Verslas

2015.02.12 21:36

Lietuvos ekonomikos augimas spartėja

LRT.lt 2015.02.12 21:36

Lietuvos BVP trečiąjį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, augo 4,4 proc., praneša Statistikos departamentais. Pirmąjį ketvirtį BVP augo 3,9 proc., o antrąjį – 2,1 proc. 

Lietuvos BVP trečiąjį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai, augo 4,4 proc., praneša Statistikos departamentais.

Pirmąjį ketvirtį BVP augo 3,9 proc., o antrąjį – 2,1 proc.

Šiais metais pridėtinė vertė augo daugumoje ekonominės veiklos rūšių įmonių. Teigiamą BVP pokytį, palyginti su praėjusiais metais, lėmė gerėjantys žemės ūkio, apdirbamosios gamybos bei vidaus prekybos rodikliai, praneša statistikai.

Per tris pirmuosius ketvirčius sukurta 83,504 mlrd. litų bendrojo vidaus produkto to meto kainomis, o realus BVP pokytis, palyginti su atitinkamu 2011 m. laikotarpiu, sudaro 3,5 procento.

Remiantis išsamesniais duomenimis ir įvertinus pridėtinę vertę pagal detalesnį ekonominės veiklos rūšių sąrašą, patikslintas 2012 m. pirmojo ir antrojo ketvirčių BVP. Patikslintais duomenimis, pirmąjį ketvirtį BVP sudarė 25,300 mlrd., antrąjį – 28,471 mlrd. litų to meto kainomis ir, palyginti su atitinkamais 2011 m. ketvirčiais, padidėjo atitinkamai 3,9 ir 2,1 procento.

Anksčiau skelbtas pirmojo ir antrojo ketvirčių BVP sudarė atitinkamai 25,299 ir 28,640 mlrd. litų, (pokytis – 3,9 ir 2,2  proc.).

Metų pabaigoje augimas vėl sulėtės

Pirmąjį šių metų pusmetį vyravusi ekonomikos augimo lėtėjimo tendencija baigėsi – trečiąjį šių metų ketvirtį BVP augimas paspartėjo iki 4,4 proc. Tačiau tikėtina, kad augimas metų pabaigoje šiek tiek sulėtės, teigia „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Trečiąjį šių metų ketvirtį pagrindinis augimo veiksnys, anot eksperto, buvo eksportas, kuris liepos-rugpjūčio mėnesiais buvo 17,5 proc. didesnis nei prieš metus.

„Didelė dalis euro zonos valstybių išlieka recesijoje, ir nors Lietuvos eksportas į Vokietiją ir Prancūziją šiemet buvo šiek tiek mažesnis nei pernai, tačiau eksportas į kitas sparčiai augančias kaimynines šalis visiškai kompensavo praradimus Vakaruose“, – pastebi N. Mačiulis.

Išliekantį Lietuvos eksportuotojų konkurencingumą rodo ir pramonės duomenys. Po susitraukimo antrąjį ketvirtį metinis pramonės augimas trečiąjį šių metų ketvirtį siekė net 6,9 proc., pastebi jis.

Labiausiai BVP augimą pirmoje šių metų pusėje slopino neigiami lūkesčiai ir beveik visiškai sustojęs investicijų augimas. Įmonių nerimą ir nenorą investuoti kurstė ir išliekantis neapibrėžtumas dėl euro zonos ateities, ir galimi ekonominės politikos pokyčiai po Seimo rinkimų.

Pasak ekonomistų, augimas šių metų pabaigoje ir 2013 metais priklausys ne tik nuo padėties euro zonoje, kuri, tikėtina, nebeblogės, bet ir nuo naujos Vyriausybės ekonominės politikos.

„Nuosaikaus minimalaus mėnesinio atlyginimo didinimas gali padidinti vidaus paklausą, tačiau nepasvertas staigus jo didėjimas gali pakirsti kai kurių įmonių konkurencingumą ir slopinti naujų darbo vietų kūrimą bei investicijas“, – sako N. Mačiulis.

DNB banko Ekonominių tyrimų padalinio vyresnysis analitikas Rokas Bancevičius pastebi, kad paskelbti duomenys apie BVP augimą turėtų kiek pristabdyti kalbas apie antrąją krizės bangą.

„Ūkis praėjusį ketvirtį paaugo 4,4 proc.  palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai – greičiau nei antrąjį ketvirtį, kai plėtra siekė 2,2 proc. Tiesa, pavasarį 35 dienas dėl planinio remonto nedirbo „Orlen Lietuva“ naftos perdirbimo gamykla, o tai turėjo neigiamos įtakos antrojo ketvirčio rezultatui. Tuo tarpu trečiasis ketvirtis buvo geras žemdirbiams, dalis kurių produkcijos jau atsispindi paskelbtuose duomenyse“, – teigia analitikas.

Anot jo, naujausius BVP kaitos duomenis reiktų vertinti kaip ekonomikos sugrįžimą į šiemet jai būdingą augimo greitį, o ne reikšmingą augimo paspartėjimą.