Verslas

2014.09.18 15:30

Statybininkų aukso amžius: apie tokias algas kiti gali tik svajoti

Prieš kelerius metus sunkią depresiją išgyvenusios statybos atsigauna. Besibaigiant aktyviam statybų sezonui, matyt, ne vienas statybininkas džiaugsmingai paskaičiuoja, kiek šiemet pavyks uždirbti.

Prieš kelerius metus sunkią depresiją išgyvenusios statybos atsigauna. Besibaigiant aktyviam statybų sezonui, matyt, ne vienas statybininkas džiaugsmingai paskaičiuoja, kiek šiemet pavyks uždirbti.

Verslininkai skundžiasi stipriai išaugusiais įkainiais ir darbuotojų trūkumu. Neoficialiai kalbama, kad didžiausias sumas susižeria verslo liudijimus nusipirkę arba apskritai be dokumentų dirbantys specialistai. Tokie profesionalai per mėnesį esą gali uždirbti ir 18 tūkst. litų.

Statybų srityje dirbantis Audrius (vardas pakeistas – DELFI) sakė, kad šią vasarą jaučiamas itin didelis statybų atsigavimas, todėl tapo gerokai sunkiau rasti statybininkų.

Pasak jo, atlyginimai statybose prasideda nuo 2 tūkst. litų, kuriuos gauna pagalbiniai darbininkai. Vėliau jau alga priklauso nuo specialisto darbo tempo.

Pašnekovo skaičiavimu, daugiausiai per mėnesį užsidirba stogdengiai-apskardintojai ir mūrininkai – maždaug po 6-12 tūkst. litų per mėnesį. Dažytojai, plytelių klojėjai per mėnesį uždirba apie 6 tūkst. litų.

„Tokias algas užsidirba vadinamieji „patentininkai“, dirbantys bent po dešimt valandų per dieną. Įmonėse algos mažesnės. Tačiau nereikia pamiršti, kad jų darbas yra sezoninis ir per metus trunka 5-6 mėnesius. Netgi apdailininkai jaučia sezoniškumą, nes vasarą vyksta statybos, o į vidų jie pradeda lįsti rudenį“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Norėjęs likti neįvardytas nedidelės statybų įmonės savininkas kalba apie dar didesnius skaičius.

„Atlyginimai yra idiotiški. 12 tūkst. litų dar nėra maksimumas, maksimumas yra 18 tūkst. litų per mėnesį. Tiek gali uždirbti geras mūrininkas arba betonuotojas. Toks specialistas per dieną dirba iki 10 valandų, o savaitgaliais nedirba“, – DELFI sakė pašnekovas.

Dažytojai, anot jo, uždirba 3-8 tūkst. litų. Šių specialistų uždarbis esą priklauso nuo klientų rato, nes vieni už nudažytą kvadratinį metrą moka 50-55 litų be medžiagų, nors šiuo metu kaina rinkoje yra apie 36 litų plius PVM.

„Paslaugų kainos per vasarą rinkoje išaugo kone dvigubai. Dar šio sezono pradžioje man blokelius mūrijo už 70 litų/kubinį metrą, dabar be 125 litų niekas net į kalbas neina“, – pavyzdį pateikė jis. Tiesa, dabartinės vasaros kainos dar nepasiekė buvusių per didįjį NT piką, nes 2007 m. už kubinio metro mūrijimą buvo prašoma 200 litų atlygio.

Verslininkas mano, kad tokia situacija susidarė dėl statybininkų trūkumo ir dėl to, kad į rinką suplūdo daug neapskaitytų pinigų, kuriuos žmonės nori išleisti dar prieš įvedant euro įvedimą.

Pašnekovo teigimu, minėtas sumas uždirba turintys verslo liudijimus arba dirbantys visai be dokumentų, todėl mokesčius mokančioms įmonėms darosi neįmanoma konkuruoti.

„Galiu tik viena pasakyti, kad mažos įmonės šitai valstybei nereikalingos. Jeigu toliau bus tokios sąlygos, po trejų-penkerių metų mažų įmonių nebeliks. Liks tik monstrai ir „patentininkai“ arba nelegalai“, – tvirtino jis.

Lietuvos statybininkų asociacijos atlikta įmonių apklausa parodė, kad patyrę statybininkai per mėnesį uždirba apie 2400 litų po mokesčių.

Tačiau asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas pripažįsta, kad išties gali būti specialistų, kurie per mėnesį uždirba 18 tūkst. litų, tačiau tik kelis mėnesius per metus.

„Kai trūksta specialistų, jų vertė išauga. Tačiau statyba yra sezoninis darbas, jie prašo didesnio atlygio, nes „patentininkai“ žiemą neturi darbo. Tie, kurie nuolatinį darbą, sutinka dirbti už mažesnį atlygį, bet visus metus. Toks atlyginimas (18 tūkst. litų – DELFI) gali būti pačiu sezono įkarščiu – rugpjūtį, rugsėjį, spalį, kai įmones spaudžia terminai ir jos bando pervilioti kitų įmonių darbuotojus. Sezono pradžioje tokių atlyginimų nebūna“, – DELFI sakė jis.

Pasak pašnekovo, statybos susiduria su dideliu darbuotojų trūkumu, nes per krizę emigravo labai daug specialistų.

Internete apstu darbo skelbimų statybininkams. Paskambinus vienu iš nurodytų numerių darbą siūlęs žmogus tvirtino, kad apdailininkas gali uždirbti 3-5 tūkst. litų per mėnesį, o norint galima dirbti ir iki 21 val. vakaro. Atlyginimas priklauso nuo padaryto darbo.

Ateina ir po universitetų

Vilniaus statybininkų rengimo centro direktorius Juozas Baranauskas pripažino, kad statybininkų paklausa yra didžiulė.

„Statybininkams nebėra jokios problemos susirasti darbą. Į mus nuolat kreipiasi įvairios įmonės prašydamos atsiųsti absolventų ir praktikantų. Tačiau iš baigusiųjų mes negalime nusiųsti pas juos, nes visi žmonės gali susirasti ten darbą, kur nori“, – DELFI sakė jis.

Statybininkų rengimo centre mokosi 1050 žmonių.

„Pas mus ateina netgi žmonės įgiję aukštąjį išsilavinimą. Jie man paaiškina, kad mokėsi mokamoje vietoje, prasiskolino, o baigę studijas darbą randą tik už minimalią algą. Nėra jokios vilties išsimokėti skolas ir normaliai gyventi. Todėl jie nori įgyti paklausią specialybę ir atsistoti ant kojų“, – kalbėjo pašnekovas.

Statistikos departamento duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį atlyginimas statybose augo 4 proc. iki 2182 litų neatskaičius mokesčių. Tuo metu šalies vidurkis buvo 2356 litų iki mokesčių.