Verslas

2015.09.08 13:45

Ž. Šilėnas: diskusijos apie šildymo lengvatos panaikinimą kelia svarbesnių klausimų

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Diskusija apie ketinimus panaikinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą už šildymą kelia svarbesnį klausimą, sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas. „PVM iš tikrųjų yra aukštas. Taigi ar jis negalėtų būti mažesnis, nes Europos Sąjungoje mažiausias leistinas PVM dydis yra 15 proc.“, –  pastebi jis.

Diskusija apie ketinimus panaikinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą už šildymą kelia svarbesnį klausimą, sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas. „PVM iš tikrųjų yra aukštas. Taigi ar jis negalėtų būti mažesnis, nes Europos Sąjungoje mažiausias leistinas PVM dydis yra 15 proc.“, –  pastebi jis.

Kita vertus, mano Ž. Šilėnas, nors politinio sprendimo projektas yra priimtas, diskusijų dar bus labai daug. Ypač tai svarbu artėjant savivaldos rinkimams, nes šilumos klausimai labai smarkiai susiję su savivalda.

Dujos pinga – šiluma brangs?

Politikams dar neapsisprendus dėl šildymo lengvatos, gyventojai nežino, ar pajus pigesnę gamtinių dujų kainą mokėdami sąskaitas už šildymą.

Šilumos tiekėjų asociacijos prezidentas Vytautas Stasiūnas teigia, kad šilumos tiekimo įmonės kiekvieną mėnesį išrašo 700 tūkst. sąskaitų kiekvienam butui už šildymą ir karštą vandenį, o šilumą iš centralizuotų šilumos tiekimo sistemų Lietuvoje perka 17 tūkst. sovietinės statybos daugiabučių (t. y. apie 700 tūkst. būtų, kuriuose gyvena apie 2 mln. žmonių).  

„Važiuodami per Taliną, Berlyną, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos miestus matysite renovuotus kvartalus. Dvi mūsų vyriausybės kiekvienais metai žadėjo renovuoti po vieną du tūkstančius namų, bet per tą laikotarpį buvo renovuoti tik 500 namų. Tai – vienetai“, – pastebi jis.

V. Stasiūno teigimu, palikus 9 proc. PVM, 60 kvadratinių metrų butas sovietinės statybos daugiabutyje, esant dabartinėms dujų kainoms, už šildymą mokėtų vidutiniškai 340 litų (sausį – daugiau, spalį – mažiau). O jei PVM būtų 21 proc., tektų mokėti 381 litą.

„Tačiau yra daug namų, kur šilumos suvartojama labai daug. Todėl šį sezoną, esant 9 proc. PVM, ten tektų mokėti apie 560 litų. Jei PVM būtų 21 proc., kaina pakiltų iki 640 litų. Taigi kaina pakiltų labai stipriai, ir mes manome, kad, kol daugiabučiai nėra apšiltinti ir valstybė nepadėjo gyventojams tų namų apšiltinti, lengvatą panaikinti yra per anksti“, – pabrėžia V. Stasiūnas.

Tikslas – socialinis teisingumas

Tačiau Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas tikina, kad šitaip bus sugrąžintas socialinis teisingumas. „Ši idėja kilo, nes lengvata naudojasi ne visi Lietuvos gyventojai. Ja nesinaudoja individualūs ir elektra šildomi namai. Be to, lengvatą gauna ir tas, kuris uždirba 10 tūkst. litų, ir tas, kurio pajamos – tūkstantis. Mes norime, kad tie, kurie uždirba daug, lengvatos neturėtų, o socialiai remtiniems ir mažai uždirbantiems asmenims norime praradimus, kurie išeis panaikinus PVM lengvatą, kompensuoti“, – pabrėžia B. Bradauskas.

Taigi, mano jis, šitaip bus daugiau socialinio teisingumo ir mažesnė atskirtis tarp turtingųjų ir neturtingųjų: „Idėja labai gera. Be abejo, tam reikia pasiruošti, apskaičiuoti, atitinkamos ministerijos turi sutvarkyti šiuos reikalus. Ir mūsų gyventojai, ypač tie, kurie mažai uždirba, turi išlošti, o ne pralošti. Pralošti turi tie, kurie uždirba daug, kurie dabar neteisėtai naudojasi lengvata.“

B. Bradausko žodžiais, iki naujų metų to dar nebus padaryta, o po naujų metų bus žiūrima: „Jei bus pasiruošta, taip. O jei nebus pasiruošta, nukelsime į kitą šildymo sezoną, kad nebūtų nuskriausti tie žmonės, kurie mažai uždirba.“

Be to, pabrėžia Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, pensininkai nesupranta, kad rūpinamasi būtent jais – kad jiems reikėtų mažiau mokėti.

Daug lems savivaldos rinkimai

Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidento Ž. Šilėno nuomone, ši diskusija užduoda svarbesnius klausimus, pavyzdžiui, kokio apskritai dydžio turėtų būti PVM, juo labiau, kad Europos Sąjungoje mažiausias PVM dydis gali būti 15 proc.

„Viena iš minčių ta, kad PVM iš tikrųjų yra aukštas. Ar jis negalėtų būti mažesnis, nes Europos Sąjungoje mažiausias leistinas PVM dydis yra 15 proc. Žmonės už šildymą moka daug, o prie tos didelės sumos pridėjus PVM, jie mokės dar daugiau. Tai labai dviprasmė diskusija“, – pastebi jis.

Kita vertus, svarsto Ž. Šilėnas, politinio sprendimo projektas yra priimtas ir apie tai diskutuojama Seime: „Manau, bus labai nemažų diskusijų, ypač turint galvoje, kad artėja savivaldos rinkimai, o šiluma, šildymas labai smarkiai susijęs su savivalda.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.