Naujienų srautas

Verslas2014.10.08 18:21

Žadėtų kompensacijų žvejai nesulaukia

Nuo 2015-ųjų pradžios aplinkos ministro įsakymu uždraudžiama verslinė žvejyba vidaus vandenyse, išskyrus Kuršių marias. Tuo užsiimantys verslininkai teigia patirsiantys didžiulių nuostolių, o žadėtų kompensacijų kol kas nėra. 

Nuo 2015-ųjų pradžios aplinkos ministro įsakymu uždraudžiama verslinė žvejyba vidaus vandenyse, išskyrus Kuršių marias. Tuo užsiimantys verslininkai teigia patirsiantys didžiulių nuostolių, o žadėtų kompensacijų kol kas nėra. 

Aplinkos ministerija tikina nerandanti tam lėšų. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto, kuriam skundžiasi žvejai, vadovas sako, kad bus ieškoma variantų, kad žvejai neliktų nuskriausti.

Pasak žvejų, versline žvejyba užsiima keliasdešimt įmonių ir pavienių asmenų. Vien tik Aukštaitijoje keliems šimtams žmonių tai pagrindinis arba papildomas pajamų šaltinis.

Pernai pavasarį aplinkos ministras įsakė nuo 2015-ųjų uždrausti verslinę žvejybą vidaus vandenyse, išskyrus Kuršių marias ir specializuotą žūklę.  

Žvejai skundžiasi, jau kuris laikas negaunantys iš ministerijos kvotų gaudyti žuvis nuomojamuose ežeruose. Jau dabar žvejai netenka pajamų, o uždraudus verslinę žūklę, sako, patirsiantys didžiulių nuostolių.

„Kaimo žmogui tai buvo vienas iš pagrindinių pajamų šaltinių. Dabar antri metai neturim veiklos. Molėtų krašte daug vandens telkinių. Mes tuos išnuomotus  vandens telkinius  prižiūrim, įžuvinam“, – teigia Aukštaitijos žvejų verslininkų asociacijos pirmininkas Dainius Pumputis.

„Lazdijų  rajonas  patenka į kiaulių  maro buferinę zoną, daugelis gyventojų  negali auginti kiaulių. Verslinė žvejyba būtų vienas iš būdų prisidurti pajamų vietoj negautų iš  žemės ūkio“, – tvirtina Lazdijų rajono žvejų verslininkų atstovas Jonas Matulevičius.

Žvejai prašo kompensacijų už pasitraukimą iš verslo, tokių, kokias prieš kurį laiką gavo jūroje ir Kauno mariose žvejojusieji. 

Esą įmonei turėtų tekti bent po 50 tūkst. Lt, nes brangūs žvejybos įrankiai, valtys, kurių teks atsisakyti. 

Aplinkos ministerija kompensacijoms ketino rasti tik pusę milijono litų, bet kol kas ir jų nėra. 

„Tie pinigai būtų imami iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos, tačiau mes jų negalim naudoti, neturim teisinių galimybių. Tačiau ji turėsim kitą poziciją, tai neatmetu galimybės, kad bus kompensuojama“, – tikina aplinkos viceministras Linas Jonauskas.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto, kuriam skundžiasi žvejai, vadovas sako, kad pažadus žvejams reikia tesėti.

„Jei juos patraukėm iš verslinės žvejybos, turi būti sumokėtos kompensacijos. Jie gi negali būti išmesti be nieko. Antra vertus, ar V. Mazuronio įsakymas uždrausti verslinę žvejybą yra teisinį pagrindą turintis įsakymas“, – svarsto Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas.

Seimo komitetas kitą savaitę tikisi išsiaiškinti šias žvejų problemas su dabartiniu aplinkos ministru.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi