Verslas

2015.09.08 13:45

Norvegai neslepia: Rusijos draudime – vienos skylės

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Pirmą rugsėjo savaitę norvegiškos lašišos eksportas į Baltarusiją padidėjo tris kartus, lyginant su tuo pačiu pernai metų laikotarpiu. „Perdirbta“ šalyje Rusijoje uždrausta norvegiška žuvis gauna naują muitinės kodą ir keliauja į prekybą.

Pirmą rugsėjo savaitę norvegiškos lašišos eksportas į Baltarusiją padidėjo tris kartus, lyginant su tuo pačiu pernai metų laikotarpiu. „Perdirbta“ šalyje Rusijoje uždrausta norvegiška žuvis gauna naują muitinės kodą ir keliauja į prekybą.

Taip europiečiai apeina Maskvos įvestus apribojimus, informuoja newsru.com, remdamasis norvegišku leidiniu „Dagens Naeringsliv“.

Žuvies perdirbimo įmonės „Fjordlaks“ vadovė Anita Pedersen papasakojo norvegų žurnalistams, kad anksčiau jų įmonė netiekė lašišos į Baltarusiją, bet Rusijos valdžiai uždraudus įvežti į šalį žuvį iš Norvegijos, greitai sulaukė pasiūlymų iš Baltarusijos. Jos teigimu, rugpjūčio 7 d. įvedus sankcijas, iš karto sumažėjo lašišos paklausa, bet paskui ėmė didėti. Dabar „Fjordlaks“ didina tiekimo apimtis ne tik į Japoniją, tradicinę pirkėją, bet ir į daugelį kitų šalių.

Kompanijos „Coast Seafood Sverre Sero“ pranešė, kad Rusijos sankcijos ne tiek stipriai paveikė verslą, kiek iš pradžių manyta. Iki sankcijų įvedimo „Coast Seafood“ pristatydavo į Rusiją 27 proc. savo produkcijos, dabar kompanija rado naują pirkėją 25-iems proc. savo lašišos.

Lašišos iš Norvegijos tiekimas turės neigiamos įtakos Rusijos žuvies perdirbimo verslui, pareiškė Žuvies sąjungos vykdomasis direktorius Sergejus Gudkovas. Gali atsitikti taip, kad Rusijos žuvies perdirbėjai neteks vietų šalies parduotuvėse, paaiškino jis.

„Po perdirbimo norvegiška lašiša tampa baltarusišku produktu, o mokesčių Rusijai nemoka, tai jau ne rusiška produkcija. Tad kaip galima džiaugtis tuo, kad įmonės, kurios dirba ir moka mokesčius Rusijoje, neturi galimybės gauti žaliavos, ją perdirbti ir tiekti produkciją, kai mūsų atžvilgiu draugiškai nusiteikusi Baltarusija gauna jos visu pajėgumu ir perdirba, pažymėdama savo prekės ženklu?“ – sakė S. Gudkovas.

Iki atsakomųjų produktų sankcijų įvedimo rugpjūčio 7 d. Rusija buvo trečia pagal dydį norvegiškos lašišos importuotoja. Liepą jai teko 9 proc. eksporto, arba 322 mln. Norvegijos kronų (134,1 mln. Lt).

Rugpjūtį dėl Rusijos embargo europietiškai produkcijai Norvegija sumažino jūros gėrybių importą į Rusiją 82 proc., lyginant su tuo pačiu pernai mėnesiu. Rusijos rinka neteko 450 tūkst. tonų importuojamos žuvies.

Anksčiau žiniasklaida rašė, kad norvegų gamintojai svarsto galimybę tiekti į Rusiją produkciją iš Čilės. Šią savaitę Norvegijos žuvies įmonė „Marine Harvest“, didžiausia pasaulyje atlantinės lašišos tiekėja, pranešė perkanti bankrutavusią Čilės įmonę „Acuinova Chile“. Apie analogiškus planus neseniai pranešė ir kitą Norvegijos žuvies įmonė – „Cermaq“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt