Verslas

2014.09.18 16:45

DNB analitikas: būstų kainos turėtų nuosekliai, nors ir kukliai, augti

ELTA 2014.09.18 16:45

Būstų kainos ateityje augs, tačiau šis augimas bus žymiai nuosaikesnis ir tvaresnis nei 2006–2008 metais nusiritusi banga, prognozuoja DNB vyresnysis analitikas Donatas Brazdžius.

Būstų kainos ateityje augs, tačiau šis augimas bus žymiai nuosaikesnis ir tvaresnis nei 2006–2008 metais nusiritusi banga, prognozuoja DNB vyresnysis analitikas Donatas Brazdžius.

Pagal ketvirtadienį paskelbtus Lietuvos statistikos departamento duomenis, per antrąjį šių metų ketvirtį būstų kainos ūgtelėjo 4 proc., lyginant su pirmuoju šių metų ketvirčiu, ir 6 proc., lyginant su antruoju 2013 m. ketvirčiu. Pasak D. Brazdžiaus, toks pastebimas kainų šuoliukas kelia klausimą, ar tai yra naujo būstų rinkos bumo pradžia.

„Tikriausiai ne. Mes manome, kad būstų kainos ateityje augs, tačiau šis augimas bus žymiai nuosaikesnis ir tvaresnis nei 2006–2008 metais nusiritusi banga“, – teigia jis.

Analitiko vertinimu, pirmąjį pusmetį rinkos aktyvumą ir būstų kainas kaitino artėjantis euro įvedimas ir su tuo susijusios baimės ir lūkesčiai. Naujesni duomenys rodo, kad būsto kainų augimas trečiąjį ketvirtį turėtų būti kuklesnis. D. Brazdžius aiškina, kad vartotojų lūkesčių indeksas ženkliai krito liepos ir ypač rugpjūčio mėnesį, o dėl to sulėtėjo būsto sandorių rinka. Po išskirtinio sujudimo, stebėto šių metų pirmąjį ketvirtį, būsto sandorių skaičius antrąjį ketvirtį per metus teišaugo 13,5 proc., o per liepą ir rugpjūtį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, netgi smuktelėjo 1 proc. Rusijos konfrontacija su Vakarais bei rugpjūčio pradžioje paskelbtas Rusijos draudimas įvežti maisto produktus taip pat darė įtaką ir Lietuvos vartotojų lūkesčiams ir didino atsargumą priimant tokius kertinius sprendimus kaip būsto įsigijimas, mano D. Brazdžius.

Vis dėlto, DNB eksperto vertinimu, ilgalaikėje perspektyvoje būsto rinka turėtų nuosekliai stiprėti dėl augančių Lietuvos gyventojų pajamų ir atsigaunančios kredito rinkos. Vidutinis bruto atlyginimas Lietuvoje antrąjį ketvirtį per metus išaugo 4,9 proc. Nedarbo lygis palaipsniui mažėja – antrąjį ketvirtį šis rodiklis smuko iki 11,2 proc. Būsto paskolos namų ūkiams vėl auga, o žemiausias taškas buvo pasiektas 2013 m. vasarį.

„Taigi nepaisant priešinio vėjo iš rytų kaimynės, būstų rinka neturėtų sustoti, o būstų kainos turėtų nuosekliai nors ir kukliai augti“, – prognozuoja jis.