Verslas

2015.02.12 21:36

D. Grybauskaitė: VAE gali paskatinti ekonomikos vystymąsi visame regione

ELTA 2015.02.12 21:36

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako iš principo palaikanti Visagino atominės elektrinės (VAE) statybas, jeigu projektas bus vykdomas nekorumpuotai, skaidriai, pagrįstas ekonomiškai ir geopolitiškai.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako iš principo palaikanti Visagino atominės elektrinės (VAE) statybas, jeigu projektas bus vykdomas nekorumpuotai, skaidriai, pagrįstas ekonomiškai ir geopolitiškai.

Anot šalies vadovės, energetinė priklausomybė yra esminis dalykas siekiant politinės nepriklausomybės, be to, VAE projektas, išjudindamas ir kitus sektorius, gali paskatinti ekonomikos kilimą visame regione.

„Toks rimtas projektas skatintų ekonomikos vystymąsi visame regione mažiausiai pusšimtį metų į priekį – išjudintų ir statybų, ir kitus sektorius. Ką Lietuva šiandien gali pasiūlyti kaip ekonomikos stimulą? Vystome aukštąsias technologijas, bet turime segmentiškas ir nedideles jų įmones. Kažko, kas duotų postūmį visam regionui, neturime nei mes, nei latviai ar estai. Visagino AE galėtų tapti tokiu projektu“, – interviu žurnalui „Veidas“ teigė Prezidentė.

D. Grybauskaitė akcentavo, kad į energetinius projektus negalima žiūrėti tik iš ekonomikos pusės, jie turi ir geopolitinį atspalvį, kad dabar Lietuva, neturėdama savų energetinių šaltinių, lieka užsienio valstybių įtakoje, moka didesnę negu rinkos kainą. Anot šalies vadovės, tos pačios užsienio valstybės ir siekia, kad Lietuva išliktų energetiškai priklausoma, skuba statyti savas atomines elektrines.

„Per energetiką ligi šiol daroma įtaka Lietuvos politikai, politiniam gyvenimui, iki šiol dalis energetikos verslo pinigų naudojami korupcijai. Todėl į stambius energetinius projektus turėtume žiūrėti ne vien kaip į komercinius. (...) Mano tikslas – kad turėtume galimybę pasirinkti, kad energetinius produktus pirktume pasaulinėmis konkurencinėmis kainomis, o ne diktatu, monopolija ar politinėmis kainomis, kaip kad dabar Lietuva moka“, – sakė valstybės vadovė.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad, nors ir pritaria naujos elektrinės statyboms, dar negali pasakyti, ar būtent VAE projektas yra tikrai pagrįstas.

„Aš – už kuo didesnį Lietuvos energetinį savarankiškumą, vadinasi, iš principo – už atominę elektrinę, bet su sąlyga, kad tai bus kokybiškas, pagrįstas ekonomiškai ir geopolitiškai, nekorumpuotas ir skaidrus projektas. Ar jis toks, šiandien negaliu atsakyti – projektus dar studijuoju, nes juos gavau tik dabar, kai juos patvirtino Vyriausybė. Labai svarbu, kad Lietuva nepakartotų „Williams“ istorijos klaidų, kad nebūtų kaip su „Leo LT“, – sakė Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, dabartinė Vyriausybė nepateikia pakankamai informacijos žmonėms apie VAE projektą, todėl ir kyla tiek daug nepasitikėjimo juo.

„Jei visuomenei kyla tiek klausimų ir diskusijų, vadinasi, informacijos buvo nepakankamai. Tenka pridurti – kaip visada, nes šios Vyriausybės dialogo su visuomene nėra ir nebuvo. Komunikacija – šios Vyriausybės silpnoji grandis“, – sakė D. Grybauskaitė.

„Žmonių nuomonė, net nesvarbu, bus referendumas ar ne, labai svarbi. Tačiau ji formuojasi tam tikrų žinių pagrindu, o žmonių apsisprendimas bus nelabai objektyvus, jei stinga informacijos. Konstitucija numato žmonėms teisę svarbiais klausimais reikšti nuomonę referendume, ir į ją bus atsižvelgiama“, – pridūrė valstybės vadovė.