Verslas

2014.10.02 10:46

Per patikrinimą „sudegė“ durpių briketais prekiavusios bendrovės nuostoliai

LRT.lt 2014.10.02 10:46

Šiaulių bendrovė, pasinaudodama situacija, kai gyventojai už perkamus durpių briketus neprašo ir negauna pinigų apskaitos dokumentų, suko šimtatūkstantinį verslą šešėlyje ir valstybei privalės sumokėti daugiau kaip 0,8 mln. litų nuslėptų pridėtinės vertės ir pelno mokesčių, praneša Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Šiaulių AVMI).

Šiaulių bendrovė, pasinaudodama situacija, kai gyventojai už perkamus durpių briketus neprašo ir negauna pinigų apskaitos dokumentų, suko šimtatūkstantinį verslą šešėlyje ir valstybei privalės sumokėti daugiau kaip 0,8 mln. litų nuslėptų pridėtinės vertės ir pelno mokesčių, praneša Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Šiaulių AVMI).

Kaip teigiama pranešime, bendrovė gavo ir neapskaitė per 1,3 mln. litų pajamų.

Pagal oficialią buhalterinę apskaitą, kietu kuru prekiaujančios Šiaulių bendrovės veikla buvo tik nuostolinga, ypač prekyba durpių briketais. Turėdama šio kuro atsargų už 0,3–0,4 mln. litų, įmonė kasmet jų dar įsigydavo vidutiniškai už ketvirtį milijono. Deja, realizuodavo tik trečdalį, todėl 2009–2011 metai bendrovei buvo nuostolingi, 2012-ųjų pelnas – nulinis.

Mokesčių specialistai nustatė, kad bendrovė kiekvienais metais į neleidžiamus atskaitymus nepagrįstai nurašė didelius kiekius durpių briketų, kaip neva sudrėkusius, sugedusius ir netinkamus pardavimui. Į nekondicinės prekės paieškas įtraukti Telšių AVMI specialistai patvirtino šiauliečių spėjimą, kad deklaruojamos durpių briketų atsargos seniai virtusios pelenais: tūkstantis tonų buvo „saugomos pagal sutartį“ pas nieko neįtariančius mažeikiškius jų gyvenamajame name. Be to, bendrovė prasiskolinusi ir pagrindiniam akcininkui.

„Kadangi verslas buvo vieni nuostoliai, pagrindiniam akcininkui teko įmonę gelbėti savais pinigais, kurių, kaip rodo buhalteriniai dokumentai, paskolinta beveik 1,4 mln. litų, – pranešime spaudai cituojama Šiaulių AVMI Kontrolės departamento direktorė Zonė Lapienė. – Visa tai – neva nevykstanti prekyba ir neva neuždirbami pinigai, neva sugedusios prekės ir neva kažkur sandėliuojamos, savą verslą neva savais pinigais gelbėjantis akcininkas – turėjo padėti išsisukti nuo realių pajamų rodymo ir prievolės registruotis PVM mokėtoju bei mokėti priklausančius mokesčius.“

Pasak Šiaulių AVMI, įmonės vadovas-akcininkas nesiteikia bendradarbiauti su mokesčių administratoriumi.

Bendrovė 2009–2012 m. neapskaitė pardavimo pajamų už 1,308 mln. litų, jų nedeklaravo ir nuo jų nemokėjo mokesčių. Taikant netiesioginius metodus, papildomai apskaičiuota 616,9 tūkst. litų PVM, 187,5 tūkst. litų pelno mokesčio ir sumažinti bendrovės deklaruoti nuostoliai. Taip pat pripažinta, kad bendrovė akcininkui neskolinga, nes už panašią sumą buvo realizuoti durpių briketai, kurių pardavimo pajamos neapskaitytos.

Surinkta medžiaga perduota FNTT Šiaulių apygardos valdybai, kuri pradėjo ikiteisminį tyrimą.

„Kaip tik šiuo metu, rudenį, gyventojai ieško ir perka kurą, kuriuo šaltuoju metų periodu šildys savo namus. Nesvarbu, perkate anglį, malkas, durpių briketus, reikalaukite pinigų apskaitos dokumento“, – ragina Šiaulių AVMI vadovė ir primena, kad apie įvairius mokestinius pažeidimus pranešti galima VMI pasitikėjimo telefonu 1882, užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, taip pat užėjus į apskrities mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.