Verslas

2015.09.08 13:45

Daugiausia pažeidimų užfiksuota apvalinant kainas

LRT.lt2015.09.08 13:45

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai tikrindami, ar teisingai verslininkai perskaičiuoja kainas iš litų į eurus, rugsėjo mėnesį užfiksavo beveik dukart mažiau pažeidimų nei rugpjūtį. Nors bandančiųjų apgauti pirkėjus mažėja, vis dėlto daugiausiai nustatyta neteisingo kainų apvalinimo atvejų, skelbiama VMVT pranešime spaudai.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai tikrindami, ar teisingai verslininkai perskaičiuoja kainas iš litų į eurus, rugsėjo mėnesį užfiksavo beveik dukart mažiau pažeidimų nei rugpjūtį. Nors bandančiųjų apgauti pirkėjus mažėja, vis dėlto daugiausiai nustatyta neteisingo kainų apvalinimo atvejų, skelbiama VMVT pranešime spaudai.
 
Kainos apvalinamos į didesnę pusę
 
Rugsėjo mėnesį VMVT inspektoriai įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose patikrino 1 470 viešojo maitinimo ir mažmeninės prekybos įmonių. Tikrinta, ar produktų, gaminių, patiekalų kainos nurodytos litais ir eurais, ar pritaikytas nustatytas konvertavimo kursas ir kainos suapvalintos pagal reikalavimus. Inspektoriai taip pat atkreipė dėmesį, kaip pateikta informacija kainų etiketėje – ar suma gerai matoma, lengvai įskaitoma, suprantama.
 
Dažniausiai (41 proc. nuo visų nustatytų pažeidimų) tikrintose įmonėse neteisingai, į didesnę pusę, suapvalinama kaina. Štai vienoje kavinėje pica litais kainuoja 8,5 Lt, o eurais – 2,50 Eur, nors teisinga suma – 2,46 Eur, alaus bokalas kainuoja 6 Lt arba 2 Eur, tačiau tiksli suma turėtų būti 1,74 Eur.
 
„Prekybininkai tokiu būdu tarsi suapvalina kainą iki „gražesnės“, aiškesnės sumos, bet tuo pačiu ir keliais ar keliasdešimt euro centų kilsteli kainą. Vadinasi, už tą pačią prekę atsiskaitydamas eurais, pirkėjas sumokės daugiau nei mokėdamas litais, o tai vartotojų apgaudinėjimas“, – pabrėžia VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Aurelija Načienė.
 
Gana dažnai verslininkai kainos neužrašo eurais ir litais, nors tai privaloma jau nuo rugpjūčio 22 d. Taip pat prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse neteisingai pritaikomas konvertavimo kursas (14 proc. nuo visų nustatytų pažeidimų).
 
„Nustatytą euro ir lito perskaičiavimo kursą sudaro šeši reikšminiai skaičiai – 3,45280, tačiau verslininkai konvertuodami valiutą šį skaičių suapvalina į didesnę pusę, pavyzdžiui, iki 3,47. Taigi,  prekės kaina padidėja. Patikrinimų metu nustatyta atvejų, kada pritaikyti tik 2 skaičiai po kablelio – 3,45. Tai reiškia, kad vartotojui suteikiama netiksli informacija“, – sako A. Načienė.
 
Pažeidimų mažėja
 
Vis dėlto, neteisingai nurodančių kainas verslininkų beveik dvigubai sumažėjo – rugpjūtį patikrinimai su pažeidimais sudarė 11 proc., o rugsėjį – 5,8 proc.
 
Palyginus rugpjūčio ir rugsėjo duomenis šiek tiek sumažėjo pažeidimų, kai nenurodoma kaina litais ir eurais, neteisingai pritaikomas konvertavimo kursas. Taip pat mažėja atvejų, kai sumos parašytos neaiškiai. Pavyzdžiui, kaina eurais pateikiama labai mažu šriftu, todėl ją sunku įžiūrėti arba, atvirkščiai, išryškinama ir pirkėjai apsigauna dėl neva mažesnės sumos.
 
Ar prekybininkai neapgaudinėja pirkėjų, VMVT inspektoriai kontroliuos iki 2015 m. birželio 30  d. Pirmą kartą nustatę, kad prekių ar paslaugų kainos nurodomos, perskaičiuojamos, apvalinamos nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų, piniginės baudos neskirs, o tik įspės ir patars, kaip ištaisyti klaidas. Trūkumus reikia pašalinti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas (jeigu yra galimybė, nedelsiant) ir  informuoti teritorinę VMVT, kad trūkumai pašalinti. Šito nepadarę verslininkai sulauks pakartotinio patikrinimo. Už pakartotinius pažeidimus fiziniams asmenims gali būti skiriama bauda iki penkių tūkstančių litų, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – nuo vieno tūkstančio iki dešimties tūkstančių litų.