Verslas

2015.09.08 13:45

Vokietijos finansų ministras santūriai vertina ECB aktyvų supirkimo planus

ELTA 2015.09.08 13:45

Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble ketvirtadienį pareiškė, kad Europos centrinio banko planai supirkti turtu užtikrintus vertybinius popierius dideliu mastu – jo nedžiugina. Apie tai informuoja „EUbusiness“.

Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schaeuble ketvirtadienį pareiškė, kad Europos centrinio banko planai supirkti turtu užtikrintus vertybinius popierius dideliu mastu – jo nedžiugina. Apie tai informuoja „EUbusiness“.

Kalbėdamas Vokietijos parlamento žemesniuosiuose rūmuose per debatus dėl Europos naujųjų bankų sąjungos įstatymų, V. Schaeuble ECB aktyvų išpirkimo planus įvertino santūriai.

„Manęs per daug nedžiugina debatai apie paskolų pirkimą. Šiuos procesus reiktų vertinti atsargiai.“

ABS („asset backed securities“, ABS) programa reiškia, kad kaip vertybiniai popieriai būtų superkamos pateikiamos būsto paskolos ar kredito kortelių savininkams suteiktos paskolos, į vieną paketą sudedant skirtingo rizikos lygio paskolas.

ECB įsitikinęs, kad turtu padengtų vertybinių popierių ABS rinka pastebimai išseko nuo finansinės krizės pradžios. Ir tikisi, kad perkant juos dideliu mastu, jam pavyks atgaivinti rinką ir išlaisvinti kai kuriuos kreditavimo kanalus, kiek įstrigusius per užsitęsusios krizės metus.

Problema yra ta, kad būtent sudėtingos finansinės išvestinės priemonės, tokios kaip ABS, vertinamos kaip pagrindinės priežastys, išprovokavusios krizę Jungtinėse Valstijose 2008 metais, ir todėl nemažai apžvalgininkų, ypač iš Vokietijos, gana santūriai jas vertina.

Vokietijos centrinio banko vadovas Jensas Weidmannas pasisako prieš ECB planus dėl ABS.

Tačiau Vokietijos vyriausybės nariai paprastai atvirai nekomentuoja ECB sprendimų, baimindamiesi, kad tokie komentarai gali būti vertinami kaip puolimas prieš centrinio banko savarankiškumą.

V. Schaeuble taip pat primygtinai tvirtino, kad naujosios bankų priežiūros institucijos vaidmuo, kurį prisiima ECB Europos bankų sąjungos kontekste, turi būti griežtai atskirtas nuo banko monetarinės politikos mandato.

„Monetarinės politikos ir bankų priežiūros sutalpinimas po vienu stogu nėra visiškai „nekaltas“. – sakė jis. Abi pusės turi būti kiek įmanoma griežčiau atskirtos, kad nebūtų pagrindo kilti interesų konfliktui ar sudaryti interesų konflikto įspūdį“, – sakė V. Schaeuble.