Verslas

2015.02.14 17:32

Bankininkai siūlo paskubėti įteisinti e. rezidento statusą

ELTA2015.02.14 17:32

Lietuvos bankų asociacija (LBA) Vyriausybei siūlo kuo greičiau įteisinti e. rezidento statusą, kuris užsienio piliečiams ir užsienyje gyvenantiems lietuviams leistų aktyviai dalyvauti Lietuvos ekonominiame gyvenime.

Lietuvos bankų asociacija (LBA) Vyriausybei siūlo kuo greičiau įteisinti e. rezidento statusą, kuris užsienio piliečiams ir užsienyje gyvenantiems lietuviams leistų aktyviai dalyvauti Lietuvos ekonominiame gyvenime.

Bene pirmoji pasaulyje valstybė, pradėjusi įgyvendinti elektroninės pilietybės projektą, yra Estija. Pirmąsias e. rezidentų tapatybės korteles čia tikimasi išduoti dar šių metų pabaigoje. Ši kortelė bet kurioje šalyje esančiam asmeniui suteiks galimybę jungtis prie Estijos e. paslaugų sistemos, atidaryti banko sąskaitas, steigti bendroves ir jas valdyti.

„Estija dar kartą demonstruoja, kad nuosekliai įgyvendinama informacinės visuomenės strategija šaliai duoda ne tik žinomumo, bet ir apčiuopiamos naudos. Tiesa, šįkart Lietuva turi puikią progą smarkiai neatsilikti – turima infrastruktūra ir kai kurie anksčiau priimti sprendimai leistų gana operatyviai sukurti panašią sistemą sekant dar karštais estų pėdsakais. Kol kas nesiimčiau prognozuoti, kokia būtų Lietuvos e. rezidentų tapatybės kortelių paklausa, tačiau užsienio lietuvių bendruomenės dydis ir šalies ekonomikos potencialas nuteikia optimistiškai“, – komentuoja LBA prezidentas Stasys Kropas.

Pasak jo, Lietuvos elektroninių paslaugų infrastruktūra yra gerai išplėtota ir techniškai galėtų būti pritaikyta tokioms iniciatyvoms. Be valstybinių institucijų siūlomų e. paslaugų Lietuvoje netrūksta ir verslo iniciatyvų: asmens tapatybę patvirtinantį mobilųjį elektroninį parašą, integruotą į SIM kortelę, išduoda visi mobiliojo ryšio operatoriai, banko sąskaitas taip pat galima atsidaryti nuotoliniu būdu, neatvykus į banko skyrių.

„Pažymėtina, kad tokios paslaugos diegimas Estijoje dar tik parengiamojoje stadijoje. Tuo tarpu verslininkai, kuriantys naują įmonę, Lietuvoje nuotoliniu būdu jau dabar gali atidaryti kaupiamąją sąskaitą ir suformuoti įstatinį kapitalą elektroniniu būdu. Tad registruojant įmonę, nėra privalu fiziškai apsilankyti banko skyriuose. Taigi Lietuva šiuo metu netgi turi tam tikrų pranašumų, kuriais būtų racionalu pasinaudoti“, – pažymėjo S. Kropas.

Pasiūlymo rengėjų teigimu, e. rezidento paslauga galėtų reikšmingai prisidėti stiprinant emigrantų, užsienio lietuvių ryšius su Lietuva. Šalis taip pat galėtų pritraukti daugiau investicijų, prekių ir paslaugų iš šalių, kurios yra geografiškai tolimos – augančių Indijos, Pietų Amerikos rinkų, Australijos. Šių šalių verslininkai įmonę Lietuvoje galėtų atidaryti tiesiog internetu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.