Verslas

2012.10.25 10:25

Lietuviškus produktus iš kaimo išstumia lenkiški

Daiva Baronienė, „Lietuvos žinios“2012.10.25 10:25

Kaimų parduotuvėse brangesnius lietuviškus maisto produktus keičia gerokai pigesni lenkiški.

Kaimų parduotuvėse brangesnius lietuviškus maisto produktus keičia gerokai pigesni lenkiški, rašo „Lietuvos žinios“.

Nors dauguma kaimo žmonių neturi darbo, bet turi daug laisvo laiko, parduotuvėse jie perka pigius lenkiškus kalakutienos kotletus, kuriuos tereikia pasišildyti, arba lenkų pagamintas dešreles. Kiaušiniai kaimų parduotuvių lentynose – taip pat tik lenkiški.

Nelaukia žiemos

Prieš penkiolika metų Anykščių rajone, Viešintose, parduotuvę įkūręs Jonas Malinauskas, kalbinamas LŽ, pripažino, kad per šiuos metus jo turimos parduotuvės apyvarta sumažėjo bemaž per pusę. Vyriškis sakė nelaukiantis žiemos, kai nebėra darbymečio, talkų. Mat „ne sezono metu“ ir prekių perkama labai mažai.

Parduotuvės savininkas vakar pabrėžė, kad žiemą gerokai mažiau nuperkama net duonos. Neturėdamos kitokios veiklos kaimo moterys pačios dažniau maišo tešlą ir kepa bandeles. Tačiau, anot jo, tai daro vyresnės moterys. Jaunuomenė linkusi maitintis pusgaminiais – t. y. rusiškomis sausomis sriubomis ir lenkiškais kotletais.

Nori pasidžiaugti banknotais

Anksčiau tvirtinę, kad kaimuose bene dažniausiai perkama prekė yra alus, vakar ir J. Malinauskas, ir kiti parduotuvių savininkai bei pardavėjos lyg stebėdamiesi pabrėžė, kad alaus apyvarta sumažėjo. Jų manymu, įtakos tam galėjo turėti vėsi šiųmetė vasara ir itin spartus kaimo gyventojų mažėjimas.

Anot pašnekovų, kaimo žmonių gretas retina ne vien emigracija, mažas gimstamumas, bet ir trumpas įjunkusiųjų į alų gyvenimas. Tačiau ne vienas prekybininkas tvirtino ir tai, kad brangius lietuviškus maisto produktus išstumia gerokai pigesnė atvežtinė produkcija.

LŽ pašnekovai prekybininkai vakar taip pat pripažino, kad jiems ypač skaudi yra pirkimo „ant kryžiuko“ tema. Panevėžio rajone pardavėja dirbanti Daiva neslėpė, kad „ant kryžiuko“ iki šiol perka kone kas antras trečias kaimo žmogus. Anot prekybininkės, taip perkama ne tik neturint pinigų susimokėti už pirkinius, bet ir dėl to, kad žmonės nori kuo ilgiau pasilaikyti piniginėje 200 ar 100 litų banknotą. „Tokie pinigai kaimiečiams – itin dideli, tad ne vienas žmogus man yra prisipažinęs, kad negali su 100 ar 200 litų banknotu atsiskirti“, – teigė Daiva.

Atidirbinėja skolą

Kupiškyje pardavėja dirbanti Gitana Streikuvienė sakė, jog pirkti „ant kryžiuko“ – t. y. įsiskolinti, jos parduotuvėje leidžiama iki 50 litų. Pardavėjos teigimu, jos kolegės rizikuoja ir skolą „užaugina“ iki 100 litų. Pasak jos, tokią skolą atgauti nelengva, todėl parduotuvių darbuotojams yra tekę vaikščioti po skolininkų namus. Jie už skolą sutiko atidirbti ūkiuose. Anot G. Streikuvienės, pirkėjai „ant kryžiuko“ dažnai – nevengiantieji stikliuko.

Tačiau esą kaimuose daugėja ypatingo mąstymo, taupyti pinigų nepajėgiančių žmonių, kurie nuolat gyvena skolon. Manoma, kad kaimuose tokių žmonių yra apie 10 procentų. „Nežinau, kas būtų, jei neduotume prekių „ant kryžiuko“. Gal taip elgdamiesi užkertame kelią nusikaltimams?“ – svarstė Gitana.

Anykštėnė kaimo parduotuvės savininkė Danguolė Paladziedienė teigė, kad šio rajono kaimo parduotuvėse nebeliko nei grietinės, nei sviesto, nes juos pakeitė gerokai pigesni sviesto ir grietinės mišiniai. „Kai atsirado šie produktai, žmonės stebėjosi. Bet dabar priprato ir džiaugiasi, kad jie gerokai pigesni“, – sakė D. Paladziedienė. Verslininkė atkreipė dėmesį ir į tai, kad šie pieno gaminiai bent jau lietuviški. Anot jos, pastaruoju metu kaimų parduotuvėse nebeliko lietuviškos mėsos, o tuo labiau – kiaušinių. Šie gaminiai mūsų šalį pasiekia iš Lenkijos.

Populiariausi