Verslas

2014.10.13 17:28

Lietuviškas medus kokybiškesnis už importinį

ELTA 2014.10.13 17:28

Prekybos centruose parduodamas lietuviškas medus yra kokybiškas, taip pat jis nėra užterštas farmakologinėmis medžiagomis, pesticidais, sunkiaisiais metalais ar kitų teršalų liekanomis.

Prekybos centruose parduodamas lietuviškas medus yra kokybiškas, taip pat jis nėra užterštas farmakologinėmis medžiagomis, pesticidais, sunkiaisiais metalais ar kitų teršalų liekanomis.

Tai konstatavo Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, ištyręs į prekybos centrus tiekiamo medaus kokybę ir natūralumą. Medaus mėginiai laboratoriniams tyrimams buvo atrinkti iš skirtingų šalies prekybos centrų įvairiuose miestuose.

„Remiantis tyrimų rezultatais, galima drąsiai teigti, kad mūsų šalyje parduodamas lietuviškas ir įvežtinis medus yra saugus ir atitinka visus keliamus reikalavimus. Vertinant medaus kokybę laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad Lietuvos bitynuose pagamintas medus yra aukštesnės kokybės nei įvežamas iš kitų šalių“, – komentuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas Jonas Stanius.

Anot specialisto, vienas svarbiausių medaus kokybės kriterijų – diastazės aktyvumo rodiklis. Kuo šis rodiklis aukštesnis, tuo medaus kokybė geresnė. Nors nė viename iš tirtų mėginių šis rodiklis nebuvo žemesnis, nei nustatyta mažiausia leistina riba, tačiau mūsų šalies bitininkų tiekiamo medaus mėginiuose šis rodiklis buvo iki 5 kartų aukštesnis nei iš Latvijos ar Lenkijos atvežto medaus.

Tyrimo metu buvo nustatytas vienas atvejis, kai iš įvairių šalių surinkto ir pagaminto medaus mišinyje rasta antibiotikų. UAB „Medaus pirkliai“ pagamintas medus nedelsiant buvo surinktas iš rinkos ir saugiai sunaikintas.

Veterinarijos specialistai teigia, kad renkantis medų reikėtų atkreipti dėmesį į jo spalvą, kvapą ir skonį, žiūrėti, kad jis nebūtų suputojęs, susisluoksniavęs (indo apačioje tirštas, o viršutiniame sluoksnyje skystas ir tamsesnės spalvos) – tai nesubrendusio medaus požymis. Burbuliukai ar rūgštokas skonis rodo, kad medus gali būti surūgęs.

Taip pat reikėtų žinoti, kad medus natūraliai pradeda kristalizuotis per keletą parų po išėmimo iš korio, ilgiausiai nesusikristalizavęs jis gali išlikti iki 3 mėnesių. Silpnai kristalizuojasi arba iš viso nesikristalizuoja lipčiaus medus arba medus, kurio sudėtyje yra daug sacharozės (cukraus).

Medus suskystėja jį pakaitinus aukštesnėje nei 400 laipsnių temperatūroje. Kai kurių mokslininkų teigimu, pakaitintas medus praranda dalį savo gydomųjų savybių, todėl labiau yra tinkamas konditerijai ar tiesiog arbatai pasaldinti.