Verslas

2019.03.05 17:53

Ministerijos perkėlimas – už ūkininkų paramos pinigus: pokyčiai kelia pyktį

Žemės ūkio ministerijai perkelti į Kauną bus naudojami paramos fondo, skirto galvijų augintojams, pinigai. Ministerija tikina, kad ūkininkai lėšų perskirstymo nepajus. Šie piktinasi, kad ministerija administracinius reikalus tvarko iš jų pinigų.

Daugiau nei 10 metų gyvulininkyste užsiimantis Širvintų rajono ūkininkas Arūnas Martinėlis kasmet už auginamas karves žindenes gauna apie 1 tūkst. eurų nacionalinę išmoką. Dabar, pasak ūkininko, neaišku, ar parama nesumažės.

„Neaišku, kiek nuims tų pinigų, nors kaip aš supratau, kad ministerija nori nuimti tik tiems pinigėlius, kurie nelaiko gyvulių, bet vis dar gauna išmokas. Bet tie nacionaliniai pinigai skirti būtent mėsinei gyvulininkystei stiprinti, o ne ministerijoms kilnoti iš Balbieriškio į Kauną ar į Vilnių, ar kažkur tai“, – sakė A. Martinėlis.

Žemės ūkio ministerijai perkelti 200 tūkst. eurų nuspręsta pasiskolinti iš paramos karvių žindenių bei telyčių augintojams remti.

„Mes galime bet kada perskirstyti ir pasižiūrėsim. Galbūt, jei matysime, kad tų pinigų poreikis didėja, paimsime iš tų eilučių, kurios nėra tokios „degančios“ ir kurias būtų galima kompensuoti šiek tiek vėliau“, – kalbėjo žemės ūkio viceministras Venantas Griciūnas.

Pasak viceministro, pagal vyriausybės protokolą pinigai turėtų būti grąžinti su kitų metų biudžetu.

„Tas pinigų perskirstymas, manau, kad yra normali praktika, tik šiuo atveju, manau, kad yra blogai tai, kad pinigai yra paimami grynai iš ūkininkams skirtų pinigų, o ne iš kažkokių ministerijai skirtų poreikių, ministerijos funkcijų vykdymui skirtų lėšų“, – svarstė Žemės ūkio ministerijos profsąjungos pirmininkė Regina Voverytė-Šimkienė.

„Šiai dienai apie 100 tūkst. ūkininkų nėra gavę jokios investicinės paramos, o tai yra pats kraujas, pats kūnas Lietuvos. Tai yra smulkūs ir vidutiniai ūkiai, kuriems ta parama labiausiai reikalinga“, – teigė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.

Viceministro teigimu, ūkininkų toks lėšų paskirstymas nepalies.

„Atimtos iš sektoriaus lėšos, kad kažkieno administracinius kaštus padengtų – nėra teisinga, tai priešina ir ūkininkus. Kodėl mėsinių galvijų sektorius turi finansuoti ministerijos perkėlimą“, – klausė Mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorius Mindaugas Kinderis.

„Tas mechanizmas taip ir veikia, ministerija valdo maždaug apie mlrd. eurų ir visada yra perskirstoma pagal poreikius. Tai bus kompensuojama galbūt iš kitų eilučių, kur nėra labai svarbių išlaidų vienam ar kitam momentui“, – sakė žemės ūkio viceministras Venantas Griciūnas.

Žemės ūkio ministerijos perkėlimas turėtų kainuoti daugiau nei 1 mln. eurų. Ji turėtų trukti apie metus.