Verslas

2014.09.22 21:11

Ūkininkai: prekybininkai naudojasi embargu ir mažina kainas

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.09.22 21:11

Ūkininkų nedžiugina nei bulvių derlius, nei supirkimo kaina. Šiemet ji – rekordiškai žema ir nesiekia savikainos. Pasak bulvių augintojų, taip yra todėl, kad prekybininkai mažina kainas kaltindami Rusijos embargą.

Ūkininkų nedžiugina nei bulvių derlius, nei supirkimo kaina. Šiemet ji – rekordiškai žema ir nesiekia savikainos. Pasak bulvių augintojų, taip yra todėl, kad prekybininkai mažina kainas kaltindami Rusijos embargą.

Kėdainių rajone 2 dešimtmečius ūkininkaujantis Saulius Dambrauskas bulvėmis kasmet užsodina daugiau nei 100 hektarų žemės. Nors iki bulviakasio pabaigos – dar kelios savaitės, jau dabar aišku, kad derlius bus mažesnis. 

„Nuo to lietingo pavasario bulvės susiplūkė, negavo oro ir jų užmezgė mažiau. Derliaus dydis kaip ir normalus, bet kere yra mažiau gumbų, dėl to išeina mažesnis bendras tonažas“, – aiškina S. Dambrauskas.

Už vidutinio dydžio bulvių kilogramą supirkėjai teduoda 20 centų. Kai kurie bulvių augintojai išsiderėjo, kad prekybos tinklai už dideles, geros kokybės bulves mokėtų 45 centus. Vis dėlto dauguma ūkininkų už kilogramą bulvių tegauna 35 centus. Tokioms supirkimo kainoms įtakos turi Rusijos embargas.

„Tiek prekybos įmonės, tiek didmeninės bazės ir visi kiti supirkėjai naudojasi šita situacija, ir kainos yra apie trečdalį mažesnės nei įprastai būna tokiu sezonu“, – sako Daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė.

Ūkininkai, turintys kur sandėliuoti bulves, neskuba jų parduoti.

„Ramiai apgalvoję strategiją, žiemą tas bulves parduosim. Ne rusams – Balkanų šalys nukentėjo nuo sausros, lietaus. Nors dabar kainos mažesnės, bet mano prognozės, kad žiemą kainos bus vidutinės kaip ir visais metais“, – ateitį numato S. Dambrauskas.

Prognozuojama, kad beveik visoje Lietuvoje ūkininkai prikas iki 20 proc. mažiau bulvių. Be to, šiemet buvo daugiau nei palankios sąlygos marui plisti – dėl jo bulvės genda. Ne visiems ūkininkams maro pavyko išvengti, todėl įžiemojus derliaus rodikliai gali dar sumenkti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt