Verslas

2015.02.12 21:36

Užsimojo skaidyti ir šilumos ūkį

Aurelija Malakauskaitė, LRT Televizijos laida „Šiandien“2015.02.12 21:36

Energetikos ministerija planuoja panašiai, kaip energetikos ir dujų sektorius, pertvarkyti šalies šilumos ūkį – gamybą atskirti nuo tiekimo. 

Energetikos ministerija planuoja panašiai, kaip energetikos ir dujų sektorius, pertvarkyti šalies šilumos ūkį – gamybą atskirti nuo tiekimo.

Kiek ir kurioje dalyje dėl to pigtų šiluma, Vyriausybei pertvarkos gaires pristatęs energetikos ministras negalėjo pasakyti, tačiau taip esą atsirastų daugiau skaidrumo ir konkurencijos, praneša LTV naujienų laida „Šiandien“.

Iki kadencijos pabaigos turinti mažiau kaip pusmetį Vyriausybė užsimojo dar iki Seimo rinkimų  išskaidyti šilumos ūkį – panašiai kaip ir energetikos bei dujų sektoriuose, pagal trečiąjį Europos Sąjungos paketą atskirti gamybą nuo tiekimo.

Pasak energetikos ministro Arvydo Sekmoko, šilumos gamyba liktų dabartinėms įmonėms, o šilumos tinklai –  vamzdynai ir kita šilumos tiekimo įranga – pereitų į valstybės ar savivaldybių rankas.

„Turėtų atsirasti žymiai didesnė įtaka valstybės. Tai gali būti nuosavybės perėmimas , bet tai gali būti tiktai ir valdymo perėmimas. Žiūrėsime pagal situaciją kiekvienu konkrečiu atveju“, – kalbėjo ministras.

„Atsirastų žymiai daugiau sąžiningos ir skaidrios konkurencijos gaminant šilumą ir ją tiekiant viešai valdomais tinklais. O po tokios pertvarkos susidariusios įmonės turėtų garantuoti įmanomai pigiausias paslaugas šilumos vartotojams“, – tvirtina Premjeras Andrius Kubilius.

Būsimos pertvarkos gaires pristatęs energetikos ministras gavo Vyriausybės palaiminimą rengti šilumos ūkio įstatymo pakeitimus ir ne vėliau kaip iki rugpjūčio pradžios juos pateikti Ministrų Kabinetui.

Per  kiek laiko galėtų būti įgyvendinta tokia pertvarka ir kokios naudos ji duotų vartotojams, ministras negalėjo atsakyti. Esą kiekvienos savivaldybės atvejį reikės vertinti atskirai.

„Ten, kur yra išnuomotas šilumos ūkis, matyt, reiks sulaukti nuomos pabaigos, tačiau tai leis iš esmės pakeisti situaciją šilumos ūkyje. Piginti stengsimės visur, kur tai ekonomiškai įmanoma“, – tikino A. Sekmokas.

Savo projektą, kaip atpiginti nuolat brangstančią šilumą, turintys šilumos tikėjai sako siūlomos pertvarkos gairių dar nematę. Tačiau jų teigimu, vienintelis būdas piginti šilumą – dujas keisti biokuru, o kiaurus senus namus – renovuoti.

„Valstybės prerogatyva spręsti dėl šilumos ūkio pertvarkymo, bet turi būti atlikti skaičiavimai, turi būti pateikti duomenys, kiek tai kainuos ir koks bus ekonominis efektas, atlikus šitą pertvarkymą. Mes tų duomenų dar neturime. Tuo pačiu yra Lietuvos šilumos ūkio modernizavimo planas parengtas ir aiškiai nustatyta, kaip atrodys šilumos ūkis 2020 metais“, – kalbėjo Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas.

„Kelias dėl šilumos ūkio pertvarkymo  yra labai aiškus ir vienas – tai pervesti šilumos gamybos šaltinius prie vietinio biokuro ir apšiltinti daugiabučius namus“, – pridūrė jis.

Ministras pripažįsta, kad siūlomi pertvarkymai pirmiausia padėtų išspręsti Vilniaus ir Kauno šildymo problemas. Anot A. Sekmoko, trečiojo energetikos paketo reikalavimai šilumos ūkiui Europoje nėra taikomi, nes ten centralizuotas šilumos tiekimas nepopuliarus.

Lietuvoje  centralizuotai šildosi daugiau kaip 2 mln. gyventojų. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.