Verslas

2013.01.04 15:39

Smulkiosios elektroninės įrangos atliekoms – specialus surinkimo tinklas

Sostinėje pristatomas smulkiosios elektroninės įrangos atliekų surinkimo tinklas, kurį Aplinkos ministerijos iniciatyva kuria bendrovė ,,EMP recycling“. Tinklas veiks visoje Lietuvoje – ruošiamasi iš viso pastatyti 1000 specialių konteinerių. Darbą taip pat pradėjo atliekų surinkimo ekipažai – atliekų taksi.

Sostinėje pristatomas smulkiosios elektroninės įrangos atliekų surinkimo tinklas, kurį Aplinkos ministerijos iniciatyva kuria bendrovė ,,EMP recycling“. Tinklas veiks visoje Lietuvoje – ruošiamasi iš viso pastatyti 1000 specialių konteinerių. Darbą taip pat pradėjo atliekų surinkimo ekipažai – atliekų taksi.

Tinklas dar plečiamas

Kol kas elektroninės įrangos atliekų surinkimo tinklas tik pradėjo veikti. Šiuo metu pastatyta maždaug 100 tokioms atliekoms skirtų konteinerių. Bendrovės ,,EMP recycling“ vadovo Almonto Kybarto teigimu, šie konteineriai daugiausiai yra uždarose viešosiose erdvėse. „Mes orientuojamės į mokyklas, savivaldybes, bibliotekas. (...) Manome, kad čia tie konteineriai bus geriau matomi, gyventojai turėtų jais naudotis mieliau“, – svarsto A. Kybartas.

Jis tikina, kad konteineriai yra lengvai atpažįstami, gražaus dizaino. „Jie bus dviejų tipų. Vienas – kvadratinis, daugiau tinkantis verslo centrams, savivaldybėms, bibliotekoms. Į mokyklas, darželius bus tokie žaismingesni. (…) Jų apipavidalinimas panašus į elektronikos prietaiso, su daug kanalų, jungčių“, – talpas apibūdino A. Kybartas. Konteineriai bus pažymėti ir specialiomis nuorodomis, užrašais, pranešančiais, kad jie yra skirti būtent elektronikos atliekoms rinkti.

Bendrovė ,,EMP recycling“ taip pat teikia nemokamas elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo iš namų paslaugas. Jos turėtų būti ypač aktualios kaimų gyventojams, kuriems patiems nugabenti prietaisus į miestuose pastatytus specialiuosius konteinerius gali būti sudėtinga.

„Mieliau važiuojame dėl stambiagabaričių [atliekų], nes mums labiau apsimoka tai daryti – ne tiek degalų sunaudojame, daugiau prikrauti mūsų automobiliai. Bet važiuojame kol kas ir dėl smulkių, nes, kaip minėjau, tas tinklas dar tik įsibėgėja“, – aiškina ,,EMP recycling“ vadovas.

Visus konteinerius planuojama pastatyti iki žiemos pabaigos. Anot A. Kybarto, prireiks poros metų, kol žmonės įpras smulkiosios elektroninės įrangos atliekas nešti į tam skirtas vietas.

Toks projektas buvo reikalingas

Tinklą pristatantys specialistai akcentuoja, jog kasmet šalyje su kitomis atliekomis išmetama daugiau nei 2 tūkst. tonų smulkiosios elektros ir elektroninės įrangos atliekų, kurios nukeliauja į sąvartynus. Daug jų kaupiama ir namuose arba šalinama kitais netinkamais būdais. Šios netinkamai šalinamos atliekos sunkiaisiais metalais ir kitomis pavojingomis medžiagomis kenkia gamtai: užteršia dirvožemį, vandenį, augalus.

Aplinkos ministerijos Atliekų tvarkymo paslaugų skyriaus vedėjos Ramintos Radavičienės teigimu, pakuočių rūšiavimo infrastruktūra per pastaruosius metus plečiasi ir šios paskirties konteinerių daugėja. Tuo metu elektroninės įrangos ir ypač smulkios elektroninės įrangos (pavyzdžiui, namų apyvokos prietaisų, tokių kaip lygintuvai, skrudintuvai ir pan.) išmetimo talpų nėra arba jomis naudotis yra nepatogu.

„Reikėtų pasakyti, jog to patogumo, kaip pakuočių atveju, negalima pasiekti dėl to, kad vis dėlto didesnė dalis elektroninės įrangos yra pavojingosios atliekos, jų sudėtyje yra pavojingų medžiagų. Jas [talpas] statyti viešoje, nekontroliuojamoje vietoje yra neįmanoma. Todėl šiuo projektu yra stengiamasi sukurti tą tinklą“, – teigia R. Radavičienė. Konteineriai stovės daugiausia patalpų viduje, kur bus užtikrinta jų apsauga, taip pat saugus atliekų surinkimas ir nuvežimas į perdirbimo įmonę.

Tikisi žmonių sąmoningumo

Vis dėlto, kad tinklas sėkmingai veiktų ir projektas pasiteisintų, miestų gyventojai turi patys imtis iniciatyvos ir smulkiosios elektroninės įrangos atliekas nešti į tam skirtas talpas. Nors tai padaryti gali būti nelabai patogu, R. Radavičienės teigimu, patogumas gali būti suvokiamas savitai: „vieniems galbūt patogu atliekas apkritai išmesti pro langą...“. Ji pabrėžia, kad žmonės turi suprasti šių veiksmų prasmę, kodėl privalome tai daryti – taip apsaugosime aplinką.

Šiandien elektroninės įrangos tinkamo šalinimo galimybės yra gana plačios. „Mes kalbame apie pakankamai tankų tinklą. Jau nekalbant apie tai, kad tokias atliekas galima priduoti ne tik šito tinklo surinkimo vietose. Jas taip pat galima palikti platintojams, vežti į savivaldybės įrengtas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Dalyje miestų netgi veikia privatūs atliekų tvarkytojai, kurie teikia atliekų paėmimo paslaugas iš namų“, – teigė R. Radavičienė.

Jau dabar stovinčių konteinerių žemėlapius galima rasti adresu www.mesk-i-konteineri.lt arba skambinti telefonu 1806.