Verslas

2019.03.06 17:57

Medvedevas: Rusija yra pasiruošusi realizuoti AE projektą Bulgarijoje

ELTA2019.03.06 17:57

Jei gautų tokį pasiūlymą, Rusija yra pasiruošusi realizuoti Bulgarijos Beleno atominės elektrinės (AE) projektą, ir tai padarys ne prasčiau nei kitose šalyse, pareiškė Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas.

„Nieko neatsisakome. Bulgarija ruošiasi įvykdyti viešuosius pirkimus, įranga jau nupirkta, nors dar reikia pasižiūrėti, atlikti reviziją, ko užtenka, o ko - ne. Iš esmės, jei atsiras atitinkami pasiūlymai dėl šio viešojo pirkimo konkurso, mes esame pasiryžę jame sudalyvauti. Manome, kad mūsų kompetencijos atominių jėgainių statybos srityje yra tinkamos, turime galimybę šį projektą įgyvendinti ne prasčiau nei kitos Europos šalys“, – po susitikimo su Liuksemburgo premjeru Xavieru Betteliu kalbėjo D. Medvedevas.

Rusijos premjeras priminė, kad Rusija jau realizuoja AE statybos projektus Turkijoje, Vengrijoje ir Suomijoje. „Kodėl gi nerealizavus panašaus projekto Bulgarijoje? Juolab, kad jau buvome pradėję“, - sakė D. Medvedevas. 

Rusijos premjeras kalbėjo apie nuo 2006 m. vykdomus ir vis stringančius Rusijos bendrovės „Atomstrojeksport“, priklausančios konglomeratui „Rosatom“, bandymus statyti AE Bulgarijoje. „Atomstrojeksport“ 2006 m. laimėjo konkursą dėl dviejų energinių blokų statybos Beleno AE. Į jėgainės statybų aikštelę buvo pristatyta įranga, bet 2009-aisiais projektas buvo sustabdytas, o 2012 m. kovą Sofija atsisakė AE statybos.

Pasak D. Medvedevo, statybų sustabdymo situacija „rodo, kaip nevertėtų dirbti - pinigai sumokėti, nieko nepadaryta“.

„Jei mūsų partneriai Bulgarijoje nori pastatyti naują atominę elektrinę, būtų logiška pasinaudoti tomis idėjomis, kurias mes jau siūlėme“, - sakė Rusijos premjeras.

Pernai gegužę Bulgarijos ministras pirmininkas Boiko Borisovas pareiškė, kad šalis yra pasiryžusi atnaujinti Beleno AE statybas. Bulgarijos vyriausybės vadovas patvirtino, kad statybų rangovo pasirinkimas vyks konkurso principu. Svarbiausi reikalavimai, pasak Bulgarijos vyriausybės, - statybų užtikrinimas rinkos sąlygomis, be valstybinių garantijų ir be AE pagamintos elektros energijos pirkimo garantijų. Be to, Bulgarijos Beleno AE kaina neturi viršyti 10 mlrd. eurų, o statybų trukmė - ne ilgesnė nei 10 metų.

ELTA primena, kad Baltarusija, Rusijos atominės energetikos įmonės „Rosatom“ padedama, stato Astravo AE už 20 kilometrų nuo Lietuvos sienos. Statybas, teikdama paskolas, iš esmės finansuoja Rusija. Oficialiuose planuose skelbiama, kad pirmasis reaktorius turėtų būti paleistas 2019 metais.

Vasario 7 d. Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espoo) konvencijos šalių susitikime patvirtintos išvados dėl Astravo AE.

Šalys patvirtino, kad Baltarusija pažeidė Espoo konvencijos 4 straipsnio 1 dalį (netinkamas poveikio aplinkai vertinimo dokumentacijos parengimas, netinkamas aikštelių alternatyvų vertinimas), 5 straipsnio a dalį (netinkamos konsultacijos su poveikį patirsiančiomis šalimis) ir 6 straipsnio 1 dalį (netinkamas galutinis sprendimas), nepagrįsdama pasirinktos aikštelės pasirinkimo priimant galutinį sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt