Verslas

2014.09.23 11:51

FNTT: „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ padarė 10 mln. litų žalos vartotojams

BNS 2014.09.23 11:51

Įtariama, kad neteisėtai manipuliuojant dujų kainomis, bendrovių „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ vadovai padarė daugiau nei 10 mln. litų žalos šilumos vartotojams, pranešė Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT), baigusi tyrimą dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Įtariama, kad neteisėtai manipuliuojant dujų kainomis, vienų didžiausių Lietuvos šilumos ūkio monopolininkių „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ vadovai padarė daugiau nei 10 mln. litų žalos šilumos vartotojams, pranešė Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT), baigusi tyrimą dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Pasak pranešimo, buvę ir dabartiniai bendrovių vadovai galėjo piktnaudžiauti tarnybine padėtimi, švaistyti didelės vertės svetimą turtą bei sukčiauti.

FNTT atstovė spaudai Rūta Andriuškaitė BNS sakė, kad pastarasis tyrimas yra dalis 2012 metų pradžioje pradėto didelės apimties tyrimo dėl „Vilniaus energijos“ ir grupės „Icor“ galimai nusikalstamos veiklos.

BNS žiniomis, pastarasis tyrimas pradėtas, tiriant „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ taikos sutartimi baigtą ginčą dėl dujų kainos su dujų tiekėja „Dujotekana“ – pagal ją „Dujotekana“ abiem bendrovėms išmokėjo apie 3,4 mln. litų kompensacijų, kurias įmonės pervedė su akcininkais susijusiai bendrovei, taip nuslėpusios lėšas nuo Kainų komisijos.

Komisija, apskaičiuodama šilumos kainas vartotojams, neįtraukė kompensacijų, todėl nebuvo sumažinta šilumos kaina.

„Vilniaus energija“ tuomet gavo 2,8 mln. litų kompensaciją, o „Litesko“ – apie 580 tūkst. litų. Neoficialiais duomenimis, dėl bendrovių veiklos apie 2003–2005 metus nukentėjo Vilniaus, Alytaus, Marijampolės, Vilkaviškio, Telšių ir Palangos miestų vartotojai.

Tyrime įtarimai padarius 71 mln. litų nuostolių Vilniaus biudžetui pareikšti savivaldybės administracijai ir „Icor“ kontroliuojamai nekilnojamojo turto priežiūros bendrovei „City Service“, kuri nuo 2002 metų perėmė Vilniaus lopšelių, darželių, mokyklų, šilumos ūkio priežiūrą.

2012 metų rugsėjį prokurorai pradėjo dar vieną ikiteisminį tyrimą, įtarus „Vilniaus energijos“ vadovus leidus susijusiai įmonei „Bionovus“ pelnytis iš biokuro pardavimų. Įtariama, kad „Bionovus“ 2007–2011 metais vien iš biokuro pardavimų „Vilniaus energijai“ gavo daugiau nei 53 mln. litų grynojo pelno.

Vienam „Icor“ vadovų Andriui Janukoniui, „Dalkia“ atstovui Jean`ui Sacreste`ui ir „Vilniaus energijos“ prezidentui bei koncerno „Icor“ akcininkui Linui Samuoliui šiemet pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir didelės vertės svetimo turto iššvaistymo.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.