Verslas

2015.09.08 13:45

Lietuvių optimizmas dėl ekonomikos per metus ištirpo

ELTA 2015.09.08 13:45

Per pastaruosius metus gyventojų nuotaikos dėl šalies ekonomikos akivaizdžiai suprastėjo. Pastebinčių pozityvias šalies ūkio tendencijas lietuvių dalis sumažėjo perpus ir nesiekia nė dešimtadalio, tuo metu skeptikų dalis ėmė artėti link pusės.

Per pastaruosius metus gyventojų nuotaikos dėl šalies ekonomikos akivaizdžiai suprastėjo. Pastebinčių pozityvias šalies ūkio tendencijas lietuvių dalis sumažėjo perpus ir nesiekia nė dešimtadalio, tuo metu skeptikų dalis ėmė artėti link pusės.

Kaip rodo naujienų agentūros ELTA užsakymu rugsėjo 10–17 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta apklausa, blogai vertinančiųjų Lietuvos ekonominę padėtį dalis per metus padidėjo 20 procentinių punktų. 2013 metų rugsėjį manančių, kad ekonomika ima šlubuoti, buvo 24 proc., o šiuo metu taip manančių yra 44 proc.

Optimistų dalis taip pat traukėsi – pernai rugsėjį ekonomikos augimą juto beveik kas penktas (17 proc.) šalies gyventojas, o šį rudenį – vos kas dešimtas (9 proc.).

Gyventojų vertinimai, lyginant su prieš mėnesį vykusia apklausa, šiuo klausimu beveik nepakito, tik 3 procentiniais punktais sumažėjo pastebinčių ekonominės padėties šalyje gerėjimą.

Ekonominę padėtį Lietuvoje kiek geriau už kitus vertina gyventojai iki 50 metų, miestų gyventojai, respondentai su aukštuoju išsilavinimu, studentai ir moksleiviai bei specialistai ir tarnautojai, dirbantys valstybiniame sektoriuje.

Nepatenkinti situacija šalies ekonomikoje dažniausiai yra vyresni nei 50 metų žmonės, gyvenantys kaime, respondentai su mažiausiomis šeimos pajamomis per mėnesį (iki 1500 litų), bedarbiai ir pensininkai, lenkų ir rusų tautybių gyventojai, kairiųjų pažiūrų rinkėjai.

Ruduo ypatingai gerų žinių neatnešė ir lietuvių šeimoms: rugsėjo mėnesį savo šeimos finansinę padėtį kaip pagerėjusią įvertino 7 proc. gyventojų, 37 proc. nurodė, kad ji per pora mėnesių pablogėjo, o daugiau nei pusė (53 proc.) apklaustųjų atsakė, kad jų šeimos finansinė padėtis nepasikeitė.

Per paskutinį mėnesį 4 procentiniais punktais padaugėjo teigiančių, kad jų šeimos finansinė padėtis blogėja, o lyginant su atsakymais į šį klausimą prieš metus, blogai vertinančių šeimos finansinę padėtį padidėjo 8 procentiniais punktais.

Savo šeimos finansine padėtimi dažniau buvo nepatenkinti vyresni nei 50 metų žmonės ir respondentai su mažiausiomis šeimos pajamomis per mėnesį (iki 1500 litų).