Verslas

2014.09.26 09:33

Iš Rusijos – grasinimai ES

ELTA, DELFI.lt 2014.09.26 09:33

Prieš naujas Maskvos ir Kijevo derybas dujų ginčui sureguliuoti Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas sugriežtino toną.

Prieš naujas Maskvos ir Kijevo derybas dujų ginčui sureguliuoti Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas sugriežtino toną.

Jei Europos Sąjungos (ES) šalys ir toliau Ukrainai tieks rusiškas dujas, joms pačioms esą gali būti sustabdytas dujų tiekimas, praneša agentūra AFP.

„Pasirašytos sutartys nenumato reeksporto. Mes tikimės, kad mūsų europiečiai partneriai laikysis susitarimų. Tik tai gali garantuoti sklandų dujų tiekimą Europos vartotojams“, – pareiškė A. Novakas interviu Vokietijos laikraščiui „Handelsblatt“. Penktadienį Rusijos energetikos ministras ir „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris atvyksta į Berlyną, kur, tarpininkaujant ES energetikos komisarui Giunteriui Otingeriui (Guenther Oettinger), derėsis su Ukrainos atstovais dėl dujų krizės sureguliavimo.

„Mes pateikėme keletą konstruktyvių pasiūlymų dėl dujų kainos, Ukrainos skolų už dujas padengimo ir būsimo išankstinio apmokėjimo, bet Ukraina visus juos atmetė“, – taip A. Novakas komentavo naują derybų ratą.

Europa kuria planą, kaip gyventi be rusiškų dujų

Europos Sąjungos kuriamo plano, kaip sumažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų tiekimo, dalis – degalų importavimas iš Irano.

Apie tai praneša „Reuters“, remdamasis šaltiniais Europos Komisijoje . ES netrikdo tai, kad sankcijos Iranui dar neatšauktos, o būtina dujotiekių infrastruktūra bus parengta po 5 – 6 metų.

„Iranietiškos dujos gali gana greitai atkeliauti į Europą, juo labiau, kad pastebimas politinis Teherano ir Vakarų suartėjimas“, – pareiškė šaltinis Europos Komisijoje.

ES išorės veiksmų tarybos kovą parengtoje ataskaitoje Iranas buvo siūlomas, kaip alternatyva Rusijai dujų aprūpinimo klausimais. Ataskaitoje buvo minimas aukštas dujų gavybos Irane potencialas, energijos sektoriaus reformos ir toliau vykstantis santykių su Vakarais normalizavimasis.

Analitikų teigimu, Iranas naudojasi Vakarų ir Rusijos konfliktu, kad jam būtų panaikintos sankcijos. Primename, jog tarptautines sankcijas Iranui keliomis rezoliucijomis įvedė JTO Saugumo Taryba 2006 – 2010 m. Jos draudžia užsienio investicijas į Irano dujų, naftos ir naftos chemijos gamybą, naftos perdirbimo produktų eksportą, taip pat apsunkina finansines transakcijas ir kontaktus su bankais ir draudimo bendrovėmis.

Įvedus sankcijas, naftos eksportas iš Irano sumažėjo daugiau nei 40 proc. (ik 1986 m. lygio), nustotos naudoti dujų gavybos vietos. Vakarų ekspertai laiko Irano dujų atsargas didžiausiomis pasaulyje, o šalies oficialūs asmenys jau daug metų su įkvėpimu pasakoja apie savo planus atnaujinti jų eksportą.

Į valdžią atėjus prezidentui Hassanui Rouhani ėmė šiltėti santykiai su Vakarais ir atsirado vilties, kad laikui bėgant Iranas vėl taps didžiausia pasaulio angliavandenilių ir jų perdirbimo produktų eksportuotoja.

H. Rouhani neseniai Niujorke vykusiame susitikime su Austrijos prezidentu Heinzu Fischeriu patvirtino šalies pasirengimą „tapti patikimu energetiniu centru Europai“.

Anksčiau Irano naftos ir dujų ministro pavaduotojas Ali Majedi sakė, kad jo šalis pasirengusi tiekti dujas Europai dujotiekiu „Nabucco“. Jo teigimu, Irane lankėsi dviejų Europos valstybių delegacijos, kurios domisi iranietiškų dujų importu, ir aptarinėjo jų tiekimo maršrutus. Kalbėta apie transportavimą per Turkiją, Iraką, Siriją, Kaukazą ir Juodąją jūrą, bet turkiškas maršrutas priimtinesnis, patikslino A. Majedi. Be to, yra potencialias tiekti suskystintas dujas į Europą, pridūrė jis.

Dabar „Gazprom“ aprūpina apie trečdalį Europos dujų poreikių. Atsinaujinus dujų karui tarp Rusijos ir Ukrainos, Europos Komisija vėl susirūpino, kaip sumažinti priklausomybę nuo rusiškų dujų.