Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Rekordinio kruizinės laivybos sezono pabaiga: kuo turistus viliosime kitąmet?

Besibaigiančio turizmo sezono rezultatus skaičiuojančiai Klaipėdai šiemet teko ypatingas iššūkis – atlaikyti rekordinį kruizinių laivų skaičių. Klaipėdos uostas šiemet 62 kartus ruošėsi kruizinio lainerio sutiktuvėms. Spalio 3-iąją į Klaipėdos uostą užsuks paskutinis šį sezoną kruizinis laivas „Astor“. Juo į Lietuvą bus atplukdyta maždaug 500 turistų. Iš viso per kruizinės laivybos sezoną Klaipėdą bus aplankę 55 000 keliautojų.

Besibaigiančio turizmo sezono rezultatus skaičiuojančiai Klaipėdai šiemet teko ypatingas iššūkis – atlaikyti rekordinį kruizinių laivų skaičių. Klaipėdos uostas šiemet 62 kartus ruošėsi kruizinio lainerio sutiktuvėms. Spalio 3-iąją į Klaipėdos uostą užsuks paskutinis šį sezoną kruizinis laivas „Astor“. Juo į Lietuvą bus atplukdyta maždaug 500 turistų. Iš viso per kruizinės laivybos sezoną Klaipėdą bus aplankę 55 000 keliautojų.

Rekordinis turistų antplūdis

Tokio turistų antplūdžio Klaipėdai dar neteko matyti. Skaičiuojama, kad jų šią vasarą uostamiestyje buvo net 68 proc. daugiau nei pernai.

Turizmo specialistų teigimu, daugiausiai atvykėlių, kaip jau įprasta Klaipėdos kraštui, suplaukia iš Vokietijos. Viešnagės Lietuvoje metu jie lankėsi specialiai jiems surengtose išvykose į Palangą, Kuršių neriją, Platelius, Šilutės kraštą. Dalis turistų žvalgėsi Klaipėdos muziejuose. Tad šią vasarą  jų lankomumo kreivė žaibiškai šoktelėjo į viršų. Vien Lietuvos jūrų muziejus šią vasarą sulaukė 1,5 karto daugiau lankytojų nei pernai.

Klaipėdoje stabtelėjęs svečias per dieną išleidžia iki 200 eurų – jei reikia nakvynės. Kruizinių laivų keleivių, kurie krante praleidžia tik kelias valandas, išlaidos mažesnės. Jie apsiriboja maždaug pusšimčiu eurų.

Didelių naujovių nežada

Vos pabaigę šį kruizinį sezoną turizmo specialistai kibs ruoštis ateinančiam. Kruizinės linijos jau pradėjo registruotis kitą vasarą aplankyti Klaipėdą. Laukiama ir tų pačių, ir naujų laivų. Tačiau didelių naujovių Klaipėda jiems pasiūlyti neketina.

„Kruizinės linijos didelio pasirinkimo pramogų nenori. Jiems paprasčiau, jei pasiūlomos trys, o ne penkios ekskursijos. Taip lengviau suburti grupes ir kainuoja pigiau“, – pasakojo Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro vadovė Romena Savickienė.

O štai patys turistai pramogų pasigenda. Dažnas teiraujasi, kur rasti gatvę su daugybe krautuvėlių ir paslaugų. Tokios neradę dažniausiai pasuka į didžiuosius prekybos centrus.

Pajūrio verslininkai turistams nesvetingti

Kruizinių laivų šiemet sulaukta rekordiškai daug, tačiau išpešti iš to naudos Klaipėdos verslininkai vis dar nesugeba. Jei laineris uoste prisišvartuoja anksti ryte, kavinės neskuba atidaryti durų anksčiau. Muziejai taip pat nekeičia darbo grafiko. Pirmadienis jiems – ne darbo diena, ir nesvarbu, kad mieste – tūkstančiai turistų.

„Šita bėda buvo visada. Manau, išliks ir kitąmet. Verslininkai skundžiasi, kad iš kruizinių laivų keleivių jiems maža naudos, tačiau patys nieko ypatingo nesugalvoja, kad prisiviliotų juos. Taip jau yra, kad atostogaujantis žmogus yra pasiruošęs išleisti pinigus, tik reikia pasiūlyti jam, kaip ir kur“, – priekaištus verslininkams dėstė R. Savickienė.

Kova su gidais-nelegalais

Augo šiemet ne tik kruiziniais laivais atvykstančių turistų skaičius. Daugiau skaičiuojama atvykėlių ir tarptautiniais keltais, taip pat automobiliais. Tai liudija Klaipėdos turizmo ir informacijos centre apsilankiusių svečių skaičius – 13 proc. daugiau nei pernai.

Tačiau į pažintines ekskursijas dažnam tenka vykti lydint gidui apsišaukėliui. Vasaros sezonas tokiems asmenims – puikus metas pasipinigauti. Įsigyjant verslo liudijimą jų niekas nereikalauja pateikti pažymėjimo apie baigtus specialius kursus. Kiek tokių gidų-nelegalų uostamiestyje yra, nežinia. Mat jų sugaudyti neįmanoma.

„Mes žinome tik teisėtai dirbančių gidų duomenis. Mūsų registre jų maždaug 200. Visi jie yra baigę tūkstantį litų kainuojančius kursus. O kasmet paruošiame dar po 15–20 naujų specialistų“, – akcentavo R. Savickienė.

Gidų-nelegalų negalintys pažaboti turizmo specialistai jau ruošiasi deryboms su Valstybine mokesčių inspekcija dėl griežtesnės kontrolės ekskursijas vesti užsigeidusiems asmenims.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi