Verslas

2014.10.20 12:37

A. Kupčinskas: permokos už dujas grąžinimo tvarka nuskriaus kauniečius

BNS 2014.10.20 12:37

Vyriausybės planuojama permokos už Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ pirktas dujas tvarka nuskriaus Kauno šilumos vartotojus, mano miesto meras.

Vyriausybės planuojama permokos už Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ pirktas dujas tvarka nuskriaus Kauno šilumos vartotojus, mano miesto meras.

Andrius Kupčinskas teigia, kad siūlymas apie 280 mln. litų permoką grąžinti per 2015-2016 metus yra socialiai neteisingas.

„Šis principas ekonominiu ir socialiniu požiūriu yra neteisingas, nes tokiu būdu vienų vartotojų sumokėti pinigai bus tiesiog perduodami kitiems. Tarp jų permokėtos lėšos iš vieno energetikos sektoriaus, pavyzdžiui, šilumos ūkio, gali patekti į kitą, pavyzdžiui, į elektros gamybą ar pramonę. O tai jau yra kryžminis subsidijavimas“, – rašte Vyriausybei teigia A. Kupčinskas.

Anot jo, siūloma permokos grąžinimo tvarka nuskriaustų Kauno vartotojus, kuriems šiluma tiekiama centralizuotai.

Meras nurodo, kad nuo 2013 metų pradžios ir iki šių metų gegužės pradžios savivaldybės valdoma „Kauno energija“ iš „Lietuvos dujų“ nupirko dujų už 30,6 mln. litų, o „Gazprom“ pritaikius 20,95 proc. nuolaidą, jos permokėta suma už šį laiką siekia 6,4 mln. litų.

Mero teigimu, dėl investicijų į biokuro gamybą Kaune ši permoka nepasieks galutinių vartotojų.

„Planuojama, kad jau 2015 metais didžioji šilumos dalis Kauno mieste ir rajone bus pagaminta iš biokuro. Taigi, 2015 metais perkant mažiau dujų šilumos gamybai, kompensacija už perkamas dujas nepasieks bendrovės („Kauno energijos“ – BNS) ir galutinių šilumos vartotojų, o 2013 ir 2014 metais permokėtos lėšos atitinkamai „nukeliaus“ į kitus miestus ar sektorius“, – teigia A. Kupčinskas.

Anot jo, „Kauno energija“ atgaus mažą dalį permokos ir dėl to, kad nuo kitų metų įmonė įpareigota pirkti dujas iš „Litgas“, kuri prekiaus SGD dujomis. Skaičiuojama, kad dėl to „Kauno energija“ iš „Lietuvos dujų“ kitąmet nupirks mažiau kaip penktadalį 2013-2014 metais suvartoto kiekio.

Vyriausybė pirmadienį svarsto Energetikos ministerijos parengtą nutarimo projektą dėl permokos už dujas grąžinimo nebuitiniams vartotojams. Permoką per 2015-2016 metus grąžintų bendrovė „Lietuvos dujos“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.