Verslas

2012.10.28 08:34

Būsto nuoma – vis dar šešėlyje

Tomas Kavaliauskas, LRT Televizijos laida „Panorama“, LRT.lt2012.10.28 08:34

Gyventojai, nuomojantys būstą, neskuba to daryti legaliai – ne tik mokėti mokesčius, bet ir sudaryti sutartis. Mokesčių inspekcija pripažįsta mažai skirianti dėmesio būsto nuomos kontrolei, o nekilnojamojo turto ekspertai teigia, kad legalizuotis neskatina per dideli mokesčiai. 

Gyventojai, nuomojantys būstą, neskuba to daryti legaliai – ne tik mokėti mokesčius, bet ir sudaryti sutartis. Mokesčių inspekcija pripažįsta mažai skirianti dėmesio būsto nuomos kontrolei, o nekilnojamojo turto ekspertai teigia, kad legalizuotis neskatina per dideli mokesčiai.

Dauguma būsto nuomotojų dirba šešėlyje. Tai liudija Registrų centro duomenys. Apie sudarytas nuomos sutartis šiai valstybės įstaigai pranešė tik keli tūkstančiai Lietuvos gyventojų.

Nekilnojamojo turto rinkoje dirbančios bendrovės teigia, kad legalizuoti veiklos neskatina dideli mokesčiai ir menkas uždarbis, jei jie visi sumokami. Esą padėtis galėtų keistis, jei mokesčių inspektoriai rimčiau imtųsi nuomos rinkos kontrolės.

„Nuomos kainoms nukritus, visos nuolaidos yra panaikintos . Tiek verslo liudijimo kaina, tiek pajamų mokestis yra dideli, dar atmetus nuomai nusidėvėjimą, atmetus galimas prastovas, našta yra šiek tiek per didelė tam, kad žmonės imtų ir mokėtų“, – tvirtina „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada.

„Mokesčių inspekcija mato prioritetus kitose vietose. Pripažinkime, kad sumos pakankamai nedidelės. Mes esame kalbėję dėl šešėlio mažinimo, jie pripažįsta, kad dėl sumų mažumo ir gebėjimo pagauti, jų prioritetai kartais būna“, – teigė „DNB Būsto“ direktorius Gediminas Jankauskas.

Mokesčių inspekcija skaičiuoja, kad kasmet mokesčius už nuomojamą nekilnojamąjį turtą moka apie 20 tūkst. asmenų, bent jau tiek yra užpildę deklaracijas. Tiesa, neįmanoma išskirti, koks tai turtas – komercinės paskirties ar asmeninis. Toks nuomininkų skaičius panašus jau kelerius metus.

Nuo šių metų už vertimąsi nuoma galima sumokėti įsigyjant ir verslo liudijimą, o ne tik sumokant fiksuotą mokestį, deklaravus pajamas. Vien šiemet daugiau nei pusketvirto tūkstančio asmenų nusipirko verslo liudijimus ir nuomoja turtą, nors prieš kelerius metus tokių buvo kelis kartus daugiau.

Mokesčių inspekcija pripažįsta neteikianti nuomos rinkai tiek dėmesio, kiek kitų mokesčių administravimui.

„Kadangi ta veikla nepriskiriama individualiai veiklai, nustačius, kad asmuo nedeklaravo pajamų, jam būtų apskaičiuoti mokėtini mokesčiai, atitinkamai būtų skiriami delspinigiai ir skirtos baudos“, – aiškino Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas, tačiau kiek tokių asmenų nubausta šiai dienai, jis pasakyti negalėjo.

Didžiausia nuomos rinka – didmiesčiuose. Šiuo metu Vilniuje išsinuomoti paklausiausius, 1–2 kambarių butus, atsižvelgiant į jų vietą ir įrengimą, vidutiniškai kainuoja nuo 600 iki 1000 litų per mėnesį, Kaune ir Klaipėdoje – keliais šimtais mažiau. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt