Verslas

2014.09.25 16:00

Šilumininkai prieštarauja PVM lengvatos centriniam šildymui panaikinimui

Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad nuo Naujų metų neliks pridėtinės vertės mokesčio lengvatos centriniam šildymui, dėl kurios šildymo sąskaitos iki šiol būdavo šiek tiek mažesnės visiems centrinio šildymo klientams. Standartinis pridėtinės vertės mokestis – dvidešimt vienas procentas, o centriniams šildymui iki šiol būdavo 9 procentai.

Finansų ministras Rimantas Šadžius sako, kad nuo Naujų metų neliks pridėtinės vertės mokesčio lengvatos centriniam šildymui, dėl kurios šildymo sąskaitos iki šiol būdavo šiek tiek mažesnės visiems centrinio šildymo klientams. Standartinis pridėtinės vertės mokestis – dvidešimt vienas procentas, o centriniams šildymui iki šiol būdavo 9 procentai.

Finansų ministras sako, kad kitų metų biudžeto projektas suskaičiuotas jau be lengvatos ir aiškina, kad šia lengvata labiausiai naudojosi turtingieji.

„Tai yra lengvata turtingiausiems, kurie turi didžiausius namus ir daugiausia išleidžia centriniam šildymui. Jie gauna didžiausią naudą. Kritikos strėlė svarbi, kad jokia panašia lengvata nesinaudoja tie, kurie šildo savo namus dujomis, elektra arba, sakykim, malkomis. Turint omeny, kad šildymo kainos mažėja ir dujų kainos sumažėjo, elektros kainos sumažėjo, manau, iš tikrųjų ši lengvata nebūtų tikslinga“, – sako finansų ministras R. Šadžius.

Šilumininkai: PVM lengvatos panaikinimas šilumos kainą didintų 11 proc.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) vertinimu, per anksti kalbėti apie PVM lengvatos centralizuotai tiekiamai šilumai panaikinimą, kol valstybė neišsprendė pagrindinių energetinių problemų. Skaičiuojama, kad panaikinus lengvatą, šiluma pabrangtų apie 11 proc. rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Valstybė, norinti surinkti daugiau pinigų  iš centralizuotai besišildančių žmonių, turi pati dėti daugiau pastangų, kad įsisenėjusios šilumos vartotojų bėdos būtų išspręstos. Griežtai nepritariame lengvatos panaikinimui, kol dideles šilumos sąskaitas lemia nepakankamai vartojamas biokuras ir nėra sumažintas šilumos švaistymas pro kiauras pasenusių daugiabučių sienas“, – teigė LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas.

Šilumos tiekėjų vertinimu, jei situacija valstybėje verčia mažinti lengvatą, tokią galimybę galima būtų svarstyti lengvatą naikinant diferencijuotai. „Lengvata galėtų būti mažinama miestuose, kuriuose ne mažiau nei 60 procentų šilumos pagaminama iš biokuro. Tik šiuo atveju galima teigti, kad šilumos kaina yra stabiliai maža“, – sakė V. Stasiūnas.

Šiuo metu iš vietinio biokuro pagaminama apie 35 proc. visos centralizuotai tiekiamos šilumos, tačiau didžiausiuose miestuose vietinis kuras iki šiol vartojamas per menkai.

„Niekaip neprasidedanti visuotinė daugiabučių renovacija lemia, kad iki šiol Lietuvos daugiabučiuose iššvaistoma net tris kartus daugiau šilumos nei Švedijoje. Kaimyninėse šalyse senos statybos daugiabučių atnaujinimo programos sėkmingai vyksta, tačiau Lietuva jau dvidešimt metų nesugeba pajudėti iš mirties taško šioje srityje“, – konstatavo V. Stasiūnas.

Skaičiuojama, kad dėl PVM didėjimo 11 proc. užauginta šilumos kaina kiekvienam standartiniam 60 kv. m. butui senos statybos nerenovuotame daugiabutyje lemtų apie 250 litų papildomas išlaidas per šildymo sezoną. Šie pinigai atitektų šalies biudžetui.

A. Butkevičius: šilumos kaina vartotojams turėtų sumažėti 10–20 proc.

Dėl permokų Rusijos dujų milžinei „Gazprom“ šilumos kaina Lietuvos vartotojams turėtų sumažėti 10–20 proc., skaičiuoja premjeras Algirdas Butkevičius.

