Verslas

2014.10.08 16:32

Vilnius vėl skolinasi

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2014.10.08 16:32

Vilniaus miesto savivaldybė ketina perparduoti dar apie 160 mln. Lt savo įsiskolinimų. Taip tikimasi sumokėti bendrovėms, su kuriomis iki šiol nėra atsiskaityta už darbus ir paslaugas, suteiktas iki 2013 metų pabaigos. Bendri miesto įsiskolinimai įmonėms siekia net per 600 mln. Lt.

Vilniaus miesto savivaldybė ketina perparduoti dar apie 160 mln. Lt savo įsiskolinimų. Taip tikimasi sumokėti bendrovėms, su kuriomis iki šiol nėra atsiskaityta už darbus ir paslaugas, suteiktas iki 2013 metų pabaigos. Bendri miesto įsiskolinimai įmonėms siekia net per 600 mln. Lt.

Šie 600 mln. Lt yra įsiskolinimai už lengvatas turinčių keleivių vežimą, miesto, atliekų tvarkymą ir kitas paslaugas. Vien per šių metų aštuonis mėnesius (iki rugsėjo 1 dienos) skolos išaugo dar 31 mln. Lt. Tad norima perparduoti bent dalį šios skolos.

Vilniaus savivaldybės duomenimis, šiuo metu skolos bendrovei „Grinda“ siekia 11 mln. Lt, „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklams“ – 3,7 mln. Lt, „Vilniaus energijai“ už švietimo įstaigų šildymą – 33 mln. Lt, „Vilniaus viešajam transportui“ – 125 mln. Lt. Tiesa, tiek „Vilniaus viešasis transportas“, tiek „Grinda“, tiek „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklams“ yra Vilniaus savivaldybės įmonės, kurioms tenka taikstytis su savo steigėjos skolomis.

Kitaip yra su privačiomis bendrovėmis, kurios skaičiuoja, kiek pajamų negavo iš sostinės savivaldybės. Tarkim, nemažą Vilniaus dalį tvarkančio „Naujamiesčio būsto“ darbuotojai jau yra grasinę streiku, jeigu jiems nebus sumokėtos skolos. Bendrovės direktorius Mindaugas Strigockis 15min.lt sakė, kad miesto skola siekia daugiau nei 20 mln. Lt, nėra sumokėta už atliktus darbus pernai.

„Vilniaus savivaldybė šiek tiek moka, bet tik simboliškai – skola nuolat didėja, nes nėra atsiskaityta su mumis už 2013 metus. Sukandę dantis tempiame, o kada patrūksime... Galime bet kada. Šita suma atitinka mūsų gaunamą už pusantrų metų darbus“, – teigė M. Strigockis.

„Naujamiesčio būstas“ šiuo metu tvarko Vilniaus Senamiestį, Centrą, Naujamiestį ir miegamuosius rajonus, esančius prie Laisvės prospekto – Lazdynus, Karoliniškes, Pilaitę, Fabijoniškes, Šeškinę.

Savivaldybė įsiskolinusi ir už šilumos tiekimą. „Vilniaus energijos“ duomenimis, miestas skolingas jau 63 mln. Lt. Bendrovės atstovų teigimu, ši suma yra stabili – skola neauga, bet ir nemažėja.

Anot Vilniaus savivaldybės Finansų departamento direktoriaus Vyginto Jako, konkursas dėl šios skolos bus paskelbtas spalio pabaigoje, o savivaldybė išsimokėti turėtų per 5–7 metus. Paklaustas, ar ne geriau mokėti tiesiai bendrovėms, kurioms netenka susimokėti palūkanų, V. Jakas priminė, kad šioms įmonėms labai trūksta apyvartinių lėšų. Be to, jei bendrovės kreiptųsi į teismą, galėtų išsireikalauti ir palūkanas.

Dėl didėjančių skolų labiausiai kaltinta netinkama Vilniaus finansavimo tvarka, kurią taiko Vyriausybė, esą jei miestas gautų didesnę dalį gyventojų sumokamo pajamų mokesčio, tuomet sostinė nebeturėtų finansinių problemų.

Bendra miesto skola šiek tiek sumažėjo – buvo 1,290 mlrd. Lt, o dabar yra 14 mln. Lt mažesnė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.