Verslas

2019.03.06 17:24

Perspėja: šiemet maro protrūkiai kiaulių ūkiuose bus fiksuojami ankstyvą pavasarį

Rūta Lankininkaitė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.06 17:24

Lietuvoje sparčiai plintant afrikiniam kiaulių marui, šis kol kas aplenkė Žemaitiją ir dalį Suvalkijos, imamasi papildomų saugumo priemonių. Veterinarijos inspektoriai iki birželio privalės patikrinti per 13 tūkst. kiaulių ūkių. Prognozuojama, kad šiemet maro protrūkiai kiaulių ūkiuose bus fiksuojami ankstyvą pavasarį.

Laima Valenskienė sako įpratusi, kad kiaulių ūkyje čia kriuksi apie 30 paršelių, veterinarijos inspektoriai lankosi dažnai.

Rajono veterinarijos inspektoriai iki vasaros planuoja patikrinti apie 700 kiaulių laikytojų ūkių.

Lietuvoje yra apie 13 tūkst. kiaulių augintojų. Jų mažėja, ypač smulkiųjų, kai atsirado galimybė atsisakyti laikyti kiaules buferinėje maro zonoje, už tai gaunant 100 eurų kompensaciją. O pasirinkusieji jas auginti – turi ir papildomai investuoti į biologinę saugą.

L. Valenskienės teigimu, brangiausiai kainavo įsirengti dušą: „Statyti sienelę, įrengti vandentiekį, pirkti boilerį. Ir nevertini visko pinigais, kai tau reikia ir darai. Bijai vilko, tai neik į mišką.“

Tačiau naujos žinios apie afrikinio kiaulių maro židinius Šakių rajono miškuose ir užsikrėtusius šernus – jų per pastaruosius du mėnesius užfiksuota per dvi dešimtis, nerimą kelia veterinarijos inspektoriams.

„Didelis skaičius kiaulių, šernų ir prasidėjo tie gaišimai. Manau, kad turėsime daug neramių dienų vasarą. Ten, kur yra šernų gaišenų, tai dažniausiai būna ir atvejai kiaulių, nenoriu būti blogas pranašas“, – mano Šakių maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Artūras Šimkus.

Šiemet užsikrėtusių kiaulių maro virusu šernų fiksuota jau per pusantro šimto, pernai – apie 3 tūkstus. Veterinarijos tarnybos vadovai turi priekaištų ir medžiotojams – esą šie dirbtinai palaiko jų populiaciją.   

„Yra atvejų, kai medžiotojai laukia, kol liga ateis iki jų teritorijos. Jeigu jau liga yra šalia, tada jie stengiasi greičiau mažinti šernus, tačiau visgi stebi, kol liga yra toliau, jie neskuba ir stebi“, – pasakoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Darius Remeika.

Padėtis kritinė ne tik Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, šiemet protrūkių būta Rumunijoje, Ukrainoje, Rusijoje, afrikinis kiaulių maras pasiekė ir Aziją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt