Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Verslo apklausa: dėl Rusijos sankcijų praras 670 mln. litų, bet lieka optimistiški

BNS 2015.09.08 13:45

Šalies verslo lūkesčiai ir nuotaikos išlieka pakankamai aukštos, nes verslas sugebėjo greitai persiorientuoti nuo Rusijos į kitas rinkas, teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) analitikas.

Šalies verslo lūkesčiai ir nuotaikos išlieka pakankamai aukštos, nes verslas sugebėjo greitai persiorientuoti nuo Rusijos į kitas rinkas, teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) analitikas.

„Bendras optimizmas pramonėje išliko, nes verslas pademonstravo greitą reakciją ir sėkmingai nusisuko nuo probleminių rinkų. Kiek didesnių sunkumų patyrė maisto pramonė, kuri yra stipriai priklausoma nuo Rusijos. Bet kituose sektoriuose lūkesčiai išlieka pakankamai aukštame lygyje“, – antradienį spaudos konferencijoje kalbėjo LPK analitikas Aleksandras Izgorodinas, kuris pristatė naujausią pramonės ir transporto lūkesčių indeksą.

Anot jo, transporto sektoriuje įmonių lūkesčiai yra prastesni, kadangi jis labiau priklausomas nuo Rusijos rinkos.

„Iš svarbiausių sektorių matysime lėtą augimą geležinkelių ir vandens transporte, kurie gali pereiti į stagnaciją. Bet kelių transportas ir toliau demonstruos augimą“, – pažymėjo A. Izgorodinas.

Analitiko teigimu, eksporto prognozės tapo atsargesnės dėl abipusių ES ir Rusijos sankcijų, bendrų Rusijos ekonomikos problemų ir Lietuvos įmonių neapibrėžtumo, kuris yra susijęs su NVS regiono perspektyvomis.

LPK atlikta pramonės ir transporto įmonių apklausa parodė, kad nuo Rusijos sankcijų nukentės 40 proc. pramonės ir 65 proc. transporto įmonių.

„Didžiausią smūgį patirs maisto ir gėrimų pramonė, kur nukentės 60 proc. įmonių. Mažiausiai nukentės tekstilė, nes šis sektorius yra labai veržlus ir labiau priklausomas nuo ES. Transporto sektoriuje didesnį poveikį pajus geležinkeliai, kelių ir vandens transportas, kurie aptarnauja eksporto srautus“, – aiškino A. Izgorodinas.

Apklausos duomenimis, nuo ES sankcijų nurodė nukentėsiančios 47 proc. transporto bei 18 proc. pramonės įmonių.

Didžioji dalis įmonių nurodė daugiausiai sunkumų patyrusios dėl sumažėjusių pajamų, taip pat dėl to, kad buvo prarasta dalis užsakymų iš ES partnerių.

Pasak A. Izgorodino, didžioji dalis įmonių nurodė, kad iki metų pabaigos praras apie 10 proc. įmonės metinės apyvartos.

„Galima daryti išvadą, kad dėl abipusių sankcijų iki metų pabaigos Lietuvos verslas negaus apie 670 mln. litų pajamų, kurios butų gautos, jei prekyba su Rusija išliktų normaliame lygyje. Taip pat iki metų pabaigos įmonės negaus iki 33,5 mln. litų planuoto pelno“, – komentavo A. Izgorodinas.

LPK pramonės ir transporto įmonių apklausa atlikta rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje, apklausus 150 pramonės įmonių vadovų ir 75 transporto įmonių vadovai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi