemas visame pasaulyje „CUJO AI“, sutiko pasidalinti savo įspūdžiais apie metų pradžioje Šveicarijoje vykusiame ekonomikos forume „Davos“ aptartas kibernetinio saugumo temas.

Penktadienį Nacionalinio kibernetinio saugumo centras pristatė ataskaitą, kurioje minima, kad kibernetinių incidentų 2018 metais buvo mažiau, tačiau jie tapo sudėtingesni. Be įsilaužimų į sistemas, kenkėjiškos veiklos, fiksuojama ir daug dezinformacijos atvejų, susijusių su Rusija.

Akivaizdu, kad pasaulio skaitmenizacijai didėjant, kyla vis daugiau naujų kibernetinių grėsmių, su kuriomis tenka susidurti interneto vartotojams.

2015 metais kauniečio, šiuo metu gyvenančio Los Andžele, Einaro von Gravrock įkurta kibernetinio saugumo sprendimus kurianti įmonė „CUJO AI“, savo inovatoriškais sprendimais būtent ir bando kovoti su kibernetinėmis grėsmėmis.

Amerikoje įkurta įmonė, savo padalinius turinti Pietų ir Šiaurės Amerikoje, Azijoje, taip pat ir Lietuvoje, teikia paslaugas daugiau nei 16 mln. vartotojų bei apsaugo 325 milijonus įrenginių visame pasaulyje. 

– Einarai, šiais metais buvote vienintelis Lietuvos verslo atstovas verslo forume „Davos“. Kaip jums ten pavyko patekti?

– Taip, šiais metais vykusiame Pasaulio Ekonomikos Forumo metiniame susitikime aš buvau vienintelis verslo atstovas iš Lietuvos. Davose turėjome progos pasimatyti ir su šalies prezidente Dalia Grybauskaite.

Pakvietimą į susitikimą gavau, kadangi Pasaulio Ekonomikos Forumas praėjusiais metais mano kompanijai „CUJO AI“ suteikė Technologijų pionierių titulą dėl mūsų inovatyvių kibernetinio saugumo sprendimų.

Vis dėlto, verta paminėti, kad, nors šiais metais ir buvau vienintelis Lietuvos verslo atstovas, ankstesniais metais pakvietimus dalyvauti Davose yra gavęs lietuvių įkurto pinigų perlaidų startuolio „TransferGo“ vadovas Daumantas Dvilinskas, mobiliųjų programėlių parduotuvės „GetJar“ įkūrėjas Ilja Laursas bei bendradarbystės centro „Vilnius Hub“ įkūrėja Andželika Rusteikienė.

– Kokiose konferencijose dalyvavote? Sklinda kalbos, kad buvote susitikęs su Vokietijos kanclere Angela Merkel. Ar tai tiesa? Apie ką ji kalbėjo Davose?

– Asmeniškai susitikęs su ja nebuvau, tačiau dalyvavau bendroje diskusijoje. Didžiulį įspūdį paliko susitikimas, kuriame diskutavome kartu su Vokietijos kanclere Angela Merkel, Timu Cooku („Apple“ vadovas), Šeryla Sandberg („Facebook“ operacijų vadovė), Ginni Rometty (IBM vadovė) ir kitais pasaulio bei technologijų lyderiais.

Pagrindinė susitikimo tema buvo dirbtinio intelekto ateitis ir tai, jog vystant šią technologiją reikia nuolat galvoti apie pasitikėjimą. Ar naujai sukurta technologija gali pasitikėti vartotojai? Ar kuriami produktai geba apsaugoti vartotojų asmeninius duomenis, išlikti etiški ir išlaikyti privatumą? Neretai kuriant naujas technologijas, saugumas nebūna tinkamai integruotas. Kuriant dirbtinio intelekto algoritmus, užtikrinti šiuos vartotojų poreikius yra ypač svarbu.

Taip pat dalyvavau diskusijose apie 5G ryšio panaudojimą ir saugumą kvantinėje kompiuterijoje. Jose patirtimi ir įžvalgomis dalinosi telekomunikacijų ir saugumo kompanijų ekspertai.

– Teko matyti jūsų nuotrauką su šalies prezidente Dalia Grybauskaite. Galbūt teko su ja pabendrauti?

– Tikrai taip. Susitikimo su prezidente metu mes aptarėme dabartinę kibernetinio saugumo Lietuvoje situaciją ir apsikeitėme idėjomis apie tai, ką būtų galima pakeisti švietimo ir mokslo sistemoje, kaip ugdyti naujuosius talentus technologijų srityje.

Įžvelgiu didelį Lietuvos potencialą dirbtinio intelekto vystymo ir plėtojimo srityje.  Manau, labai svarbu prioritetą teikti būtent šiai sričiai, nes tik turėdama pakankamą kiekį ekspertų, Lietuva turėtų šansą sukurti savo „Nokia“.

– Kokios nuotaikos tvyrojo ekonomikos forume. Kokią pagrindinę žinutę iš ten pavyko išsinešti?

– Svarbiausia žinia, kurią išsinešu iš Davoso, yra tai, jog šiuo metu prasideda naujas etapas internete, ir dėl to ypač svarbu pateisinti vartotojų pasitikėjimą apsaugant jų duomenis ir privatumą. Diskusijose buvo vieningai sutariama, jog tolimesnė technologijų plėtra yra neįmanoma be efektyvesnių saugumo sprendimų ir jų pritaikymo globaliu mastu.

Šių metų Pasaulio Ekonomikos Forumo tema buvo „Globalizacija 4.0: pasaulinės architektūros formavimas ketvirtosios pramonės revoliucijos amžiuje“. Džiaugiuosi turėjęs galimybę atstovauti Lietuvą bei dalintis savo komandos patirtimi su Pasaulio ekonomikos forumo bendruomene.

Tikiu, kad dirbtinio intelekto technologijos pagalba galima išspręsti kibernetinio saugumo problemas bei pagerinti internetinę patirtį globaliu mastu ir tokiu būdu prisidėti prie Lietuvos vardo garsinimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.