Pasak Vyriausybės vadovo, dėl naujojo šildymo sezono kainų jau yra atlikti paskaičiavimai, tačiau galutinius sprendimus turi priimti Valstybinė kainų kontrolės ir energetikos komisija. Šilumos gamintojams 20 proc. nuolaida dujų kainai taikoma nuo gegužės 1 dienos ir pastarieji iki sausio 1 dienos turi pasiskaičiuoti, kokia bus šilumos kaina.

„Mūsų skaičiavimais, šilumos kaina turi sumažėti nuo 10 iki 20 proc., tačiau kiekvienai savivaldybei reikia skaičiuoti atskirai. Tai ir yra daroma, bet 8–7 proc. (kad šilumos kaina mažės tiek – ELTA) negali būti jokios kalbos, nes mūsų ekspertai yra atlikę paskaičiavimus“,– ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė Ministras Pirmininkas.

A. Butkevičiaus teigimu, šilumos kainos sumažinimas nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2014 m. liepos 1-osios bus pradėtas taikyti nuo kitų metų sausio 1 dienos. Tuomet esą jau veiks Suskystintų gamtinių dujų terminalas ir Lietuvos rinkoms bus taikoma vienoda dujų kaina.

„Mūsų yra, pirmiausia, tikslas, kad vartotojams – tiek buitiniams vartotojams, tiek šilumos, elektros gamintojams – dujų kaina ateinančiais metais nepadidėtų. Tam tikri nuogąstavimai, pasisakymai (...) yra visiškai nepagrįsti. Tų, kurie kainą bandys nustatyti mažesnę negu iki 10 proc., tikslas, galiu pasakyti, yra gauti kuo didesnį pelną“, – pabrėžė jis ir pridūrė, kad ilgalaikėje perspektyvoje siekiama, jog Vilniaus ir Kauno miestuose šiluma atpigtų iki 49 proc.

Premjeras apie lengvatos šildymui naikinimą: svarstysime

Komentuodamas pasirodžiusią informaciją, jog ketinama atsisakyti PVM lengvatos centralizuotam šildymui, šį klausimą premjeras vadina ankstyvu. Kaip ketvirtadienį rašo „Verslo žinios“, ketinama šios lengvatos atsisakyti ir su būsimu kitų metų valstybės biudžetu galbūt nebus teikiama dabartinė 9 proc. lengvata šildymui.

„Kol kas nėra tokių planų atsisakyti. Kaip žinote, šita lengvata baigiasi šių metų gruodžio 31-ąją. Penktadienį mes Politinėje taryboje turime diskusiją apie ateinančių metų biudžeto projektą, toje diskusijoje dalyvaus ir visi ministrai.(....) Aš manau, kad mes šitą klausimą svarstysime ir priimsime sprendimą, kuris būtų naudingas Lietuvos žmonėms ir verslui“, – kalbėjo premjeras.

Pasak A. Butkevičiaus, remiantis skaičiavimais, jeigu šilumos kaina mažės per 10 proc., panaikinta PVM lengvata, neduos poveikio.

ELTA primena, jog Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) prognozuoja, kad šiluma gamtinėmis dujomis šildomuose miestuose artėjantį šildymo sezoną iki Naujųjų metų bus nuo 8 iki 25 proc. mažesnė, lyginat su praėjusia žiema.

Rusijos koncernas „Gazprom“ pritaikė 20,95 proc. dydžio nuolaidą gamtinių dujų, vartotų Lietuvoje nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2014 m. balandžio 30 d., kainai. Šilumos vartotojams priklausančios permokos yra pervestos bendrovei „Lietuvos dujos“, tačiau iki šiol negrąžintos gyventojams.

Skaičiuojama, kad „Lietuvos dujų“ skola šilumos vartotojams sudaro apie 130 mln. litų.

ŠTA skaičiavimu, plačiai biokurą vartojančiuose miestuose vidutinė preliminari šilumos kaina artėjantį sezoną sudarys apie 20 ct/kWh (18–24 ct/kWh su PVM). Miestuose, kurie iki šiol plačiai vartoja gamtines dujas, vidutinis preliminarus šilumos tarifas siekia 27 ct/kWh (24–32 ct/kWh su PVM).