Verslas

2014.10.10 15:53

R. Masiulis: SGD terminalas atsvertų net ir nesėkmingas derybas su „Gazprom“

Energetikos ministras teigia, kad nesėkmingų derybų su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ atveju suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas taptų išeitimi Lietuvai.

Energetikos ministras teigia, kad nesėkmingų derybų su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“ atveju suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas taptų išeitimi Lietuvai.

„Net jei derybos (su „Gazprom“ – BNS) nebus pačios sėkmingiausios, mes tą išeitį jau turime“, – penktadienį po susitikimo su prezidente žurnalistams sakė Rokas Masiulis.

Tačiau jis nekomentavo, kokios derybos su „Gazprom“ būtų laikomos nesėkmingomis. Tikėtina, kad kalbama apie naują dujų tiekimo sutartį, nes dabartinė „Lietuvos dujų“ sutartis su koncernu baigiasi 2015-ųjų pabaigoje.

Anot R. Masiulio, pirmiausia reikia baigti derybas su „Gazprom“ ir tuomet bus aišku, kokią dalį dujų Lietuva pirks iš Rusijos, o kokią atsigabens per terminalą.

„Dar anksti. Reikia pasižiūrėti, kokie bus derybų rezultatai ir sudaryti tokį kontraktų mišinį“, – tikino ministras.

Susitikime su prezidente kalbėta apie strateginių energetikos projektų: elektros jungčių su Švedija bei Lenkija įgyvendinimą, šilumos ūkio problemas ir kovą su monopolijų įsigalėjimu. 

Viena pagrindinių pokalbio temų – Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų terminalas. Baigiamame statyti terminale po kelių savaičių švartuosis laivas-saugykla „Independence“. 

Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo statybos darbai baigti, dabar vyksta įrangos derinimas. Atplaukus laivui-saugyklai bus išbandoma visa infrastruktūra. 

Skaičiuojama, kad terminalo statybos kainuos šimtu milijonų litų pigiau nei planuota. Darbą terminalas planuojama pradės gruodžio trečiąją. 

Nurodyta skirti dėmesio monopolijas įtvirtinusiems šilumininkams

„Susitikimo metu buvo aptarta, kad energetinis Lietuvos savarankiškumas ir skaidrus efektyviai veikiantis šilumos ūkis yra valstybės nacionalinis interesas. Svarbiausias šiai dienai yra savalaikis pradėtų strateginių projektų pabaigimas, t.y. suskystintųjų gamtinių dujų terminalo bei elektros jungčių su Švedija ir Lenkija įgyvendinimas“, – pokalbio gaires po susitikimo apibrėžė Prezidentės vyriausioji patarėja socialinės ir ekonominės politikos klausimais Giedrė Kaminskaitė-Salters.

Anot jos, Prezidentė R. Masiuliui kelia uždavinį 2015 m. pasibaigus sutarčiai su „Gazprom“ tinkamai įvertinti Lietuvos dujų poreikį ir pasiruošti šiam procesui.

„Lietuvai taip pat labai reikalinga šilumos ūkio reforma, tai yra prioritetinis dalykas. Prezidentė pakvietė ministrą tiesiogiai užsiimti monopolijų pažabojimu, kad šilumininkai tarnautų vartotojams, o ne atvirkščiai“, – kalbėjo G. Kaminskaitė-Salters.

Reaguodamas į šiuos raginimus, R. Masiulis pripažino, kad šilumos ūkio sektoriuje yra piktnaudžiavimo atvejų, o kai kurių subjektų veiklos skaidrumas jam kelia abejonių. Kalbėdamas šia tema ministras išskyrė Vilniaus miestą.

„Mano, kaip ministro, užduotis yra taip prižiūrėti, taip reguliuoti, kad mūsų vartotojai mokėtų teisingą kainą ir kad ta kaina būtų kiek įmanoma mažesnė“, – teigė energetikos ministras.

Šiluma regionuose brangtų

Priėmus sprendimą naikinti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą centralizuotai tiekiamai šilumai, ji brangtų biokuru kūrenamuose mažuosiuose šalies miestuose, teigia energetikos ministras.

„Didieji miestai žiemos metu didžiąją dalį šilumos gamina iš dujų. Kaip žinia, dujų kaina yra sumažėjusi, todėl šiems miestams matematiškai tai neturėtų pasijausti, jei būtų sprendimas dėl PVM naikinimo. Kalbant apie tuos miestelius ir regionus, kur yra kūrenamas biokuras – kadangi biokuro kaina lieka ta pati arba kinta nežymiai, jie turėtų pajusti PVM didėjimą, jei toks sprendimas būtų priimtas“, – penktadienį po susitikimo su Prezidente žiniasklaidai sakė ministras.

Tuo pačiu R. Masiulis pabrėžė, kad biokurui esant pigesniam už gamtines dujas, šilumos kaina regionuose bet kokiu atveju išliktų mažesnė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.