Verslas

2015.02.12 21:36

Elektrinės pašonėje – kova dėl neišmokėtų pinigų

Panaudotą branduolinio kuro saugyklą šalia Ignalinos atominės elektrinės vokiečiams gali tekti statyti patiems arba atsivežti baltarusius.

Panaudotą branduolinio kuro saugyklą šalia Ignalinos atominės elektrinės vokiečiams gali tekti statyti patiems arba atsivežti baltarusius.

Nebeveikiančios Ignalinos atominės elektrinės pašonėje – dar viena kova dėl neišmokėtų pinigų. Tad panaudoto branduolinio kuro saugyklos statyba vėl įstrigo. Statybų užsakovai vėl liko skolingi lietuviams. Vokiečiai suskubo ieškoti kitų, bet niekas neina į kalbas.

Be pinigų nedirba

Čia dirbančiai statybų bendrovei „Vėtrūna“ Vokietijos bendrovė „Nukem Technologies“ jau pusmetį nebemoka už darbus.

Statybininkai žada grįžti į aikštelę tik tada, kai su jais bus atsiskaityta.

„Sutarus dėl apmokėjimo už darbus, mūsų bendrovė yra pasirengusi vykdyti įsipareigojimus pagal patvirtintus projektus“, – sakė „Vėtrūnos“ generalinis direktorius Rolandas Baškys.

Nors darbai oficialiai nutraukti praėjusį ketvirtadienį, darbininkų statybvietėje tolydžio mažėjo nuo pat metų pradžios.

Nenori daug kalbėti

Laikinoji panaudoto branduolinio kuro saugykla turėjo būti pastatyta dar praėjusių metų pradžioje. Tačiau statybų pabaigos šiandien dar net nematyti.

Nepaisant to, rusų kapitalo Vokietijos bendrovei jau sumokėta daugiau kaip 600 milijonų litų. Bet kodėl neatsiskaitoma su lietuviais darbininkais, paaiškinti vokiečiai negali.

„Šiuo metu „Nukem Technologies“ ir „Vėtrūna“ derasi dėl sutarčių pakeitimo“, – oficialią poziciją „Lietuvos rytui“ pakartojo Vokietijos bendrovės komunikacijos direktorė Beate Scheffler.

Tačiau kalbėti apie pinigus ji atsisakė.

Apie sumas neužsimena

Ji užsiminė, kad deramasi dėl „darbų pagreitinimo“. Bet Lietuvos statybininkai leidžia suprasti, kad jokių derybų iš viso nevyksta. Mat toliau derėtis galima tiktai vienu atveju – jei bus atsiskaityta.

Tiesa, nė viena konfliktuojanti pusė neišduoda sumos, kuri liko neapmokėta.

„Lietuvos ryto“ šaltinių žiniomis, vokiečiai tik neseniai su „Vėtrūna“ atsiskaitė už 2011 metais atliktus darbus.

Ieško kitų naivuolių

Visagine jau garsiai kalbama, jog „Nukem Technologies“ karštligiškai dairosi, kas galėtų pakeisti „Vėtrūną“.

Kalbinamos kai kurios Lietuvos statybos bendrovės, bet derybos nesėkmingos – niekas nenori dirbti šioje statybvietėje.

Tai jau ne pirmas kartas, kai šios statybos įstringa dėl nesumokėtų pinigų.

Prieš dvejus metus dabar jau bankrutuojančios „Rangos IV“ darbininkai taip pat skundėsi negaunantys algų, o lietuvių bendrovė niekaip nesulaukia iš vokiečių žadėtų pinigų.

„Ranga IV“ šiuo metu bando prisiteisti 19 milijonų litų skolą.

Praėjusią savaitę Vilniaus apygardos teisme buvo įregistruotas bankrutuojančios bendrovės ieškinys.

Svarstoma, jog jei pasitrauktų ir „Vėtrūna“, vokiečiams darbininkus tektų įsivežti iš kitos šalies. Lietuviai už dyką jiems dirbti jau nebenori.

Užsakovai laukia raštų

Ignalinos atominės elektrinės atstovai nelinkę veltis į konfliktą ir laukia, kol jiems oficialiai apie viską bus pranešta raštu.

Tiesa, pirmadienį elektrinės vadovas Žilvinas Jurkšus prasitarė, kad sutartis su „Nukem Technologies“ gali būti pakeista, nes tam sutikimą praėjusį penktadienį davė ir atominės elektrinės uždarymą finansuojančios šalys donorės.

Jau sumokėjo 600 milijonų litų

Rusijos valstybinės įmonės „Atomstroexport“ valdoma „Nukem Technologies“ šalia atominės elektrinės stato laikinojo panaudoto branduolinio kuro saugyklą ir kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo kompleksą.

Saugykla turėjo būtų baigta 2011 metų kovo mėnesį. Sutarties vertė – 196 mln. eurų (676 mln. litų). Jau išmokėta 119,8 mln. eurų (413,5 mln. litų). Atlikta apie 80 proc. darbų.

Komplekso statybos darbai turėjo būti baigti dar 2009 metų lapkričio mėnesį. Išmokėta pusė sumos – 65 mln. eurų (224 mln. litų). Atlikta maždaug 60 procentų darbų.

Pagrindinės vėlavimo priežastys: „Nukem Technologies“ vėlavo pateikti techninius dokumentus, jų kokybė buvo nepakankama, biurokratinės kliūtys valstybės institucijose, nuostatų keitimai ir t. t.