Verslas

2015.09.08 13:45

Vengrijos bankai turės kompensuoti skolininkams apie 3 mlrd. eurų

Vengrijos parlamentas įpareigojo vietos bankus kompensuoti nuostolius tiems vengrams, kurie per krizę nukentėjo dėl to, kad paskolas buvo paėmę užsienio valiuta.

Vengrijos parlamentas įpareigojo vietos bankus kompensuoti nuostolius tiems vengrams, kurie per krizę nukentėjo dėl to, kad paskolas buvo paėmę užsienio valiuta.

Prieš pasaulį sukrečiant finansų krizei 2008 metais daugelis vengrų paskolas būstui mėgo imti užsienio valiuta, pirmiausia Šveicarijos frankais. Tačiau per krizę valiutų kursai pasikeitė taip, kad atlyginimus Vengrijos forintais gaunantys vengrai vis sunkiau išgalėjo paskolų įmokas mokėti Šveicarijos frankais. Vengrijos vyriausybė bankų praktiką paskolas dalyti ir palūkanų normas skaičiuoti užsienio valiuta paskelbė nesąžininga.

„Atsiskaityti turės 400 finansų institucijų. Taip saugomos 1,3 mln. šeimų teisės. Vengrijos laukia didelis iššūkis, nes reikės perskaičiuoti kiekvieną sutartį“, – sakė Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas.

Vengrijos parlamentas įpareigojo bankus įmokas perskaičiuoti taip, kad vidutiniškai skolininkai grąžintų beveik trečdaliu mažiau, nei planuota.

„Paskolas mokantiems užsienio valiuta įmokos vidutiniškai sumažės 25–30 proc. Taip skolininkų pajamos padidės apie 500 mln. eurų per metus“, – aiškino finansų analitikas Istvanas Palko.

Toks užmojis bankams kainuos apie 3 mlrd. eurų. Šią sumą Vengrijos centrinis bankas žada paimti iš rezervų, kuriuos kaupia užsienio valiuta. Taip jis padėtų bankams kompensuoti skolininkams negrasindamas forinto kursui.

Vengrijos vyriausybę kritikai vėl bara dėl neįprastų politikos sprendimų, kurie drebėti verčia užsienio investuotojus. Vengrijos bankus vienijanti asociacija įspėja dėl neigiamo kompensacijų poveikio ūkio pusiausvyrai, o Europos Centrinis Bankas abejoja, ar atgaline tvarka perskaičiuojamos sutartys nepažeidžia Europos Sąjungos teisės.