Verslas

2014.10.09 09:39

R. Masiulis: PVM lengvatos naikinimas brangins šilumą daugelyje mažesnių miestų

ELTA, BNS2014.10.09 09:39

Panaikinus lengvatinį šilumos energijos pridėtinės vertės mokestį (PVM), pabrangs iš biokuro gaminama šiluma, pripažino energetikos ministras. Rokas Masiulis sako, kad lengvatos naikinimas yra labiau politinis klausimas.

Panaikinus lengvatinį šilumos energijos pridėtinės vertės mokestį (PVM), pabrangs iš biokuro gaminama šiluma, pripažino energetikos ministras. Rokas Masiulis sako, kad lengvatos naikinimas yra labiau politinis klausimas.

„Viską reikia daryti protingai – reikia įvertinti ateities kuro rūšių vystymąsi, kadangi šilumoje vis daugiau naudojama biokuro, pasižiūrėti biokuro įvedimo tendencijas. Gal galima su kuro mažėjimu susieti šiuos dalykus, gal ateityje sumažėjus dujų, biokuro kainoms, įvedus daugiau šildymo iš biokuro, galėtume tą kompensuoti“, – ketvirtadienį interviu Žinių radijui teigė ministras.

Jis pabrėžė, kad daugelyje savivaldybių, kurios naudoja tik biokurą, dujų kainos nuolaida neturės įtakos šilumos kainai, todėl lengvatos panaikinimas ją didins.

„Labai daug savivaldybių šildosi tik biokuru. Jiems dujų kainos nuolaida įtakos neturės. Šiuo atveju (panaikinus PVM lengvatą – BNS) jiems įtaka būtų tikrai“, – kalbėjo R. Masiulis.

Energetikos ministras teigė manantis, kad PVM lengvatos klausimas yra politinis, tačiau, jo nuomone, ji nėra socialiai teisinga.

„Čia klausimas yra daugiau politinis. (...) Reikia rasti tokį sprendimą, kad mažiausiai apsaugoti mūsų gyventojų sluoksniai nukentėtų kaip įmanoma mažiausiai arba būtų iš viso dėl to nepaliesti. Bet tie žmonės, kurie yra turtingesni, kad jie susimokėtų tą PVM, kad nebūtų iškraipyta rinka“, – teigė R. Masiulis.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė šią savaitę pareiškė, kad PVM lengvata šildymui gali būti panaikinta su sąlyga, kad šildymo kaina vartotojams nedidės ir Vyriausybė nustatys aiškią kompensacijų tvarką socialiai remtiniems žmonėms.

Vyriausybė, pritarusi 2015 metų biudžeto projektui, siūlo panaikinti 9 proc. PVM lengvatą šildymui ir teigia, kad socialiai remtinų žmonių kompensacijoms biudžete numatyta 168 mln. litų – dėl to apsispręs Seimas.

Dabar 9 proc. PVM lengvata šildymui galioja tik iki šių metų pabaigos. Standartinis tarifas yra 21 procentas.

Aiškumo dėl atominės jėgainės statybų neįnešė

Energetikos ministras Rokas Masiulis nepateikia konkretaus atsakymo, ar Lietuvai reikia naujos atominės elektrinės Visagine. Anot jo, Lietuva energinio saugumo prasme stojasi ant kojų, todėl šio sprendimo skubinti nėra prasmės.

„Nemažai darbų šiame projekte jau buvo padaryta, yra ir tarppartinis susitarimas, kad pagerinus šį projektą, toliau galima žiūrėti. Ta kryptimi yra dirbama“, – ketvirtadienį interviu „Žinių radijui“ sakė ministras.

„Mes dabar esame labai geroje kryžkelėje – Lietuva tvirtai atsistoja ant kojų. Su suskystintų gamtinių dujų terminalu mes bent jau esame garantuoti, kad mūsų nebus galima atjungti nuo dujų, dujas mes turėsime, o su jomis mes automatiškai turime ir elektros energiją. Taip, šiuo metu elektros energijos gaminimas iš dujų būtų brangesnis, dėl to mes nemažą dalį importuosime, bet mes blogiausiu atveju jau esame pasiruošę, ir tokios situacijos, kaip Ukrainoje, pas mus būti negali. Nuo dabar turime protingai elgtis, pasižiūrėti, kuris kelias mums geriausias, kuris pats pigiausias“, – dėstė ministras.

R. Masiulis pripažino, kad svarstymai dėl atominės elektrinės statybų užsitęsė, tačiau, jo nuomone, tai natūralu dėl didelės projekto apimties. „Sakyčiau, jį (projektą, – ELTA) reikia po truputį vesti brandos keliu, ir einant tuo keliu, mes pamatysime, kokia jo tikroji nauda ir kaip jį vystyti“, – sakė ministras.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt