Verslas

2015.09.08 13:45

Šiaulių valdžią sužavėję „dangaus traukiniai“ – FNTT akiratyje

Šiaulių valdžią „dangaus traukinių“ idėja pakerėjęs Rusijos verslininkas Anatolijus Junickis su kompanija sulaukė teisėsaugos dėmesio. Ne dėl transporto revoliucijos – dėl sukčiavimo.

Šiaulių valdžią „dangaus traukinių“ idėja pakerėjęs Rusijos verslininkas Anatolijus Junickis su kompanija sulaukė teisėsaugos dėmesio. Ne dėl transporto revoliucijos – dėl sukčiavimo.

Po DELFI atlikto žurnalistinio tyrimo paaiškėjo, kad A. Junickis su kompanija galimai verčiasi neteisėta veikla. Šiauliams žadėdami šimtamilijonines investicijas, jie sykiu ieškojo „investuotojų“ savo verslui – Londone registruotai kompanijai „Euroasian Rail Skyway Systems Ltd.“ su deklaruotu fanstatiniu kapitalu.

Nors investuotojams neva pardavinėtos šios įmonės akcijos būsimam platinimui biržoje, oficialiais britų registro duomenimis, akcininkai tebuvo du – A. Junickis ir Britų Mergelių salose registruota ofšorinė kompanija. „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, susipažinęs su tokia „investuotojų“ paieška, konstatavo, kad A. Junickio verslo deklaruojamas šimtų milijardų svarų kapitalas – fiktyvus, o tokias „akcijas“, anot ekonomisto, pirkti galėtų nebent šešiametis.

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba, keletą mėnesių tyrusi A. Junickio ir kompanijos veiklą, konstatavo, kad toks „akcijų“ platinimas prasilenkia su įstatymais ir kreipėsi į prokurorus. Dabar „dangaus traukinių“ istorijos imasi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT).

„Spalio 6 d. FNTT prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos Vilniaus apskrities skyriuje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo sukčiavimo, neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine veikla; nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo. Tyrimas pradėtas gavus Lietuvos banko Priežiūros tarnybos pranešimą apie užsienio kapitalo įmonės atstovybės Lietuvoje įtartinas finansines operacijas banko sąskaitose bei gavus duomenų apie įmonės galimą vertimąsi komercine, finansine veikla neturint reikiamos licencijos“, – DELFI informavo Generalinė prokuratūra.

Pranešimai apie įtarimus kol kas niekam neįteikti.

DELFI primena, jog Šiaulių valdžia, kilus triukšmui, nutraukė sutartį su A. Junickio kompanija „Rail Skyway Systems Ltd.“. Pats Rusijos verslininkas tikina sukūręs revoliucinę transporto priemonę – „styginį transportą“. A. Junickio įmonės puslapyje buvo skelbiama, esą planuojamos tokio transporto trasos tarp valstybių ar net tarp žemynų, projektų vertė – nuo kelių iki keliasdešimt milijardų eurų. Tiesa, A. Junickis pripažino neturintis nė vienos sutarties tokiam projektui.

A. Junickis Londone yra įsteigęs keturias įmones panašiais pavadinimais: „Euroasian Rail Skyway Systems Ltd.“, „American Rail Skyway Systems Ltd.“, „African Rail Skyway Systems Ltd.“ bei „Australian & Oceanic Rail Skyway Systems Ltd.“. Visos jos – su deklaruotais kosminiais kapitalais. Įtariant, kad panašia veikla gali būti verčiamasi ir kitose šalyse, Lietuvos bankas dėl „dangaus traukinių“ įspėjo užsienio finansų priežiūros institucijas.