Verslas

2019.03.05 23:10

Ukrainietiški kiaušiniai – grėsmė Lietuvos paukštynams

Nors Lietuvos paukštynų kiaušiniai – vieni iš pigiausių Europos Sąjungoje, gamintojai skundžiasi, kad pabrangus grūdams, kitiems ištekliams, jiems sunku konkuruoti su lenkiška produkcija ir itin pigiais kiaušiniais iš Ukrainos. Maisto ir veterinarijos tarnyba pripažįsta, kad ukrainietiškų paukštynų sąlygos neatitinka ES reikalavimų, tačiau uždrausti kiaušinių importo negali.

Ginkūnų paukštyno dedeklės laikomos pagal ES reikalavimus įrengtuose narvuose, o dalis – dar laisviau – ant kraiko. Toks sąlygų gerinimas bendrovei atsiėjo milijonus eurų. Pasak vadovės, dėl pernykštės sausros gerokai pabrangus lesalams, kylant atlyginimams, kitiems mokesčiams, išlaidos kiaušiniams, kaip ir daugelyje kitų paukštynų, išaugo penktadaliu.

Tuo metu prekybos tinklai kiaušinių kainos nekelia. 

„Lenkiški kiaušiniai ateina į rinką, ateina ukrainietiški, yra gautos ukrainietiškų kiaušinių kvotos, kuriuos pigiai parduoda. Manom, čia tik pradžia, ukrainietiškų kiaušinių, kas bus toliau, gamintojai labai susirūpinę“, – sakė Ginkūnų paukštyno direktorė Nijolė Kavaliauskienė.

Mūsų paukštynai, prekybai tiekiantys vienus pigiausių ES šalyse kiaušinius, sako atsidūrę ant išgyvenimo ribos. Jiems vis sunkiau atlaikyti konkurenciją su lenkiška produkcija ir pastarąjį pusmetį į Lietuvos rinką patenkančiais itin pigiais kiaušiniais iš Ukrainos. Tiesa, ant pakuotės smulkiu šriftu užrašyta, kad jie pagaminti ne pagal ES standartus, bet retas pirkėjas tai pastebi.               

„Mūsų kiaušinių gamintojai praktiškai antibiotikų savo veikloje nenaudoja. Lenkai 3,5 karto daugiau naudoja. Ukrainoje vienam paukščiui skiriama  30 proc. mažiau ploto, nei pas mus, nėra kitų normatyvų“, – pasakojo Paukštininkystės asociacijos vadovas Vytautas Tėvelis.

Maisto ir veterinarijos tarnyba pripažįsta, kad ukrainietiškų paukštynų sąlygos neatitinka ES reikalavimų, tačiau uždrausti kiaušinių importo negali. Mat jie patenka pagal ES ir Ukrainos laisvosios prekybos sutartį.

„Pagal statistinius duomenis, jie vartoja daugiau antibiotikų, kaip ir mūsų kaimyninės šalys. Maisto ir veterinarijos tarnyba negali daryti įtakos, kokiomis sąlygomis jie laiko tas vištas dedekles. Mes ateityje stiprinsime kontrolę“, – kalbėjo Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas Jonas Stanius.

Kiaušinių kainos parduotuvėse pastaruoju metu beveik nesikeičia. Ekspertai sako, kad palyginti su kitomis šalimis, didelę galutinės kainos dalį sudaro prekybininkų antkainis.

„Jei 2014 m. buvo apie 26  proc. prekybininkų dalis, tai ji nuo 2017 m. didėjo, dabar šoktelėjo iki 40 proc. Tai – nemaža dalis. Palyginti su latviais, Lietuvos mažmeninė kaina parduotuvėse yra šiek tiek mažesnė, bet palyginti su lenkais, tai šiuo metu panašios kainos kaip Lietuvoje“, – sakė Agrarinės ekonomikos instituto tyrėja Deiva Mikelionytė.

Kasmet Lietuvos valgytojai suvartoja per 720 mln. kiaušinių, iš jų ketvirtadalis įvežama iš Lenkijos, Latvijos ir Ukrainos.