Verslas

2014.10.16 19:17

ES įsitikinusi, kad pavyks pasiekti susitarimą dėl dujų tiekimo žiemą

BNS2014.10.16 19:17

Europos Sąjunga (ES) yra įsitikinusi, kad Ukraina su Rusija gali pasiekti susitarimą kitą savaitę įvyksiančiose derybose ir išvengti dujų stygiaus šią žiemą, ketvirtadienį pareiškė energetikos komisaras Guntheris Oettingeris.

Europos Sąjunga (ES) yra įsitikinusi, kad Ukraina su Rusija gali pasiekti susitarimą kitą savaitę įvyksiančiose derybose ir išvengti dujų stygiaus šią žiemą, ketvirtadienį pareiškė energetikos komisaras Guntheris Oettingeris.

Pasak komisaro, paskutinis Rusijos, Ukrainos ir ES derybų etapas vyks kitą antradienį Briuselyje, ne Berlyne, kaip buvo planuota anksčiau, o pirmadienį jis ruošiasi vykti į Kijevą.

Anksčiau vokietis pristatė vadinamų streso testų, kurie buvo atlikti 28-iose ES valstybėse narėse, siekiant išsiaiškinti, kokiu mastu Europa yra pažeidžiama įvykus galimam rusiškų dujų tiekimo nutrūkimui artėjant žiemai, rezultatus.

Dujų tiekimą Kijevui Maskva nutraukė birželio mėnesį, per prorusiškų sukilėlių ir ukrainiečių vyriausybės pajėgų ginkluotą konfliktą ir pagrasino nutraukti dujų tiekimą ES, jeigu jos narės tieks dujas Ukrainai.

„Susitarimą įmanoma pasiekti paruošiamojo darbo ir visų šalių geros valios dėka“, – sakė G. Oettingeris, kalbėdamas apie kitos savaitės derybas.

Tačiau, praėjus kelioms valandoms nuo G. Oettingerio komentarų, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vėl pagrasino apie Europos dujų tiekimo Europai „didelius tranzito pavojus“ artėjančią žiemą.

Kitą savaitę bus nagrinėjamas pasiūlymas Kijevui padengti 3,1 mlrd. JAV dolerių skolą Rusijos dujų milžinei „Gazprom“ iki metų pabaigos, 2 mlrd. JAV dolerių iš šios sumos sumokant iki spalio mėnesio pabaigos, mainais už dujų tiekimo atnaujinimą,

Pasak G. Oettingerio, streso testai, kurie buvo atlikti numatant šešių mėnesių dujų tiekimo iš Rusijos nutraukimo galimybę, parodė, jog ES šalys yra pajėgios užsitikrinti nenutrūkstantį energijos tiekimą, atsižvelgiant į tai, kad dabartinis Bendrijos rezervas yra 90 proc. užpildytas.

Tačiau ypač nuo Rusijos dujų priklausomoms rytinės Europos šalims tiekimas gali sumažėti iki 60 proc., „vadinasi, būstai gali likti be šildymo“, nurodė Europos Komisija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt